Jälle see kõhuvalu! Apteeker selgitab, miks kõht valutada võib ja kuidas seda leevendada

Et üsna sageli on kõhuvalu põhjustatud seedehäiretest, on üheks väga levinud probleemiks nn ärritunud soole sündroom, mis algab nooremas täiskasvanueas.Foto: Shutterstock

Kindlasti oled elu jooksul kokku puutunud täiesti erinevat tüüpi kõhuvaluga ning tead, et alati ei viita see raskemale terviseprobleemile. Samas ei peaks kõhuvalu siiski kannatama, kui selle vastu leidub tõhusaid abimeetmeid. Millist tüüpi kõhuvalu inimestel esineb ning kuidas valu leevendada, räägib BENU apteegi proviisor Marget Raukas.

Kust ja kui kõvasti valutab?

Kõhuvalu tekitab ebamugavustunnet kõikjal meie kõhupiirkonnas ning võib olla põhjustatud näiteks levivatest viirustest, mürgistusest või mõne siseorgani põletikust. Samas võib valu viidata ka mõne toiduaine talumatusele või mikrofloora muutusele, millega kaasnevad sageli just kõhugaasid ja seedehäired. “Seda kohtab eriti näiteks antibiootikumikuuri ajal. Tõsisemad kõhuvalu sümptomid kaasnevad aga reeglina infektsioonide ja vigastustega,” rääkis ta.

Sageli kurdetakse apteegis ka maovalu üle, mille põhjuseks või olla mao ülihappesus või refluks – see on omakorda tingitud ebakorrapärasest toitumisest, erinevatest ravimitest ja tundlikust närvisüsteemist. Kuid kuidas aru saada, mis täpsemalt valutab?

Proviisori sõnul on eelkõige vajalik aru saada, kas valu on üla- või alakõhus, paremal või vasakul pool, pidev või katkendlik, tuim või terav. “Sel viisil on võimalik määratleda kõhuvalu põhjust. Näiteks viitab üldine kõhuvalu, mis hõlmab üle poole kõhust, gaasidele, seedeprobleemidele või viirustele,” tõi ta välja.

Kui kerge või mõõdukas kõhuvalu võib kesta mõnest tunnist paari päevani ning seejärel iseenesest taanduda, tasub valu siiski leevendada. “Selleks on apteegis müügil lihtsamad käsimüügiravimid, ent kuna haigused tabavad meid äkki, on hea omada väikest varu ka oma koduses apteegikarbis,” soovitas Raukas.

“Arsti poole tuleb pöörduda alati, kui kõhuvalu on tugev või püsiv, teadaoleva põhjuseta, inimesel esineb valu rinnus, sellega kaasneb allergiline lööve, palavik on kestnud mitu päeva, veri väljaheites ja oksemassis, esineb kaalulangus või olete lapseootel,” loetles proviisor.

Sageli esineb kõhuvalu ka imikutel ja lastel

Kõhuvalu kannatavad tihti ka imikud ja lapsed – näiteks esineb esimesel kolmel elukuul sageli kõhugaase ehk koolikuid, mis on tingitud veel väljakujunemata soole mikrofloorast, aga ka rinnapiima või piimasegu talumatusest.

“Lapseea kõhuvalud on enamasti seotud viirustega, toidutalumatusega ja emotsionaalse pingega. Täiskasvanute kõhuvaludele lisanduvad veel mitmed organitest põhjustatud põletikud, neeru- ja sapikivid, mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandid, stenokardia ja palju muud,” tõi Raukas erinevaid näiteid.

Kui inimest vaevab kõhulahtisus ja sellega kaasnev oksendamine, tuleks tähelepanu pöörata patsiendi vanusele. “Kui tegu on imiku, lapse või eaka inimesega, tuleks kindlasti võtta ühendust perearstiga. Just nendele vanusegruppidele on organismi veepuuduse teke väga ohtlik – sellele viitavad reeglina janutunne, suukuivus, vähene urineerimine, loidus ja peavalu. Samuti soodustab samaaegne palavik ohtlike lihaskrampide teket,” selgitas proviisor.

Seedeprobleemid on kõhuvalu sagedane põhjus

Et üsna sageli on kõhuvalu põhjustatud seedehäiretest, on üheks väga levinud probleemiks nn ärritunud soole sündroom, mis algab nooremas täiskasvanueas ning millega kaasnevad kõhugaasid, kõhulahtisus või -kinnisus. “Siin saab inimene reeglina leevendust tualetis käimisega, igapäevase menüü korrastamisega, aga ka käsimüügi- ja retseptiravimitest.”

Tihti põhjustab seedimisest tingitud kõhuvalu ka kõhukinnisus. “Kõhukinnisus on probleemiks, kui käite tualetis vähem kui kolm korda nädalas ning see on vaevarikas ja valulik. Sellisel juhul soovitan abi otsida apteegist, kus on saadaval erinevad lahtistid,” juhendas ta.

Kui kõhukinnisus muutub krooniliseks, on kõht sageli punnis ja valutab. Samuti võib ka hingeõhk muutuda ebameeldivaks, kuna organismi ainevahetus on liiga aeglane. “Sellisel juhul peaks rohkem vedelikku tarvitama ning lisama toitumisse kiudaineid.”

Kuidas kõhuvalu leevendada?

Kõhuvalu leevendamiseks on erinevaid võimalusi, kuid teatud kõhuvalu puhul tuleks hoiduda traditsioonilistest valuvaigististest, kuna need valavad sageli vaid õli tulle. “Kui inimesel valutab magu või esinevad teadaolevalt kõrvetised, tuleks hoiduda mittesteroidsetest valu- ja põletikuvastastest ravimitest nagu aspiriin, ibuprofeen ja ketoprofeen. Need kahjustavad oluliselt kaitsvat maolimaskesta ning süvendavad vaevusi,” rääkis ta. Kõrvetisi saab ennetada maohappesust vähendavate käsimüügiravimitega ning oma igapäevase menüü ülevaatamisega.

Kõhuvalusid, mis on tingitud menstruatsioonist või muudest kõhuspasmidest, saab leevendada drotaveriini sisaldava ravimiga – näiteks sobivad selleks hästi No-spa tabletid. “Menstruatsioonivalu puhul võib abi olla ka paratsetamoolist, kuid nende ravimite kasutamisinfo tuleks üle täpsustada arsti või apteekriga.”

Toidutalumatuse ja muude seedehäirete korral tuleks üles leida probleemi juurpõhjus. “Näiteks võiks menüüst välistada piimatooted või puuviljad ning seejärel jälgida, kas soolestiku töö muutub paremaks. Sellest saab omakorda järeldada, kas inimesel võib esineda laktoosi- või fruktoositalumatus,” selgitas proviisor. 

Kõhupuhituse korral on jällegi abi pre- ja probiootikumidest ning seedeensüümidest, mis aitavad soole mikrofloorat tasakaalustada ning toidul organismis paremini seeduda. “Kõhuviiruste ning kergemate toidumürgistuste korral saab enamasti abi käsimüügiravimitest, muude organite põletike korral kaasnevad kõhuvalud vajavad arsti konsultatsiooni ja lisauuringuid,” sõnas Marget Raukas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.