Mitte ainult külmetuse vastu: vana hea Carmolis sobib ka teiste tervisemurede korral

Carmolise tilgad aitavad nii kinnise nina kui peavalu korral.Foto: erakogu

Carmolise tilgad on apteekides müügil olnud pikki aastakümneid ning kindlasti seisavad need paljudel ka koduriiulil või apteegikarbis. Kas Carmolis on endiselt populaarne ja tõhus terviseturgutaja ning kellel tasuks tilkade tarvitamisest hoiduda, räägib BENU apteegi proviisor Marget Raukas.

Sajandeid vana retsept

Raukase sõnul seisneb Carmolise tilkade fenomen sajanditevanuses retseptis, mille avastasid ning hoidsid salajas 17. sajandi Püha maa Karmeli mäe lähedal elavad karmeliitide ordu mungad.  “Kloostrites arendati arstiteadust pärimuste alusel ning tervistavate jookide valmistamiseks kasutati nii eksootilisi kui kohalikke ravimtaimi, mida prooviti erinevate tervisehädade leevendamiseks,” rääkis ta.

Et Carmolis on aastasadu vana taimeravim, sai selle masstootmine hoo sisse 19. sajandil ning aja jooksul pole populaarsus raugenud: veel tänaseni tarnitakse seda enamikesse Euroopa riikidesse. Kuid mida need salapärased tilgad õigupoolest sisaldavad?

“Carmolis ravimtaimede alkoholtõmmis valmistatakse Austrias, milles kasutatakse mentooli ja 10 eeterliku õlirikast taime. Nelk, kaneel, aniis, muskaat ja tüümian toetavad seedimist ning pehmendavad hingamisteid. Lavendel ja meliss aitavad lõdvestuda ning vähendada rahutust ja ülepinget. Sidrun ja salvei leevendavad kurgu ärritust ning mõjuvad rahustavalt neelule ja häälepaeltele, sidrunhein on värskendav ja parandab vereringet, mentool avab hingamisteed ning annab soojale joogile piparmündise maitse,” tõi Raukas välja.

Palju eeliseid, kuid ravimitele asendust ei paku

Samasuguse efektiga nagu Carmolise tilgad on tuntud teisedki mentooli ja eeterlikke õlisid sisaldavad preparaadid, millest üheks populaarsemaks on nn Vietnami salv (Kuldtähe salv), mis sobib vaid välispidiseks kasutamiseks, näiteks nahale määrimiseks või auru tegemiseks. “Tema eeliseks on väike pakend, mida on lihtne alati kaasas kanda,” märkis proviisor.

Eeterlikel õlidel on palju eeliseid, kuid siiski tuleb arvestada, et antibiootikumidele neist vastast ei ole. “Eeterlikud õlid on keerulise koostisega ja kergesti lenduvad ning jõudes hõlpsasti meie hingamisteedesse toimivad põletikuvastaselt ja antibakteriaalselt, mis ei ole samaväärne antibiootikumidega, aga pidurdavad bakterite ning viiruste elutegevust,” sõnas ta.

Abiks ka teiste tervisemurede korral

Proviisor Marget Raukas soovitab niisutavat ja rahustavat Carmolise tilkade auru teha hingamisteede kaebuste korral nagu nohu ja köha. “Lisa tassitäie kuuma vee või tee hulka 5–10 tilka, ära sega ning hinga mõned korrad ettevaatlikult läbi nina ja/või suu. Pärast võib sooja joogi lonkshaaval ära juua,” juhendas ta. Sedasi võib juua kuni 5 tassi päevas. “Samas võib proovida Carmolise tilku lisada saunas leilivette, teha aurusid või määrida talla alla ning abaluude piirkonda.”

Tilkades sisalduv mentool on jahutava, valu kergelt tuimestava ning hingamisteid avava toimega. “Teised maitsetaimedena tuntud ürdid koos alkoholiga mõjuvad viiruste paljunemisse pidurdavalt, mis on väga hea hooajaliste viirushaiguste ärahoidmiseks. Igasugune ennetus on parem kui haiguse ravi. Ennetuseks piisab tilkade tupsutamisest nina alla või üks õhtune taimetee koos Carmolisega,” rääkis ta.

Siiski pole just levinud fakt, et Carmolise tilgad aitavad iivelduse, kõhupuhituse ja muude seedimisprobleemide ning närvilisuse korral – lihtsalt lisa paar tilka suhkrutükile ning lase sel keele peal ära sulada.

Samuti võib tilku määrida otsaesisele, meelekohtadele või kuklale, kuna need leevendavad peavalu, lihas- või närvivalusid, aga ka näiteks putukahammustusi. “Esmakordsel kasutamisel tuleks välistada ülitundlikkuse (sügelus, ärritus) teke, määrides randmepiirkonda 1 tilga ning jälgida seejärel poole tunni jooksul punetuse tekke intensiivsust. Siinjuures tuleks kindlasti hoiduda õli sattumisest silma ja pärast tilkade määrimist ettevaatuse mõttes käed ära pesta,” juhendas Raukas. 

Kõigile Carmolis ei sobi

Kindlasti tuleb hoolikalt jälgida pakendi infolehte, kuna rasedatele, imetavatele emadele ja lastele alkoholisisalduse tõttu Carmolist seespidiselt kasutada ei soovita. “Ka mõningate krooniliste haiguste nagu astma, allergia, maohaavad, maksa-, neeru- ja sapihaigused, epilepsia korral on eeterlikud õlid vastunäidustatud, põhjustades haiguse vallandamise (migreen, astmahood).”

Carmolise tilkade auru võib teha ka lastele, kuid seejuures on tähtis kogust vähendada. “Väikelaste puhul võiks lisada eluaasta arvule sama arvu tilku, samas tuleks ka suuremate laste puhul vältida üle 5 tilga minemist.”

Köhakommid aitavad ärrituse korral

Järjest rohkem koguvad populaarsust ka Carmolise köhakommid, mida tasuks proviisori sõnul hoida taskus näiteks teatrisse, kontserdile või koosolekule minnes, kuna kommid aitavad leevendada kuivast õhust tingitud köhaärritust. “Eriti peavad karamellidest lugu lauljad, õpetajad ja teised, kes peavad oma igapäevatöös rohkem häält kasutama või soovivad kareda kurgu ning kinnise nina sümptomeid leevendada, aga ka näiteks pärast sööki hingeõhku värskendada,” märkis proviisor.

Kuna Carmolise karamellid on alkoholivabad, saavad neid kasutada ka koolilapsed. “Diabeetikule sobib rohelist värvi pakend, mis on suhkruvaba,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.