Veresuhkur kõigub? Uus seade aitab veresuhkru taset jälgida ööpäevaringselt

Aplikaatori plaadi külge paigaldatakse saatja, mis ühendatakse omakorda mobiilirakendusega – nii saab andmeid mugavalt jagada nii lähedaste kui ka perearstiga.Foto: Shutterstock

Tänapäeva meditsiinitehnoloogia arenguga on võimalik oma tervist jälgida täpsemalt ja mugavamalt kui kunagi varem. Üheks selliseks innovatsiooniks on AiDEX glükoosimonitor CGM ehk biosensor, mille kandmisel saab inimene andmeid oma veresuhkru taseme kohta reaalajas.

Glükoosinäitu uuendatakse iga 5 minuti järel

Veresuhkru pidev monitoorimine on diabeedi puhul üliolulise tähtsusega, ennetamaks võimalikke tüsistusi ja hoidmaks ära glükoositaseme kiireid tõuse ja langusi. Võrreldes traditsiooniliste veresuhkru mõõtmismeetoditega võimaldab pideva glükoosiseire süsteem ehk CGM märgata kõrgeid ja madalaid glükoosinäite glükoosikõveral, mida traditsioonilised mõõtmismeetodid sageli ei tuvasta – näiteks söögijärgne hüperglükeemia ja öine asümptomaatiline hüpoglükeemia.

CGM koosneb andurist, saatjast ja andmete vastuvõtjast. CGMi paigaldamisel siseneb pisike andur läbi aplikaatori naha alla ja see kinnitatakse naha välisküljele plaastriga. Aplikaatori plaadi külge paigaldatakse saatja, mis ühendatakse omakorda mobiilirakendusega – nii saab andmeid mugavalt jagada nii lähedaste kui ka perearstiga.

Nii hakkab saatja vastuvõtjale iga 5 minuti järel edastama anduri poolt mõõdetud glükoosinäite, seda ööpäevaringselt. Selline lahendus võimaldab kandjal näha enda glükoosikõverat ning teha järeldusi erinevate tegurite mõjust enda veresuhkru tasemele ja tervisele.

Parim abimees diabeetikutele, kuid mitte ainult

Eriti suur vajadus pideva veresuhkru sisalduse jälgimise järele on 1. tüüpi diabeetikutel. CGM-seade võimaldab neil seda teha mugavalt ja efektiivselt, aidates vältida ohtlikke veresuhkru kõikumisi. Lisaks annab see võimaluse paremini mõista, kuidas tarbitud toit, füüsiline koormus ja stress mõjutavad glükoosisisaldust veres, aidates seeläbi parandada igapäevast elukvaliteeti ja ennetada võimalikke tüsistusi.

Ka 2. tüüpi diabeetikud saavad CGM-seadmetest märkimisväärset kasu. Pidev monitooring võimaldab jälgida oma veresuhkru pikaajalisi trende, aidates kohandada dieeti, treeningkava ja ravimeid vastavalt individuaalsele vajadusele. See võib viia parema glükeemilise kontrollini ja vähendada diabeediga seotud tüsistuste riski.

CGM-seadmed ei ole aga mõeldud ainult diabeetikutele: ka enda tervisest hoolivatel inimestel on glükoositaseme jälgimisest kasu, kuna see aitab tervist paremini mõista ja juhtida. Näiteks saab jälgida ja optimeerida glükoositaset selleks, et aidata kaasa paremate tulemuste saavutamisele treeningutel ja võistlustel. Lisaks on see suurepärane abimees neile, kes soovivad kaalu langetada, parandada enda elukvaliteeti ja ennetada võimalikke terviseprobleeme.

AiDEX CGM glükoosimonitori peamised eelised:

  • Saatja eluiga 4 aastat
  • Sensor eluiga 14 päeva
  • Täpsus MARD 9.09%
  • Mõõdud iga 5 minuti järel
  • Saatja ja sensori pikem eluiga aitab tagada madalamad kasutuskulud

Alates 1. jaanuarist 2024 on Aidex CGM Tervisekassa poolt soodustatud seadmete nimekirjas – see tähendab, et 1. tüüpi diabeetikud saavad seadet soetada 90% soodustusega. Aidex CGM on leitav ka BENU apteekides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.