Insuliini süstimine ei pea olema valus: levinud vead, mida kindlasti vältida

Kui varem võis insuliini süstimine tähendada valu või ebameeldivat kipitustunnet, siis tänapäeval on insuliinravis järjest enam kasutusel sellised pensüstli nõelad, mis diabeetikule enam valu ja ebamugavust ei põhjusta.Foto: Shutterstock

Levinud eksiarvamuse kohaselt tähendab insuliini süstimine paljude diabeetikute jaoks valu ja ebamugavust. Tegelikult ei vasta see enam tõele: tänapäeval on kasutusel süstevahendid, millega õnnestub ravimit manustada nii, et see ei põhjustaks nahal kahjustusi ega ka süstimisega kaasnevat valu. Selleks tuleb aga teada, kuidas insuliini manustada ning milliseid vigu kindlasti vältida.

Nõela tuleb iga kasutuskorra järel vahetada

Kui varem võis insuliini süstimine tähendada valu või ebameeldivat kipitustunnet, siis tänapäeval on insuliinravis järjest enam kasutusel sellised pensüstli nõelad, mis diabeetikule enam valu ja ebamugavust ei põhjusta. Nõelte kasutamise ja ravimi manustamise juures tuleb aga vältida paari korduma kippuvat viga.

Nimelt on pensüstli nõelad väga peenikesed just selle jaoks, et süstimine valu ei tekitaks. Küll aga arvatakse sageli ekslikult, et nõela võib kasutada mitu korda järjest, kuna pealtnäha tundub, et süstimise järel on nõel ikka veel täiesti terve ja töökorras. See aga ei vasta tegelikult tõele.

Kuna nõelaots võib esimese kasutuskorra järel muutuda nüriks ja seetõttu murduda, tasub nõela korduvalt kasutamist kindlasti vältida. Vastasel juhul soodustab see kudede kahjustusi ja valu süstimisel. Samuti pole üks kord kasutatud pensüstli nõel enam steriilne ning see omakorda suurendab nakkusohu tõenäosust. 

Inimsilmale jääb nähtamatuks veel üks tõsine oht: nimelt võib pensüstli nõela kinni jäänud insuliin kristalliseeruda ning nõela ummistada. See omakorda põhjustab olukorra, kus insuliini toime võib olla häiritud ning viia vere glükoosisisalduse kõikumiseni. Seetõttu on väga oluline, et nõela iga kasutuskorra järel kindlasti vahetaksid.

Üks klõps ja valmis!

Kuna nõela tuleb enne igat süstimiskorda vahetada, on mugavus ja kiirus pensüstli puhul mõistagi väga olulise tähtsusega. Õnneks on Clickfine’i pensüstli nõelte kasutamine tehtud erakordselt lihtsaks ja käepäraseks.

Nimelt jagunevad pensüstli nõelad laias laastus kaheks: kui keeratavate nõelte puhul tuleb veenduda, et viimane oleks kindlasti süstli küljes kõvasti kinni, siis klõpsuga kinnituvate nõelte puhul pole tarvis seda süstli otsa keerata – piisab vaid ühest kergest lükkest ning kostubki klõps, mis tähendab, et nõel on kinni ning võid insuliini manustama hakata.

Tunne, et klõpsuga nõel jääb nõrgalt süstli külge ja seda tuleb täiendavalt kinni keerata, on seega petlik. Kuna Clickfine’i puhul liigub nõel läbi süstli membraani ja insuliin on nõela sees, ei saagi see lekkima hakata. Üks klõpsatus ja valmis!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.