Eesti tervishoiutöötajad aitavad Ukrainal sõjamõjusid leevendada

Ukraina kiirabi.Foto: Shutterstock

Ida-Tallinna Keskhaigla eksperdid käisid Ukrainas Rivne linnas missioonil, et aidata kohalikel meditsiinitöötajatel Ukraina vigastatud võitlejaid ja nende pereliikmeid tõhusamalt toetada.

„Keskendume eelkõige nende Ukraina tervishoiuasutuste toetamisele, kus tegeletakse sõjas saadud vigastustega,“ sõnas missioonil osalenud Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) taastusravikliiniku juhataja Kaupo Ole. „Fookus on suunatud vigastatud võitlejate taastusravile ja proteeside paigaldamisele ning nende valmistamise koolitustele, samuti Ukraina võitlejate ja nende perede psühholoogilisele abile. Soovime anda Ukraina tervishoiutöötajatele erinevaid oskusi, et nad suudaksid inimesi paremini abistada.“

Emotsionaalselt üks raskemaid teemasid, millega Eesti eksperdid Ukrainas kokku puutusid, on laste õhuhäiretega seotud kurnatus. „Kuigi ukrainlased võivad olla õhuhäiretega harjunud ja täiskasvanud ei pöördu enam kuigi tihti varjenditesse, peavad lapsed seda ikkagi tegema. On kurb näha, kuidas lapsi viiakse näiteks lasteaedades ja haiglates kiiruga varjenditesse ning seda võib juhtuda mitu korda nädalas või isegi päevas. Meie sealoleku ajal oli õhuhäire, lapsed äratati lõunaunest ja suunati haiglasse. See mõjutab kindlasti negatiivselt laste ja noorte psüühikat,“ selgitas Kaupo Ole.

„Erakordselt sügava tunde jättis Rivne keskhaigla kolleegide tööle pühendumus, nende patriotism ning kokkuhoidev tervishoiu- ja linnavalitsuse meeskond,“ rõhutas ITK kommunikatsiooni- ja turundusjuht Inge Suder, kes Medicine Estonia klastri juhatuse liikmena koordineerib Ukraina tervishoiuspetsialistide koolitamist Eestis ja meie spetsialistide koolituskäike Ukrainasse.

„Saame Ukraina kolleegidele jagada oma teadmisi, aga ka neilt õppida. Näiteks on mul eredalt silme ees pilt sellest, kuidas haigla 0-korrusele olid Ukraina kolleegid ehitanud kiiresti varjendi, kus olid ka 40 voodikohaga palatid. Samas mahtus sinna varjule kokku ligi 1200 inimest,“ lisas Surer.

Missiooni ajal jätkati ITK füsioterapeudi Kristi Neeme koordineerimisel ka kriisinõustamise erialaste meetodite ja tehnikate juurutamisega Ukrainas, sealhulgas vaimse tervise füsioteraapiaga.

ITK on sõlminud Rivne keskhaiglaga koostöömemorandumi, mis allkirjastati sotsiaalministeeriumi vahendusel eelmisel aastal Kiievis. Koostöö tihendamist on toetanud ka Ukraina terviseminister Viktor Liaško visiidil Eestisse, sealhulgas ITK taastusravikliinikusse 2023. aasta detsembris. Ukraina-tegevusi toetab Eesti rahvusvahelise arengukoostöö keskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.