Psühholoogi sõnul tekitab palju pingeid ka nii-öelda õige või täiusliku kingituse leidmine oma lähedastele. Siinpuhul tasuks aga lähedastega läbi rääkida, mis neile kõige enam rõõmu valmistab: olgu selleks mõni vajalik kingitus, ühiselt veedetud kvaliteetaeg või lihtsalt siirad komplimendid.
Surve olla täiuslik lisab veelgi jõuluaegset pinget
Psühholoogi sõnul ei kasva küll pühade ajal vaimse tervise abi vajavate inimeste arv, aga sel ajal on inimeste puhul täheldada välise surve negatiivseid mõjusid.
„Tänapäevase jõuluperioodi külge on kleebitud rohkem klantspilte ja reklaamteksti, mis ütlevad, et pühad peavad olema rõõmsad, rahulikud, perekesksed. Ometi ei vasta see reaalelus sageli tõele ja on vajalik enda jaoks teadvustada, et klantspiltide eesmärk on panna meid enam tarbima või tekitama isu millegi järele. Mitte meile ette kirjutada, mida tundma või kuidas käituma peame.”
Kivinuka sõnul tuleb siinkohal abiks mõttekäik, et võrdleme end pigem sellega, mis on teistel nähtav, aga enda puhul on meil infot rohkem. „Kui võrrelda inimesi majadega kaunil alleel, siis sageli võrdleme teiste esiaedu enda tagaaiaga, mis paratamatult on meie kahjuks. Teistel näeme kauneid jõulutulesid, aga ise teame, et meil on tagaaias ka lehed lohakil või tööriistad laiali. Samal moel tuleb mõista, et sageli teiste harmoonilisena näiv elu või ilusad Instagrami-postitused ei ole seotud tegelikkusega, vaid on väike hetk teiste elust,” rääkis ta.
Psühholoog soovitab mõelda, kas on kasulik selle võrdlusega tegelda. Vahel võib otsustada pühadeõhtul hoopis sotsiaalmeedia välja lülitada ning keskenduda tähenduslikele vestlustele või miks mitte lihtsalt koos naerda.
Ettevalmistus on hea stressimaandaja