Lapsel on palavik? Kõik, mida pead teadma selle alandamisest

Lehari sõnul algab palavik kaenla alt mõõdetuna alates näidust 37,4 kraadi.Foto: Shutterstock

Lapsel tõusnud palavik võib olla küll hirmutav, kuid sellegipoolest ei tasu seda alati kohe alandama hakata, kuna palavikul on organismile kasulik toime. Kuid millistel juhtudel tuleks palavikule reageerida ning millal on aeg pöörduda arsti poole, selgitab BENU apteegi proviisor Margot Lehari.

Miks tõuseb palavik kõrgemaks öösiti?

Lehari sõnul algab palavik kaenla alt mõõdetuna alates näidust 37,4 kraadi. “Kui seejuures on laps heas tujus ja tal pole valusid, pole vaja palavikualandajat anda, kuna palavikul on organismile kasulik toime,” selgitas apteeker. Nimelt on palavik märk haigustekitajast organismis ja immuunsüsteemi toimimisest ning sellel on kasulik toime viiruste ja bakteritega võitlemisel.

“Palavik algab tavaliselt väsimusest, peavalust ja lihasvalust – siis pole kehatemperatuur veel tõusnud. Teises faasis tekivad värinad ja külmatunne – otsaesine on aga kuum ja kehatemperatuur tõusnud. Sellest järgmine faas on higistamine, kus keha annab võimalikult palju soojust ära, et end jahutada,” rääkis ta.

Sageli on lapsevanemad mures põhjusel, et lapsel tõuseb palavik kõrgemale just öösiti. See on apteekri sõnul seotud lapse immuunsüsteemiga, eeskätt kortisooliga ning on igati normaalne nähtus. “Päevasel ajal on kortisooli tase kõrge ning öösel jällegi langeb. Kuna kortisool takistab immuunsüsteemi aktiivset tööd, saab organism tegutseda siis, kui selle tase on langenud.

Palavikus laps ei pea ilmtingimata voodis lebama

Kuivõrd termomeetreid on väga palju erinevaid, leiab peredes sageli kasutust just digitaalne termomeeter. “Digitaalse termomeetriga mõõtes tuleb kaenlaalune käterätikuga kuivaks teha ja mõõtmise sensor võimalikult naha vastas hoida. Pärast helisignaali tuleks vastavalt toote kasutusjuhendile hoida termomeetrit edasi kaenla all kuni 5 minutit,” juhendas ta. Teine väga mugav termomeeter on infrapuna kontaktivaba termomeeter – sellega saab ka öösel lapse otsaesiselt temperatuuri mõõta ilma last segamata.

Kui palavik tõuseb 38,5 kraadini või üle selle, tuleks asuda seda alandama. “Kui kehatemperatuur on sellest väiksem ja laps tunneb ennast hästi, tuleb lihtsalt rohkem ja sagedamini juua anda – näiteks koduseid morsse või jõhvikajooke ning ravimtaimeteed (vaarikavars ja pärnaõis), gaasideta mineraalvett (mis pole suure mineraalisisaldusega). Võiks ka jälgida riietust, et lapsel poleks palav.”

Apteekri sõnul tuleb hoiduda karastusjookide tarvitamisest. “Süüa võiks kergeid ja lapsele maitsvaid toite ning vältida tugevat füüsilist pingutust. Küll aga ei pea laps ainult voodis lebama,” lisas apteeker. 

Kuidas palavikku alandada?

Kõrgema palaviku korral võiks ravimitest esimene valik olla paratsetamool, mida on apteegis saadaval erineval kujul – kui suukaudne siirup on laste seas enim eelistatud, siis rektaalsuposiit sobib paremini siis, kui laps lisaks palavikule oksendab ja ei saa siirupit võtta. “Ravim alandab palavikku ühe kuni pooleteise kraadi võrra, hakkab toimima umbes tunni aja pärast ning toimib 3–5 tundi. Ööpäevas võib anda seda kuni 4 korda,” pani apteeker südamele.

Teiseks ravivõimaluseks on ibuprofeeni sisaldavad siirupid. Ibuprofeeni sisaldavat siirupit võib anda vähemalt üle 3-kuusele lapsele ning kuni 3 korda ööpäevas. See sobib hästi, kui lisaks palavikule on lapsel valu või põletiku tunnused.

“Soovitan lapsevanemal üles kirjutada kellaaja ja koguse, kui palju millist ravimit anti – eriti siis, kui lapsel on kõrge palavik ja palavik leevendub vaid paariks kolmeks tunniks. Nii pole ohtu ravimit liiga palju anda. Küsige nõu ka pereõelt ja apteekrilt, kui te kahtlete, kui palju ravimit on ikkagi õige anda,” pani apteeker südamele.

Lehari toonitab ka, et palavikku alandavaid ravimeid võib anda ainult vajaduse järgi, mitte kuurina. “Palavikku langetataksegi 1,5 kraadi võrra või nii kaua, kuni lapsel on parem olla, mitte 36–37  kraadi peale. Kindlasti tuleb hoiduda lastele aspiriini andmisest!” rõhutas ta.

Millal on õige aeg pöörduda arsti poole? 

Tavaliselt kestab viiruslik palavik umbes 1–4 päeva. Olenevalt viirusest võib palavik olla 37,3–39,4 kraadi. Arsti juurde tasub aga pöörduda järgmistel juhtudel:

  • kui palavik on kuni 6-kuusel lapsel;
  • kui palavik kestab üle 3 päeva;
  • kui alla 1-aastasel lapsel on üle 38 kraadi palavik;
  • kui üle 1-aastane laps on lisaks palavikule loid või on tal märke vedelikupuudusest (nutab pisarateta, nahale jääb vajutades lohk, mähe on tavapärasemast kuivem või kuiv);
  • kui palavikuga kaasneb nahalööve, mis püsib nähtavana ka siis, kui vajutada näiteks joogiklaasiga vastu nahka;
  • kui lapsel on lisaks palavikule valus pissida, ta pissib liiga sagedasti või liiga harva;
  • kui lisaks palavikule esineb iiveldus, oksendamine või kõhulahtisus;
  • kui lisaks palavikule on lapsel äge kurguvalu, peavalu, kõrvavalu, seljavalu, liigesevalud;
  • kui kõrge palavik üle 1-aastasel lapsel kestab üle kahe ööpäeva. 

Kiirabi nõudvad seisundid on apteekri sõnul järgmised juhtumid:

  • kui palavik on alla 3-kuusel lapsel;
  • kui laps on segaduses ja loid, ei huvitu söögist ega tavalistest tegevustest;
  • kui kaelas või kuklas on jäikus või kangus;
  • kui laps ei talu valgust;
  • kui laps hingab raskendatult, kähisevalt või kõõksudes;
  • kui tekivad esimest korda palavikukrambid või lakkamatud värinad;
  • kui laps on väga kahvatu ja sinakate huulte, keele või küüntega. Jalad käed on jahedad, kuid keha on kuum ja palavik tõuseb kiiresti.

Olukord, kus lapse jäsemed on jahedad, kuid keha kuum, võib viia palavikukrampide tekkeni. “Kui krambid on tekkinud, proovige säilitada rahu, ärge proovige anda juua ega midagi lapsele suhu panna, keerake laps külili ja vaadake, et kaelus oleks vaba. Jälgige et tal oleks turvaline, ilma et takistaksite tema liigutusi,” ütles Lehari.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.