Räägime avameelselt: miks on põiepõletik sageli just naiste probleem?

Põiepõletikule viitavad sümptomid nagu tihe ja valulik tualetis käimine ning kipitustunne urineerimisel, eesotsas just lõppfaasis.Foto: Shutterstock

Põiepõletik ei hüüa tulles, vaid poeb esimeste sügistuultega põue, algab sageli ootamatult ning tekitab ebamugavustunnet ja valu. Siiski võib märgata, et probleemi esineb rohkem naistel, kes tulevad probleemile abi otsima just apteegist. Miks see nii on ning kuidas põiepõletikust jagu saada, räägib BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg.

Põhjuseid võib olla palju

Oolbergi sõnul kutsub põiepõletiku ehk tsüstiidi esile Escherichia coli (E.coli) bakteri üleküllus organismis. Seega tuleb tagada tervislik tasakaal kuseteede mikroflooras ning vältida külmetamist, kuna just immuunsüsteemi langus viib tasakaalu paigast ära. Põiepõletikule viitavad sümptomid nagu tihe ja valulik tualetis käimine ning kipitustunne urineerimisel, eesotsas just lõppfaasis.

Lisaks võivad olla põiepõletiku riskifaktoriteks suguelundite ebapiisav hügieen, kusepõie mittetäielik tühjenemine, vähene vedeliku tarbimine ja diabeet.

“Kui põis on põletikus, on ta ärritunud ja paisunud, mistõttu tulevad urineerides vaid väikesed kogused ning põis ei saa täielikult tühjeneda. Samuti on uriin hägune,” põhjendas proviisor. Siiski tuleb vahel ka apteegis inimestele selgitada, et põiepõletik ei ole nakkushaigus. “On ju inimesi, keda kimbutab põiepõletik pidevalt,” lisas ta.

Siiski on haigestujateks sageli just naised. Sellel on Oolbergi sõnul lihtne põhjus. “Kuna naiste kusiti on lühem, on ka bakteritel lühem teekond ja suurem tõenäosus põide jõuda,” põhjendas ta. Vanusel pole põiepõletikku haigestumisega mingit seost – seda esineb nii lastel, puberteedieas kui ka täiskasvanutel. Siiski võib rohkem märgata vanemaealisi patsiente. “Neil on tõesti pisut sagedamini, kuna vanemaealised tarbivad vedelikke vähem ning nende immuunsüsteem on veidi nõrgenenud.”

Jõhvikas aitab põiepõletiku vastu

Et esimeseks külastuseks on põiepõletiku puhul just apteek, oskavad proviisorid kohapeal ka nõu anda ning soovitusi jagada. “Apteegist saab esmast leevendust raviteede näol – näiteks omab leesikalehtedest valmistatud tee antibakteriaalset toimet, samuti aitab petersellilehtedest valmistatud tee suurendada uriinieritust,” näitlikustas proviisor.

Samuti on apteegis saadaval lai valik jõhvikamarjadest valmistatud preparaate. Kuid miks on just jõhvikas põiepõletiku ravis nii populaarne? “Jõhvikas sisaldab ühendeid, mis ei lase bakteritel kuseteede seinale kinnituda ega seal paljuneda,” märkis Oolberg.

Sümptomite leevendamiseks võib kasutada ka taimseid ekstrakte sisaldavaid tablette, mis soodustavad uriini eritumist. “Alati võib ühendust võtta ka pereõe või -arstiga, sest põiepõletiku raviks kasutatakse ka antibiootikume, seda eriti siis, kui tekkinud on ka palavik.”

Põiepõletiku ennetamiseks kindlaid reegleid ja nõuandeid proviisori sõnul ei ole. “Kui tarbida piisavalt vedelikke, hoida immuunsüsteem korras, mitte külmetada, kanda puuvillast pesu, omada head intiimhügieeni ning vältida “külmal kivil istumist”, annab vaevuseid ennetada,” sõnas Astrid Oolberg lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.