Farmatseut: lemmiklooma kõhuprobleemide korral saab abi ka apteegist

Kui kõige sagedamini otsitakse apteegist lemmikloomade sise- ja välisparasiitide tõrjeks mõeldud vahendeid, siis tegelikult on apteegis müügil ka loomade seedeprobleemideks mõeldud ravimid.Foto: DepositPhotos

Kevadel ja suvel sagenevad lemmikloomadel seedimisprobleemid, mistõttu tuleb tihti otsida abi loomakliinikust. Vajalikku nõu ja seedimist toetavaid tooteid saab aga ka paljudest apteekidest. BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa räägib, mida võiks lemmiklooma seedeprobleemi korral ette võtta.

Kevadel ja suvel esineb seedeprobleeme sageli

Ojamaa sõnul müüakse peaaegu igas suures üldapteegis muuhulgas ka veterinaarravimeid ja toidulisandeid lemmikloomadele. “Mõnes apteegis on valik suurem, mõnes väiksem. Apteeki, kus töötan mina, väga sageli küll lemmiklooma küsimustega ei pöörduta, kuid neid sellegipoolest ikka leidub,” kinnitas farmatseut.

Kui kõige sagedamini otsitakse apteegist lemmikloomade sise- ja välisparasiitide tõrjeks mõeldud vahendeid, siis tegelikult on apteegis müügil ka loomade seedeprobleemideks mõeldud ravimid. “Kõige rohkem on muresid just kevadel ja suvel – sel ajal hakatakse ostma parasiitide tõrjeks mõeldud vedelikke või kaelarihmasid, mis on mõeldud kasutamiseks nii kassidele kui ka koertele.”

Aeg-ajalt ostetakse apteegist ka retseptiravimeid, sealhulgas haavahoolduseks mõeldud vahendeid, valuvaigisteid, hormonaalseid preparaate ja ainevahetuse ravimeid. “Niisugustes ja teistes küsimustes oleme loomapidajaid valmis aitama. Kui midagi apteegis kohapeal isegi puudub, siis hea meelega leiame kliendile vajalikku ravimi üles ning saame selle kas tellida sisse või suunata abivajaja sinna, kus vajalik vahend on kohapeal olemas,” kinnitas farmatseut.

Apteegis on erinevaid preparaate

Kuivõrd suvel sagenevad lemmikloomadel seedimisprobleemid, on see Ojamaa sõnul tingitud erinevatest bakteritest ja putukatest, mistõttu võib haigustekitaja sattuda looma makku. “Seedeprobleemid koduloomadel on üks sagedasemaid pöördumise põhjuseid. Selleks võivad olla kõhulahtisus, -kinnisus, oksendamine või mao- ja maksaprobleemid. Sellest, et midagi on lemmikloomal korrast ära, annavad kõige paremini märku muutused tema väljaheites,” ütles ta.

Apteegis on erinevate seedeprobleemide lahendamiseks olemas suukaudsed pastad, pulbrid ja vedelikud. “Sellised vahendid sisaldavad pro- ja prebiootikume, seedeensüüme, mis aitavad luua õiget mikrofloora tasakaalu looma kõhus ja seedida saadavat toitu paremini, samuti lisavad vajalikke toitaineid.”

Mõned söödapastad sisaldavad ka kõhukinnistavat või -lahtistavat ainet, mida parasjagu loomale vaja on. “Valikus on olemas ka elektrolüüte sisaldavad vedelikud, mida antakse dehüdreeritud loomale, kes on kaotanud palju vedelikke, seda näiteks oksendamise või kõhulahtisuse tagajärjel,” lisas farmatseut. 

Ojamaa rõhutab, et kui olukord on tõsine ehk loomal esineb suur vedelikukadu või tema enesetunne on kehv (ei liigu, väsib kiiresti ära, jõuetu, magab kaua, nahk ei ole elastne), siis tuleb pöörduda viivitamatult loomarsti poole.

Kõik inimeste ravimid loomadele ei sobi

Loomade puhul peab farmatseudi kinnitusel kindlasti arvestama sellega, et kuigi suur hulk inimestele mõeldud ravimitest sobivad ka lemmikule, ei ole kõik sellised ning võivad olla loomale eluohtlikud. “Näiteks ibuprofeen, aspiriin ja paratsetamool võivad olla mürgistavad koerale ja kassile ning vales annuses isegi surmavad,” hoiatas ta.

Seedeprobleemide korral tuleb preparaadi puhul jälgida lemmiklooma kaalu, kuna annust arvutatakse just kehakaalu järgi. “Üldjuhul antakse preparaate 1–3 korda päevas ning paar nädalat kuni 1–2 kuud järjest. Täpsemat infot võib küsida kas loomaarsti või apteekri käest, kuna erinevused võivad lisaks annusele puudutada ka preparaadi manustamist.” Samuti tuleb meeles pidada, et annused on kasside ja koerte puhul erinevad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.