Milline kraadiklaas annab kõige täpsema tulemuse?

Iga inimese kodusesse apteeki peaks kuuluma üks hea ja töökorras kraadiklaas. Apteegis on neid müügil mitut sorti: tavalised, digitaalsed ja infrapunatermomeetrid. Nende kasutamine on küllaltki erinev, aga kõik on siiski mõeldud selleks, et mõõta inimese kehatemperatuuri. Millist kraadiklaasi eelistada ja kas mõni on täpsem kui teine?

Usaldusväärne klassika

Kõige tavalisem palaviku mõõtmise viis on kaenla alt klassikalise kraadiklaasiga. “Kui vanasti kasutati sellistes kraadiklaasides elavhõbedat, siis tänapäeval on see asendatud galliumi, indiumi ja tina seguga,” räägib Benu proviisor Virge Sokk. “Seda seetõttu, et elavhõbe on mürgine ning kui kraadiklaas läheb katki, on see inimesele ohtlik.”

Tegemist on väga usaldusväärse, ent võrreldes teistega ehk veidi aeglase variandiga. Samuti tuleb mõõt pärast iga kraadimist tagasi nulli “lüüa”. Seevastu on tegemist pika elueaga kraadiklaasiga, mis ise katki ei lähe, kui seda just mitte maha pillata. 

Uuemad kraadiklaasid on kiired ja mugavad

Teine variant on digitaalsed kontakttermomeetrid, mis mõõdavad kehatemperatuuri kontakti teel. “Nende eeliseks on see, et tulemuse saab märksa kiiremini teada,” räägib Sokk. “Samuti on digitaalselt ekraanilt numbri lugemine kergem kui klassikaliselt kriipsukeste järgi arvestamine.” 

Digitaalsete kraadiklaaside valik on lai: neid on erineva kuju ja otsikuga. “Lapsevanemad võiksid laste kraadimiseks soetada näiteks painduva otsaga kraadiklaasi, mida on mugavam ja ohutum kasutada,” soovitab proviisor.

Kolmanda variandina võib soetada kontaktivaba infrapunatermomeetri, millega saab mõõta kehatemperatuuri ka distantsilt. “Seda on väga mugav kasutada ning see sobib samuti hästi beebide ja väikelaste kehatemperatuuri mõõtmiseks, sest annab tulemuse juba mõne sekundiga,” räägib Sokk. 

Milline on kõige täpsem?

“Tegelikult on kõige täpsemad kraadiklaasid just klassikalised, aga seda vaid juhul, kui neid õigesti kasutada,” ütleb Sokk. Kehatemperatuuri saab mõõta kaenla alt, kõrvast, otsmikult, suust ja pärasoolest. Arvestada tuleb sellega, et eri kohast mõõdetud palavikku arvestatakse erinevalt. Kaenla alt mõõtes algab palavik 37,4 kraadist, laubalt 37,5 kraadist, suust, 37,5 kraadist, kõrvast 37,6 kraadist ja pärasoolest 38,1 kraadist. 

Loe enne kasutamist kraadiklaasi kasutusjuhend kindlasti läbi ja veendu, et kasutad seda õigesti. Näiteks ei tohiks kraadida vahetult pärast õuest tuppa tulemist, vannis käimist või sooja või külma vedeliku tarbimist. Kaenla alt mõõtes tuleb kindlaks teha, et nahk on kuiv ning kraadiklaasiga korralikult kontaktis. 

Usaldusväärsed on kõik apteegis müügil olevad kraadiklaasid ja valida tasuks selle järgi, millist sul endal kõige mugavam on kasutada. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.