Mis on sirelililla maailm?

Laulja Getter Jaani ütleb, et ei kujuta ettegi, mis tundeid on pidanud tundma inimesed, kelle lapsuke on enneaegne. "Soovin, et kõik vanemad, kelle lapsed on enneaegsed, teaksid, et nad ei ole selles olukorras üksi," sõnab ta.Foto: erakogu

17. novembril tähistab maailm enneaegsete laste päeva ning sel puhul süüdatakse lillad tuled. Kampaaniaga on liitunud 60 riiki ning Eestist osaleb sel aastal üle 100 ettevõtte.

Sirelililla on enneaegse sünni tunnusvärv, mis tähistab varem ilmale tulnud laste õrnust ja erakordsust. Lisaks hoonete valgustamisele kutsutakse kõiki 17. septembril kandma ka ise sirelilillat tooni – see võib olla midagi pisikest, kasvõi lint või juuksepael –, et näidata üles hoolivust.

Sel aastal on enneaegsete laste päev pühendatud sõnumile “Kõik beebid kasvavad suureks!”. Sõnumi mõte on anda lootust lapsevanematele, et ka nende keeruliselt alanud väike elu saab peagi suureks ja nutikaks lapseks. 

Getter Jaani toetus

Enneaegsetele beebidele aitas sel aastal tähelepanu juhtida laulja Getter Jaani, kelle laps sündis õigel ajal, kuid siiski on Getter emana hästi teadlik lapse kasvamisega seotud probleemidest. Enneaegsusele tähelepanu juhtimine on Getteri väike panus selle teema laiemaks teadvustamiseks, et noored emad saaksid õigel hetkel vajalikku tuge.

“Minul isiklikult küll kogemus puudub ja ma ei kujuta ettegi, mis tundeid on pidanud tundma inimesed, kelle lapsuke on enneaegne. Kuid olen ühe ime teekonda algusest peale kõrvalt saanud näha ja soovin, et kõik vanemad, kelle lapsed on enneaegsed, teaksid, et nad ei ole selles olukorras üksi, vaid on olemas ka organisatsioonid, mis neid igal sammul toetavad. Minu lähedaste inimeste seas on enneaegseid lapsi palju ja kõikidest on sirgunud tugevad ja terved lapsed! Soovin, et kõik pered tunneksid, et nad on hoitud,” räägib Getter.

Pampers toetas sel aastal Eesti sünnitusmajasid 16 200 enneaegsetele mõeldud mähkmega. Sellele aitasid kaudselt kaasa kõik inimesed, kes oktoobris Pampersi tooteid ostsid.

Enneaegse lapse mähe võrrelduna õigeaegse lapse mähkmega.

“Enneaegsete mähkmeid ei saa tavapoodidest osta. Need on väga spetsiifilised ja imetillukesed,” räägib Pampersi toodete edasimüüja OÜ Sanitex esindaja Ksenija Poltavets. Ta lisab, et nende mähkmete puhul on ka arvestatud enneaegselt sündinud laste imeõrna nahaga.

Toetust vajavad ka lapsevanemad

MTÜ Enneaegsed Lapsed juhatuse liikme ja kogemusnõustaja Eva Näfi sõnul vajavad enneaegsed beebid oma kasvamisteekonnal tundlikke lapsevanemaid, kes oskaksid hallata sünnist tekkinud nähtamatuid traumasid. Samuti vajavad tähelepanu lapsevanemad ise, sest suure stressi alt hilisemalt vabanedes võivad tekkida probleemid.

“Õnneks on meil praegu rohkearvuline tugigrupp, kes oskab toeks ja abiks olla nii peale sündi lapsega tegelemisel kui ka hiljem psühholoogilist nõu andes,” täpsustab Näf.

Toetuslood

Enneaegsete laste päeva raames valmis kolm lugu emadest, kelle lapsed on nüüdseks kasvanud tublideks jõnglasteks ning on õigeaegselt sündinud lastega igati samal arengutasemel.

“See annab jõudu, kui vaatad teiste emade lugusid, kes on välja tulnud isegi keerulisematest olukordadest kui mõni teine vastsündinud beebi. Üheskoos üksteist aidates on keerulist aega lihtsam üle elada,” sõnab Näf.

Vaata kogemuslugusid siit.

Enneaegseid lapsi ja nende peresid on võimalik aastaringselt aidata koostöös MTÜ-ga Enneaegsed Lapsed. MTÜ kodulehe www.enneaegsedlapsed.ee kaudu saab teha annetusi ja olla kursis MTÜ tegevuste, enneaegseid lapsi puudutava info ja teiste perede kogemustega. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.