Kindlasti on nii mõnigi apteegikülastaja märganud, et nii veebiapteegis kui ka apteekides kohapeal müüakse vaid teatud kosmeetikabrändide tooteid. Mille poolest erineb apteegikosmeetika tavakosmeetikast ning miks tasuks seda eelistada, räägib BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre.
Nahakuivus on sage probleem
Kuivõrd nahk on inimese suurim elund ning vastavalt nahatüübile võivad vajadused olla väga erinevad, pöördutakse apteeki tavaliselt esmajoones just nahaprobleemide korral. Marite Talbre sõnul ongi just apteek ainuõige koht, kust kahjustunud nahale abi otsida.
“Üks enamlevinud nahaprobleeme on nahakuivus: rohkem kui 40% dermatoloogi juurde pöördunud inimestest maadleb just selle murega. Samuti leidub väga palju inimesi, kes kannatavad selliste nahahaiguste all nagu atoopiline või seborroiline dermatiit, psoriaas ja erinevad ekseemid,” loetles ta.
Just siin peitub apteegikosmeetika suurim väärtus ja eripära, mis väljendub nii kasutatavates lähteainetes, tootmisprotsessis kui ka põhjalikes teadusuuringutes. Nimelt on apteegikosmeetika lähteained väga kvaliteetsed, kõrge puhtusastmega ning põhalikult kontrollitud.
“Lisaaineid, näiteks aineosade sidumiseks vajalikke emulgaatoreid ja stabilisaatoreid või oksüdatsiooniprotsesside kaitseks antioksüdante lisatakse apteegikosmeetikale võimalikult vähesel määral. Samuti ei kasutata apteegikosmeetikas odavaid sünteetilisi abiaineid, mida lisatakse tavakosmeetikasse peamiselt kas toote mahu suurendamiseks või konservantidena, et pikendada toote säilivusaega.”
Põhjalikud uuringud tagavad tõhususe
Apteegikosmeetika valmistamisel lähtutakse ennekõike teaduslikest andmetest ehk tehtud uuringutest ja nende tulemustest. “Peamiseks ja kõige olulisemaks erisuseks apteegikosmeetika puhul ongi just põhjalikud uuringud: nimelt arendatakse apteegikosmeetika välja koostöös teadlaste, nahaarstide, allergoloogide ja teiste spetsialistidega,” rääkis kosmeetikakonsultant.
Talbre sõnul testitakse tooteid järjepidevalt ning ka apteegikosmeetika laboratooriumides käib pidev arendustöö. “Haiglates tehtud kliinilised uuringud tõestavad apteegikosmeetika väärtust ning kinnitavad toodete toimet ja ohutust,” lisas ta.
Seda kõike tehakse Marite Talbre sõnul selleks, et pakkuda leevendust spetsiifilistele nahaprobleemidele. “Samas soovitakse vältida uute murede nagu allergia või ülitundlikkusreaktsioonide tekkimist, mis on tavakosmeetika puhul üsna sagedased.”
Konsultandi sõnul valmistatakse apteegikosmeetika tooteid ravimitööstuses ehk aseptilistes tingimustes. “Tootmisel peetakse oluliseks keskkonnasõbralikkust, mis tähendab, et kasutatud looduslikud toime-, lõhna- ja värvained on taastuvad loodusressurssid ja ka keskkonnasäästlikumad kui sünteetilised. Need on peamised ja väga tähtsad argumendid, mille poolest erinevad apteegikosmeetika brändid tavakosmeetika brändidest,” selgitas ta.
Veebiapteegis on suurem valik
Teravam silm võib kindlasti märgata, et veebiapteegis on apteegikosmeetika valik märksa suurem kui tavaapteegis kohapeal. Sellel on kosmeetikakonsultandi sõnul igati praktiline põhjus. “See tuleneb olukorrast, et apteegid on reeglina väiksemad. Muidugi on olemas ka suuremaid apteeke, kuid neid on vähe. Veebiapteek aga saab pakkuda laialdast valikut, kuna laod on suured ja kaupa mahub palju.” Seega on veebiapteegis müügil sama kvaliteetsed tooted nagu tavaapteegis ning igaüks leiab endale sobivaima toote.
Talbre sõnul pöördutakse apteegikosmeetika poole reeglina alles siis, kui on tekkinud juba otsene vajadus spetsiaalse erihoolduse järele. Igapäevased probleemid, millega apteekrite poole pöördutakse, on atoopiline nahk, akne, punetav, kuperoosne või rosaatseale kalduv nahk, hüperpigmentatsioon, peanaha sügelus ja kõõm.
Just apteeker oskab selliste probleemide puhul kõige parema lahenduse välja pakkuda. “Erilisele probleemile on vaja ka eritoodet. Apteegis töötavad kohapeal naha- ja juuksehoolduse konsultandid, kes oskavad nõustada inimesi ja tunnevad tooteid, kuna on läbinud spetsiaalsed koolitused, on kursis uuemate toodetega ja aitavad leida just selle õige toote,” kinnitas ta.