Põhjuseid, miks sügisel trenni teha, on palju – üks kindel garantii on elukvaliteedi tõus

Personaaltreener Kreete Suvi ütleb, et on terve rida põhjuseid, miks alustada trenniga just nüüd - sügistalvisel hooajal.Foto: erakogu

Nüüd, kui suvi on ametlikult läbi saamas ja sügis on paistmas, võivad paljud tunda, et trenni tegemise asemel tahaks hoopis pärast tööd koju minna ning soojas toas mugavalt õhtuid veeta.

Personaaltreener Kreete Suvi ütleb aga, et sügis on hoopis parim aeg jõusaalis käimiseks, sest sügis-talvisel ajal tõstab treenimine tuju, hoiab energilisena, vähendab stressi ja aitab hoida ka toitumise tervislikuna. On terve rida teisigi põhjuseid, miks alustada trenniga just nüüd.

Miks peaks just sügise alguses trenni minema?

Päikesepaisteliste ilmadega hüvastijätmisel ja temperatuuride jahenemisel on inimestel suurem tõenäosus haigestuda igasugustesse hooajalistesse haigustesse. Treenimine on aga suurepärane viis oma immuunsüsteemi tugevdamiseks – see annab kehale parema võimaluse võidelda viirustega nagu gripp.

Regulaarne treenimine edendab vereringet ja mõjub hästi ka vaimsele tervisele ja üldisele heaolule. Trenn aitab ajul vabastada neurotransmittereid dopamiini ja endorfiine, mis hoiab meie meeleolu kõrgemal ning leevendab stressi ja ärevust pimedal ajal ning seega parandab üldist heaolutunnet.

Kui suvel puhatakse, liigutakse palju ringi, reisitakse ja osaletakse seltskondlikel üritustel, siis sügis pakub ka suvest erinevat, aeglasemat tempot, mis võib aidata treeningrutiinist paremini kinni pidada.

Millised treeningstiilid sobivad sügiseks?

Endale sobiva treeningu valimisel on kõige olulisem, et konkreetne trenn peab meeldima. Hambad ristis trenni tegemisest ei ole mingit kasu. Mõtle, kas armastad päriselt jooksmist, ujumist, pallimänge, jõusaali, tantsimist või midagi muud?

Kui sa ikkagi ei tea, millist ala harrastada, uuri oma kodulähedase spordiklubi tunniplaane ja kavasid või tee tutvust jõusaaliga ning katseta, mis kõige rohkem meeldima hakkab. Paljud Spordiklubid pakuvad sügisel uusi rühmatrenne ja treeningstiile.

Kui Sa ei näe kohe pärast esimesi nädalaid või kuid tulemusi või trenn tundub raske, ära löö kohe käega. Meie kehad on aeglased ja vajavad aega, nagu on kõikide harjumuste kujundamisega. Kui oled treeningutega järjepidev, siis aja möödudes paned mingi hetk tähele, et oled teinud tublilt progressi.

Kui palju peaks treenija ise enne kodutööd ära tegema, et realistlike eesmärkidega trenni tulla?

Enne treeningutega alustamist tasub kindlasti konsulteerida personaaltreeneriga ning võtta kasvõi 1-2 eratreeningut, sest inimesed kipuvad endale esitama ebarealistlikke ootusi ning ei tea, kuidas oma eesmärkideni jõuda.

Internet on küll täis vääruslikku informatsiooni treeningute, toitumise ja fitnessmaailma kohta. Aga tasub olla kriitiline, sest seal levib ka väga palju treeningmüüte, segadust, katteta teavet ja lubadusi, mis ei pruugi tõele vastata ega treeningutega edu tuua.

Konkreetse eesmärgi täitmiseks on oluline mõista, kus sa oled praegu ja kuhu soovid liikuda ning personaaltreener aitab sind selles. Hea personaaltreener pakub tõenduspõhist ja usaldusväärset lähenemist füüsilise aktiivsuse, toitumise ja treeningute kohta ning see nõu on kohandatud just sinu vajadustele vastavaks.

Milliseid vigu jõusaali minnes tehakse?

sel kohe trenni tormates tehakse tihti mitmesuguseid vigu. Kui treenimisega alustada sooviv inimene pole varem trenni teinud, tuleks kindlasti pöörduda kellegi poole, kes oskab selgitada jõusaalis treenimise põhialuseid. Tühja rapsida ei ole vaja, see võib kasu asemel hoopis kahju tuua. Tihti pole alustavatel treenijatel selge, millised harjutused või milline trennikava neile soovitud tulemused tagaks. Seda kõike aitab välja selgitada ja õpetada personaaltreener.

Ei ole soovitatav alustada treenimist Youtube’is või Instagrammis nähtud harjutuste põhjal ega teiste jõusaalis treenivate inimeste järgi, sest teisi matkides võivad harjutuste olulised nüansid kahe silma vahele jääda ja kasutegurit pole. Samamoodi, nagu keegi ei hakka oma auto mootorit Youtube’i järgi remontima, pole mõtet ka jõusaalis loota suurepärasele tulemusele, kui ei ole selgeks tehtud, miks ja kuidas treenida, ütleb personaaltreener Kreete Suvi.

Ise treenimisega kaasnevateks ohtudeks on ebaefektiivne tehnika või liiga suurte raskustega treenimine, mis võib viia ülekoormusvigastusteni. Mitteoptimaalse treeningkoormuse valimine on isetreenijate puhul sage: trennides pingutatakse liiga vähe või vastupidi – pingutatakse raskustega üle ja antakse selle arvelt tehnikas järele. Ise treenides on ka oht rutiini ja mugavustsooni kinni jääda.

Üks suurimaid komistuskivisid on suure hooga alustamine – tehakse kiiresti liiga palju ja suuri muutusi nii treeningkoormuse ka sageduse mõttes.

Murekohaks on ka see, kui jõusaali minnes pole kindlat plaani. Siis veedetakse oma tunnike ilma kindla süsteemita ühelt masinale teisele liikumisega ja vahepeal ka telefoni scrollimisega. Süsteemne ja eesmärgipärane trenniplaan tooks kiiremad tulemused ning tulemuste nägemine hoiab ka motivatsiooni üleval.

Neljandaks sagedaseks veaks on see, et ei leita kohe alguses sobivat treeningut ja jäetakse siis kohe treenimine pooleli. Oluline on avastada just selline treening, mis tooks sära silma!

Hea personaaltreener:

  • koostab Sinu vajadustele, eesmärkidele, võimetele, ajaloole jm teguritele vastava personaalse treeningprogrammi ja selgitab/õpetab harjutuste tehnikat,
  • aitab paika seada lühemaid ja pikaajalisemaid realistlikke eesmärke,
  • teab, kust alustada ja kuidas luua tugev alus nõudlikumate harjutuste jaoks,
  • teab, mida parandada, mida rõhutada, mida edasi lükata ja millal puhata.

Mida teha, kui ei taha trenni minna – kuidas leida üles motivatsioon?

Tihti arvatakse, et eesmärkide saavutamiseks on vaja igapäevast motivatsiooni, mis meid saadaks ja mille najal tegutseda. Tegelikult aga motivatsioonist üksi alati ei piisa. Seda seepärast, et püsivad harjumused loovad kindlama sisemise motivatsiooni, mitte vastupidi, selgitab personaaltreener Suvi.

Selleks, et uute asjadega pihta hakata, ei ole vaja kohe alguses iga päev ülimotiveeritud olla. Pikaajalisem treeningmotivatsioon on tagajärg, mitte eeldus – see on rohkem nagu harjumus. Püsiv motivatsioon tekib tegevusest ehk teekonnast endast – edasi liikumisest, progressist, tulemuste nägemisest, pühendumisest ja igapäevastest harjumustest. Proovi ära ja sa näed, kuidas peale esimesi trenne läheb kõik palju lihtsamaks!

Kui Sa ei näe esimeste nädalatega soovitud tulemusi ja motivatsioon hakkab alla käima, siis mõtle suuremalt – mis on see põhjus, miks sa treeningutega alustasid ja miks on see eesmärk sulle oluline? Oma algse eesmärgi meeldetuletamine ja seejärel trenni kohaleminek hoiab järjepidevust ja harjumusi.

Mingist hetkest muutuvad harjumused loomulikuks vajaduseks ja sõltuvuseks selle heas mõttes. Ei ole vaja enam emotsioonidele, inspiratsioonile või motivatsioonile loota. Ehk et järjepidevus on võti – mida rohkem midagi teed, seda lihtsamaks see tegevus muutub.

Et muuta trenni minek enda jaoks võimalikult lihtsaks ja tavapäraseks tegevuseks, pane eelmisel õhtul valmis oma trennikott, kutsu kaasa sõber või lepi treeneriga aeg kokku, koosta trenni vastav playlist ja osta omale mugavad ja lahedad trenniriided.

Kui ka sina soovid alustada kaalulangetuse ja ilusa keha saavutamise teekonda, tutvu www.summerfit.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.