Tallinna Lastehaiglas alustas tegevust emapiimapank

Doonorpiim asendab lapsele oma ema rinnapiima kuni selle tekkeni ja on talle äärmiselt oluline edaspidiste terviseriskide vähendamisel.Foto: Tallinna Lastehaigla toetusfond

Tallinna Lastehaiglas alustas tegevust emapiimapank. Emapiimapanga jaoks renoveeriti lastehaigla vastsündinute- ja imikute osakonnas spetsiaalne ruum ja soetati vajalik aparatuur.

„Rinnapiim on vastsündinule ainulaadseks toiduks. Rinnapiim tagab beebile vajalikud toitained ning soodustab erinevate elundite – eelkõige aju ja soolestiku – küpsemist. Rinnapiimaga toitmine tagab lapse immuunsüsteemi arengu ja kaitseb last infektsioonide eest ning on eluliselt tähtis kõikidele väga enneaegsena või haigena sündinud lastele,“ rääkis Tallinna Lastehaigla ravijuht dr Liis Toome.

Enneaegsena või haigena sündinud laste toitmine peab algama esimeste elutundide jooksul, selleks ajaks ei ole aga emal sageli veel piisavalt oma rinnapiima. Samuti on erinevaid ema- ja lapsepoolseid põhjuseid eduka imetamise ebaõnnestumiseks või vastunäidustuseks. Sellistel juhtudel on parimaks lahenduseks vastsündinu toitmise alustamisel doonori rinnapiim. Doonorrinnapiim on teise ema rinnapiim, mis on loovutatud vabatahtlikult ja mille eest tasu ei maksta. Leidub küllalt naisi, kellel jääb rinnapiima üle – siis saavad nad selle annetada emapiimapanka.

„Enne kui doonori rinnapiim jõuab beebini, on vaja läbi teha põhjalik protsess – kontrollida rinnapiimadoonori tervislikku seisundit ning analüüsida piima koostist, et välistada võimalike haiguste edasikandumine. Enneaegsete vastsündinute organism on alles väga õrn ning neid toites peame olema kindlad, et doonorilt saadud piim on igati täisväärtuslik ja ohutu ning naine on terve, tal ei ole riskikäitumist,” selgitas dr Toome.

Lastehaigla ravijuht tõi välja, et oma rinnapiima saab doonor koguda kodus ning viia panka kord nädala või kahe jooksul. “Täname kõiki emasid, kes on valmis rinnapiima jagama. See on parim kingitus, mida saab teha haigete või liiga enneaegselt sündinud laste heaks,“ sõnas dr Toome.

Emapiimapanga projekt sai teoks tänu Tallinna Lastehaigla toetusfondi annetajatele. Projekti kogumaksumus on umbes 100 000 eurot. Sellest suurima osa – 61 000 eurot kogus ja annetas 2021. aasta lõpus toimunud heategevuskampaania „Koos on kergem“ raames Selver. Samuti suunas toetusfond emapiimapanga loomiseks annetuskeskkonnas „Ma armastan aidata“ kogunenud annetused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.