Sul on diabeet? Kaks eksiarvamust, mis tuleb ümber lükata

Kuivõrd insuliini süstimine on osa igapäevaelust, võivad harjumused ja meetodid aja jooksul muutuda – sageli kaasneb sellega ka eksiarvamusi, millele esimese hooga tähelepanu pöörata ei osata.Foto: Shutterstock

Diabeet vajab igapäevast ravi ning selle haiguse ohjeldamine on rutiini vältimatu osa. Siiski kohtab insuliinravi puhul eksiarvamusi, millel pole tõepõhja all ning mis mida tuleb parema ravitulemuse saamiseks ümber lükata. Kuidas siis insuliini õigesti süstida ning mida selle juures tähele panna?

Süstimine ei pea tähendama valu ja ebamugavust

Insuliinravi saavad diabeetikud peavad ööpäeva jooksul tegema otsuseid vastavalt oma veresuhkru tasemele. Kuivõrd insuliini süstimine on osa igapäevaelust, võivad harjumused ja meetodid aja jooksul muutuda – sageli kaasneb sellega ka eksiarvamusi, millele esimese hooga tähelepanu pöörata ei osata.

Näieks puudutavad küsimused sageli insuliininõela valimist, paigaldamist ja süstimist ennast. Toome välja kaks peamist eksiarvamust seoses nõeltega ja lükkame need siinsamas ka ümber.

Esimene eksiarvamus: paks nahk tähendab pikemat insuliininõela

Insuliininõelu on apteegis saadaval erinevas pikkuses, tänu millele leiab igaüks endale sobiva – näiteks leidub Clickfine’i valikus 4, 5, 6 ja 8 millimeetri pikkuseid nõelu. Siiski kipub üks hulk inimesi sageli ekslikult arvama, et neil on väga paks nahk ning seetõttu läheb tarvis kõige pikemat ehk 8-millimeetrist insuliininõela. Siinkohal tasub meelde tuletada, inimese nahk on üldjuhul vaid 1,6–2,5 millimeetrit paks – seega tuleb otsus langetada vastavalt indiviidile.

Kuivõrd insuliin on kõige efektiivsem, kui seda süstitakse täpselt naha alla rasvkoesse, näitab lihtne arvutus, et kõige peenem ja lühem ehk 4-millimeetrine nõel sobib reeglina selleks väga hästi. Seepärast ei ole sellise pikkusega nõela kasutamisel enamasti vajalik ka süstimise eel nahavoldi moodustamine.

Kuigi mõnikord kohtab diabeetikute seas hirmu, nagu lühikene nõel põhjustaks sagedamini insuliini lekkimist, ei ole uuringud seda enamasti kinnitanud. Samuti võib liiga pika nõelaga süstimine viia insuliini lihasesse, kus see imendub soovitust kiiremini ja võib seetõttu põhjustada hüpoglükeemiat. Ka on lihasesse süstimine sageli valusam, tekitades sinikaid või veritsemist – seega tasub hoolikalt kaaluda, kui pika süstla sa insuliinravi korral kasutamiseks valid.

Teine eksiarvamus: klõpsuga nõel tuleb kinni keerata

Insuliinravi jaoks kasutatavad nõelad võib jagada laias laastus kaheks: kui keeratavate nõelte puhul tuleb veenduda, et viimane oleks kindlalt süstli küljes kinni, siis millegipärast kiputakse sedasama arvama ka klõpsuga kinnituvate nõelte kohta. See aga ei vasta tõele ja üks sagedasemaid vigu, mida tegema kiputakse.

Nimelt on klõpsuga süstli külge kinnitatavat nõela väga lihtne kasutada – just kõrvale kuuldav klõpsatus tähendabki, et nõel on kasutamiseks valmis. Clickfine’i nõel liigub läbi süstli membraani ja insuliin on nõela sees – seega pole vaja karta, et insuliin sealt lekkima hakkaks.

Pea kindlasti meeles, et insuliininõelad on mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Kuna Clickfine’i nõelad on imepeenikesed just valu vältimise pärast, tuleb nõela vahetada iga kord pärast insuliini süstimist. Õnneks on see väga lihtne: üks klõpsatus ja valmis!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.