Uuring: depressiooniga inimestel on kõrgem kehatemperatuur

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Värske teadusuuringu väitel on depressiooniga inimestel kõrgem kehatemperatuur, mis viitab sellele, et vaimse tervise probleemidega inimeste kehatemperatuuri vähendamine võiks vaimsele tervisele kasulik olla.

Ajakirjas Scientific Reports avaldatud uuring ei näita, kas depressioon tõstab kehatemperatuuri või kõrgem temperatuur põhjustab depressiooni. Samuti pole teada, kas depressiooniga inimestel täheldatud kõrgem kehatemperatuur peegeldab vähenenud enesejahtumisvõimet, suurenenud soojuse teket ainevahetusprotsessides või mõlema kombinatsiooni, vahendab Medical Xpress.

Rahvusvahelises teadusuuringus osales aga üle 20 000 inimese, kes kandsid kehatemperatuuri mõõtvat seadet ning märkisid igapäevaselt üles oma kehatemperatuuri ja depressiooni sümptomid. Seitse kuud kestnud uuring algas 2020. aasta alguses ja hõlmas andmeid 106-st riigist.

Tulemused näitasid, et iga depressioonisümptomite raskusastme suurenemisega oli osalejatel kõrgem kehatemperatuur. Need leiud selgitavad, kuidas uudne depressiooniravi meetod võiks toimida, sõnas uuringu juhtivautor, UCSF Weilli neuroteaduste instituudi psühhiaatria dotsent Ashley Mason. Väike osa põhjuslikest uuringutest on leidnud, et mullivannide või saunade kasutamine võib vähendada depressiooni – põhjuseks võib olla see, et nii hakkab keha ennast ise jahutama, näiteks higistades.

“Irooniline on see, et inimeste soojendamine võib tegelikult viia kehatemperatuuri alandamiseni, mis kestab kauem kui lihtsalt inimeste otsene jahutamine, näiteks jäävanniga. Mis siis, kui suudaksime jälgida depressiooniga inimeste kehatemperatuuri, et soojuspõhiseid ravimeetodeid hästi ajastada?” arutles Mason, nentides, et teadlased on seesuguse uue ravivõimaluse üle igatahes põnevil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.