Suur lugu

Enneaegsete laste vanemate kogemused: kõik beebid kasvavad suureks

Sebastian kaalus sündides kõigest 888 grammi.Foto: erakogu

Igal aastal 17. novembril tähistab maailm enneaegselt sündinud laste päeva. Sel aastal on enneaegsete laste toetuskampaania nimeks “Kõik beebid kasvavad suureks”, et anda lootust noortele enneaegsete laste emadele. Selle foonil jagavad oma kogemusi kolm ema, kelle lapsed on tänaseks kasvanud tublideks ja nutikateks.

Tibatilluke Sebastian

Anete poeg Sebastian kaalus sündides 888 grammi ning oli tibatilluke. Nende ühine teekond sai alguse Tartust, kus ema parasjagu ühte pulma pildistas. Pildistamise käigus algas ootamatult sünnitustegevus. Samal ajal hakkas abikaasa Tallinnast Tartusse sõitma, et oma perega kohtuda. “Üldises suures ärevuses valdas meid mõlemaid mingi kummaline rahu. Mingil ilmelikul põhjusel, vaatamata varajasele sünnile, teadsime mõlemad, et Sebastianiga saab kõik korda. Ja nii ka läks ” räägib Anete.

“Meie haiglasviibimise kulud kokku olid ligi 70 000 eurot,” räägib Anete. “Kui oleksime elanud mõnes teises riigis, siis oleksime olnud tõsises hädas ning stress oleks olnud kordades suurem. Eesti meditsiinisüsteem on ülesehitatud laste sündi igati toetavana ning siinkohal teeme silmad ette mitmetele teistele riikidele.”

Ema tõdeb rõõmsalt, et tänaseks on Sebastian samal arengutasemel nagu teised lapsed. “Võibolla alguses oli natukene kõne oskuses mahajäämust, aga samamoodi on vahest ka õigeaegsetel lastel. Nii et minu arvates on ta igati rõõmsameelne 3aastane poiss,” sõnab Anete.

Imepisike Marten

Kristeli poeg Marten kaalus sündides samuti 800 grammi. “Mul ei olnud õrna aimugi, kas laps jääb ellu, kuidas tema areng edasi kulgeb ja keegi tol ajal ei osanud mulle ka vastata. Lapsel olid enamus terviseprobleemid, mis enneaegsetel võivad olla. Olime 3,5 kuud haiglas kõrgema astme intensiivravil,“ meenutab Kristel.

Tänaseks on Marten juba 10aastane ja saab ema sõnul koolis väga hästi hakkama – hinded on head ning mingit erinevust õigeaegsete lastega üldse silma ei torka.

Marakratid Aurora ja Ariel

Reili sünnitas enneaegsed kaksikud. 17. rasedusnädalal tekkis probleem, kus üks kaksikutest ei saanud korralikult toitaineid kätte. See sai korda operatsiooniga. Muidu tavapäraselt kulgenud rasedus sai sellest hoobi ning kaksikud sündisid enneaegsetena. Ariel ja Aurora kaalusid sündides kumbki 1500 grammi ja olid nii nõrgad, et ei jaksanud süüa. “Ja nii me olimegi haiglas 1,5 kuud ja lihtsalt õppisime rinda võtma,” räägib Reili.

Reili kaksikud on imearmsad marakratid, kes ei püsi pudeliski paigal. “Meie lapsed on tegelikult kogu aeg olnud oma arengus teiste lastega sarnased ning meil on läinud väga hästi võttes arvesse fakti, et nad siiski sündisid enneaegsetena,” ütleb ema.

Igaüks saab anda oma panuse

Kuna enneaegsus on vanematele ja lastele suur trauma, siis on igasugune abi teretulnud. Iga inimene saab toetada enneaegseid lapsi tehes annetuse MTÜ Enneaegsed Lapsed kontole või ostes Pampers tooteid. Oktoobris annetab Pampers Eesti haiglatele hädavajalikke enneaegsete mähkmeid. Annetatavate mähkmete kogus sõltub oktoobri mähkmepakkide müügitulemustest. Aga toetajaid on ka teisi. Näiteks süütavad 180 ettevõtet üle eesti 17. novembril üle Eesti lillad tuled enneaegsete laste toetuseks.

Pisikese tita lugu

“Enneaegse sünniga ei ole seda roosamannat nagu õigeaegse sünni puhul. Et laps sünnib, ta on oodatud, minnakse koju ja kõik on ilus nagu Ameerika filmis,” räägib raamatu “Pisikese tita lugu” autor ja MTÜ Enneaegsed lapsed kogemusnõustaja Eva Näf.

“Enneaegse sünni kogemus ei ole lapsele loomulik, nad tajuvad valuna asju, mida suured ei kujuta ettegi ja see annab korraliku traumakogemuse lapsele kaasa. On oluline, et nende laste ümber on inimesed, kes on traumateadlikud. Ja nad oskavad märgata lapse vajadusi ja temaga vastavalt käituda,” lisab Eva.

Eva rõhutab, et oluline on suunata tähelepanu ka enneadsete laste emadele. “Väga lihtne on kriitilises olukorras enneaegse lapsega üksi jääda,” tõdeb ta, märkides, et emad võivad tuge vajada ka aastaid hiljem.

“Igati rõõmsameelne lapsevanem, kelle laps on saanud kõikidest kasvuraskustest üle ning jõudnud teistega arengus samale tasemele, kukub järsku kokku. Suure stressi all elanud vanematel tekib mingil hetkel suurem pingelangus. See võib juhtuda kahe, kolme või kümne aasta pärast, kui on tunne, et nüüd on suurem võitlus läbi, laps saab juba hakkama. Ja siis on üsna keeruline leida algpõhjust, siis algab võitlus iseenda pärast,” kirjeldab kogemusnõustaja.

MTÜ Enneaegsed lapsed oskab selles osas abiks olla – abi annavad emad, kes on sarnase kogemuse läbi elanud ja sellest välja tulnud. “Jõudu annab teiste lugude jälgimine, kui näed lugusid lastest, kes on olnud veel keerulisemates olukordades ning sellest välja tulnud. Mind aitas haiglas olles kõikide nüansside kirjapanek, millest hiljem sündis raamat,” sõnab Eva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.