Väärtuslik vara: hoia oma nägemisel silm peal

Ekraanide pidev vaatamine väsitab silmi ja mõjub nägemisele negatiivselt, seetõttu on mõistlik oma silmi ja nägemist regulaarselt kontrollida.Foto: Shutterstock

Kes meist ei teaks, et kui televiisorist, arvutist või nutitelefonist kiirgavat sinist valgust liiga kaua vaadata, on paraku tulemuseks hulk probleeme silmadega. Ekraanide pidev vaatamine väsitab silmi ja mõjub nägemisele negatiivselt. Liigne kiirgus on kahjulik nii silmaläätsele kui ka silma võrkkestale.

Inimese silm on võimeline nägema valgust lainepikkusega 380–780 nanomeetrit. Sealt silmale nähtava sinivioletse või sügavsinise spektri osa on madalam ja seetõttu silmale kahjulik, jäädes vahemikku 415–450 nm. 

Just seepärast on juhtivad prilliklaaside tootjad välja töötanud sinist valgust blokeerivad prilliläätsed ja filtrid, mis lasevad läbi vaid kasuliku valguse, kuid filtreerivad välja UV-kiirguse, mis soodustab silmahaiguste teket (katarakt, AMD) ja sinakaslilla valguskiirguse. Selline filter aitab tagada silma võrkkesta rakkude pikema keskmise eluea.

Kellele on mõeldud sinise valguse kaitsega prilliklaasid?

Silma kaitsva filtriga prille võiks kanda iga täiskasvanu, kes kasutab nutiseadmeid või vaatab muid ekraane enam kui kaks tundi päevas ja vajab selleks prille. Spetsiaalselt ekraanidega töötamiseks mõeldud sinise valguse kaitsega prilliklaasid ei pruugi aga sobida autosõiduks, sest  vähendavad kontrasti ja pigem häirivad juhti.

Oluline on teada sedagi, et sinine valgus on tegelikult meile igapäevaselt väga oluline, sest hoiab meid ärkvel ja aktiivsena. Seetõttu ei soovitata sinise valguse kaitsega klaase lastele ja neile, kes iga päev prille ei vaja. 

Neile lastele ja täiskasvanuile, kes lähitööks prille ei vaja, kuid tunnevad pärast pikka ekraaniaega, et silmad väsivad, on mõned lihtsad näpunäited:

  • Aseta ekraan nii, et pilk oleks suunatud allapoole, nii on silm rohkem lauga kaetud ja pisaraid aurustub vähem.
  • Oluline on arvuti asukoht – väldi aknast tuleva valguse ekraanilt tagasipeegeldumist.
  • Järgi 20/20/20 reeglit: vaata iga 20 minuti järel 20 sekundit 20 meetri kaugusele,  kuvariga võiks päevas töötada 5-6 tundi.
  • Pilguta silmi võimalikult sageli, see aitab vähendada pisarate aurustumist.
  • Kasuta niisutavaid silmatilku.
  • Joo piisavalt vett, et vältida silmade kuivamist.

Kuivad silmad – mis aitaks?

Silmatilku on väga erinevaid – ühed aitavad kuiva silma sündroomi korral, teisi kasutatakse koos kontaktläätsedega, kolmandad leevendavad allergiat ja on selliseidki, mis ravivad silmapõletikku. Seega pead silmade ärrituse põhjust enne silmatilkade ostmist teadma.

Kui silmad punetavad, kipitavad või jooksevad vett, on tõenäoliselt tegu kuiva silma sündroomiga. Sel juhul peaks üle vaatama oma elustiili ja keskonnategurid ning seejärel otsima abi silmatilkadest.

Silmade kuivust põhjustavad näiteks haigused, nagu diabeet või herpes zoster, kontaktläätsede kandmine, silmaoperatsioonid, konditsioneeritud või liiga kuiv õhk, samuti suitsetamine ja pikaajaline lähitöö, sh ekraanidega.

Kõige paremad on säilitusaineteta silmatilgad, mis ei tekita allergiat. Geeli meenutavad silmatilgad annavad pikema mõju ja neid on kõige mõistlikum kasutada enne magamaminekut, sest need võivad hetkeks nägemist hägustada.

Kontrolli oma nägemist regulaarselt

Silmade kuivust saab mõõta optometristi ja silmaarsti juures. Nägemisuuringute kabinetis Ülemiste Citys on spetsiaalne kuiva silma diagnoosimise aparaat, mille abil saab silmaprobleemi tuvastada ja parimaid silmatilku soovitada.

Pidev silmapinna kuivus vähendab silma kaitsefunktsiooni, seetõttu esineb sagedamini silmapõletikke ja nägemine võib olla häiritud. Uuringu järel annab optometrist soovitused kuivuse leevendamiseks.

Kõige lihtsam on anda silmadele puhkust. Kui silmade kuivustase ei ole väga kõrge, piisab niiskuse taastamiseks näiteks kontaktläätsede asemel prillide kandmisest või silmatilkadest.

Lähitööst ja ekraanide vaatamisest põhjustatud kuivuse puhul aitab silmade sagedane pilgutamine ja lühikeste pauside tegemine, võimalusel kaugusesse vaatamine ning mõneks ajaks keskkonna vahetamine.

Mõnel juhul soovitab optometrist kasutada niisutavaid silmatilku ehk kunstpisaraid. Kui silmad ei suuda piisaval määral pisaraid toota, aitavad silmatilgad niiskustaseme taastada.

Kuivad silmad on väga ebamugav vaevus, mis kimbutab väga paljusid inimesi. Sobiva leevenduse leidmiseks pöördu spetsialisti poole, kes mõõdab silmade kuivust ja pakub lahenduse. 

Nägemisuuringute kabinet asub Tallinnas Valukoja 8, Öpiku majas. Tel 55 58 945 e-kiri: info@nägemisuuringud.ee

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.