Lisaks hammaste harjamisele on suuhügieeni parandamisel abiks ka suuvesi. Kuid milline on sobiv näiteks halva hingeõhu või suukuivuse korral? Sobiva valiku tegemisel juhendab BENU apteegi proviisor Margot Lehari.
Alkohol kuivatab suu limaskesta
Ehkki suuvesi on heaks abimeheks mõne suuhügieeniga seotud probleemi lahendamisel, ei tee selle kasutamine proviisori sõnul halba ka siis, kui probleeme hetkel ei esine. Küll aga ei soovitata suuvett kasutada alla 6-aastastel lastel.
“Suuvesi võib aidata vähendada hambakatu teket, mis on eriti vajalik breketite kandjatel, leevendada suukuivust, tugevdada hambaemaili ning vähendada hammaste tundlikkust, halba hingeõhku ja igemepõletikku, mis on tekkinud näiteks suu- ja lõualuukirurgia protseduuri järel,” tõi proviisor erinevaid näiteid.
Ent milline suuvesi ikkagi valida? Kui alkoholi sisaldavad suuveed on enamasti müügil toidupoodides ja neid võib kasutada ainult suu värskendamiseks, siis apteegis on enamasti müügil alkoholita suuveed. Sellel on lihtne põhjus. “Alkohol kuivatab suu limaskesta, mistõttu võib suukuivuse probleem süveneda. Samuti pole mõistlik alkoholiga suuvett kasutada juba olemasoleva probleemi puhul,” rõhutas Lehari.
Valik vastavalt probleemile
Kuivõrd suuvete toimeaineid on erinevaid, tuleks valik teha konkreetse vajaduse või suuhügieeniga seotud murest lähtuvalt. Näiteks võib suuvete seast leida fluoriidi sisaldavaid tooteid, mis aitavad tugevdada hambaemaili. See sobib juhul, kui hambaauke tekib sagedamini kui tahaks.
Kloorheksidiiniga suuvett leidub seevastu erineva kontsentratsiooniga, mistõttu tuleks sobiv toode valida vastavalt probleemile. “Kuni 0,06% sisaldusega suuvett võib kasutada pikema perioodi vältel, kui olete hädas pideva parodontoosi või igemepõletikuga. 0,12–0,2% kontsentratsiooniga suuvett võib kasutada hammaste väljatõmbamise järel või ägedama igemepõletiku korral kuni 2 järjestikust nädalat,” juhendas proviisor.
Oktenidiiniga suuveed on tugeva antibakteriaalse toimega ning kasutatakse ainult siis, kui suus on juba põletiku sümptomid, näiteks valu, turse või ebameeldiv lõhn. “Kohe, kui need sümptomid kaovad, tuleb selle suuvee tarvitamine katkestada.”
Igemete hõõrdumisi võib sageli tekkida ka proteesikandjatel – see võib omakorda põhjustada haavandeid või põletavat tunnet. “Neid sümptomeid aitavad Lehari sõnul leevendada spetsiaalsed suuõõnele mõeldud spreid või geelid.
Eeterlikud õlid on nõrga antiseptilise toimega
Probleemide puudumise korral soovitab proviisor Margot Lehari kasutada alkoholi või eeterlikke õlisid sisaldav suuvesi. Näiteks on osades suuvetes eeterlikud õlid nagu näiteks mentool, eukalüpt, teepuuõli, salvei või rosmariin, millel on värskendav ja nõrgalt antiseptiline toime.
Igivanale küsimusele, et kas suuvett tuleks kasutada kohe pärast hammaste pesu või oodata 20 minutit, oskab proviisor samuti vastata. “Kui te ravite igemehaigusi, siis peaks suud loputama kohe. Kui suuvett kasutatakse suu ja hingeõhu värskendamiseks, siis oodake vähemalt 20 minutit pärast hambapesu,” juhendas ta.
“Kui teil on tundlikud hambad, aga tahaks hambaemaili tugevdada, valige glütseriini ja fluoriidiga ehk „sensitive” suuvesi. Kuivale suule soovitan spetsiaalseid suuõõne geele või -spreisid lisaks,” võttis proviisor kokku.