Külmemate ilmade saabudes võib vahel üsna ootamatult kaduda ka hääl. Mis aitaks selle kiiresti tagasi saada, räägib Benu apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Enamjaolt kaob inimesel hääl just külmetuse tõttu. “Külmetusega kaasnev häälekaotus on reeglina viirusliku päritoluga kõripõletiku üheks sümptomiks. Põletiku tagajärjel tekib häälepaelte turse, mis omakorda põhjustab hääle kähenemise või isegi kaotuse,” selgitas proviisor.
Kuidas ravida
Et hääl taastuks, on ülioluline anda häälepaeltele puhkust: võimalusel tasuks rääkida vähem või sellest üldse hoiduda. Kindlasti tuleks vältida ka sosistamist, kuna see koormab häälepaelu samamoodi nagu rääkimine. “Häälepaeltele mõjuvad negatiivselt ka suitsetamine, alkohol ja kohv. Kindlasti tuleb tarbida piisavalt vedelikku, mitte külma ega kuuma, vaid mõnusalt sooja,” soovitas Karjagina.
Häälepaelte ja kõripiirkonna turgutamiseks võib kasutada hüaluroonhappega imemispastille. Nimelt aitab hüaluroonhape ärritunud limaskestadel taastuda ning niisutab neid. Niisiis sobivad ärritunud häälepaelte raviks hästi näiteks hüaluroonhapet sisaldavad GeloRevoice’i kurgutabletid ja Vocali imemistabletid. “Tabletil lastakse aeglaselt suus lahustuda ning pärast seda on soovitatav hoiduda söögist ja joogist umbes pool tundi,” kirjeldas proviisor.
Lisaks hüaluroonhappele mõjuvad kurgule hästi islandi samblikku sisaldavad pastillid, sealhulgas Isla imemistabletid, mida on apteegis saadaval paljude erinevate maitsetega. Sama hästi mõjuvad Livsane kurgupastillid.
Häält aitavad muuhulgas parandada ka teiste taimsete ekstraktidega kurgupastillid, näiteks kasutatakse kaitseks limaskesta ärrituse eest Decatyl Naturali kurgupastille. Kellele aga pastillid või tabletid ei sobi, see saab ärritust leevendada ka erinevate õli-aerosoolide abil: selleks sobivad hästi Vipise astelpaju-saialille aerosool ja Decatylen Naturali sprei.
Põhjus konsulteerida arstiga
Kui hääl ei taastu ka pikemaajalise ravi tulemusel ning murele leevendust ei paista, tuleks siiski konsulteerida arstiga.
“Põhjus võib olla funktsionaalne ning muutuda probleemiks nendele, kes peavad palju rääkima töö tõttu ja vahel ka väga ebasoodsates tingimustes,” tõi Jelena Karjagina välja ning lisas, et selliseid probleeme võib sageli ette tulla näiteks õpetajatel, lauljatel, näitlejatel, lektoritel, giididel ja teistel ametitel, kus on tarvis häält kasutada.
Hääle kähedust võivad aga põhjustada ka mõned haigused, näiteks gastroösofageaalne refluks või kilpnäärmehaigused. Vahel võib probleeme häälega tekitada ka mõne ravimi kõrvaltoime.
“Näiteks astma inhalaatori kasutamisel tekkinud püsiv häälekähedus on põhjus külastada arsti ja arutada võimaliku kõrvaltoime esinemise üle. Ka AKE inhibiitorid (nt enalapriil, fosinopriil), mida kasutatakse retseptiravimitena arteriaalse hüpertensiooni raviks, võivad vahel häälehäireid põhjustada,” rääkis proviisor.