Sügistormid mõjutavad ka nahka: kuidas pindkuivusest lahti saada?

Mis aitab pindkuivuse vastu ja kas koorimine on ilmtingimata halb otsus? Selgitab BENU kosmeetikakonsultant.Foto: Shutterstock

Uus aastaaeg toob endaga kaasa külmema õhutemperatuuri ja muutunud ilmastikutingimused. See kõik mõjutab tugevalt ka meie nahka, mistõttu tuleks kindlasti üle vaadata ka igapäevased nahahooldustooted. Millele sügisese näohoolduse puhul keskenduda, räägib BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Praegu on viimane hetk rutiin üle vaadata

Talbre sõnul on külmemate ja tuuliste ilmade saabudes viimane hetk oma suvine nahahooldusrutiin sügistalvise vastu välja vahetada, kuna vastasel juhul võivad nahka kimbutada erinevad probleemid. 

“Sügisel on õhk jahedam ja ilm muutlik, tuuled puhuvad kõvemini ja ilm võib päeva jooksul muutuda soojast jahedaks ning kuivast niiskeks. Nahal tuleb nende muutustega kohaneda ning nahahooldus peab nahka selles toetama,” selgitas ta.

Seega tuleks muutustele reageerida vastavalt ning naha kohanemist jälgida, mis tähendab, et kui naha seisund muutub, vajavad väljavahetamist ka suvel kasutatud tooted. Ent millised mured siis nahka õigupoolest kimbutavad?

“Talvised levinumad naha mured on alati naha kuivus, üldine karedus, karedad laigud. Rasusema naha puhul aga just liigne rasu tootmine ja ka pindkuivus. Need kõik on ikkagi märgid sellest, et nahk on tasakaalust väljas ja vajab erilisemat ehk siis rohkem läbimõeldud hoolt,” rääkis Talbre.

Pindkuivus on üks levinumaid nahamuresid

Pindkuivus on sügistalvisel perioodil naiste üks kõige levinumaid nahamuresid. Reeglina hakkavad pindkuivuse korral põsed „kiskuma“ ja isegi ketendama, nahatoon muutub hallikaks ja ebaühtlaseks.

Kas see tähendab, et nahk on kuiv ning kasutama peaks niisutavamaid tooteid? Kindlasti mitte: Talbre rõhutab, et pindkuiv nahk ei ole kindlasti sama mis kuiv nahk ning neile tuleb kindlasti läheneda erinevalt.

“Pindkuivus on normaalse, sageli ka rasususele kalduva naha reaktsioon ebasoodsatele  keskkonnatingimustele: ennekõike ikkagi hooajaline keskküttega kaasnev õhukuivus, talvised miinuskraadid, niiskus ja tuul. Kahjustunud nahakihi all aga on normaalne või rasune nahk, mis vajab tegelikult ikka nahatüübile vastavat hooldust,” märkis ta.

Kuid pindkuivuse põhjuseks võib tihti olla ka vale hooldus – kosmeetikakonsultandi sõnul süvendame pindkuivust näiteks siis, kui kasutame nahatüübile sobimatuid või lihtsalt liiga palju nahahooldustooteid. 

“Tihti kasutatakse palju aktiivainetega näohooldustooteid korraga: hapetega näopesugeel, seejärel happeline toonik, lisaks veel kreem, seerum jne. Nii saab naha kaitsebarjäär kahjustada, mistõttu nahk muutub kuivaks, karedaks, punetavaks,” rääkis ta.

Koorimine on halb idee? Vastupidi!

Üks levinumaid nahaseisundeid on Talbre sõnul olukord, kus nahk oleks justkui kaetud liivapaberiga, mille peale arvavad inimesed sageli, et sellist nahka koorida ei tohi, kuna nahk võib koorimise tulemusel veel rohkem kuivada.

“Õige otsus on siiski koorimine, aga kooriva efektiga toode peaks olema õrn ehk siis mitte teraline, vaid ensüümidega koorija. Ensüümid leotavad surnud naharakud elevate küljest lahti õrnalt, ilma nahka kraapimata ja ärritamata. Nahk jääb pärast koorivat hooldust sile, siidine ja mitte ärritunud punane,” kirjeldas konsultant.

Et pindkuiva naha pealmine kiht koosneb niikuinii surnud naharakkudest, eemaldatakse koorimisel tulemusel vaid juba hävinud rakukiht ning ei kahjustata naha alumisi terveid rakke. “Pindkuivale nahale on koorimine seetõttu isegi hädavajalik, sest kui nahk on kaetud surnud rakkude kihiga, ei pääse nahahooldustooted sellest läbi ning kuivust ei olegi võimalik leevendada,” selgitas ta.

Kas pindkuiva nahka tuleb rohkem niisutada?

Kuid miks ei võiks pindkuivusest lahti saada niisutamisega?  “Ükskõik kui palju kreemi määrida, niisutatuse tunnet ei teki, samuti ei mõju ootuspäraselt siluvad-pinguldavad ja vananemisvastased tooted. Sisuliselt sa raiskad aega ja raha, kui pindkuivale nahale hooldustooteid määrid! Nende mõju oleks palju tõhusam, kui nahk oleks ka päriselt valmis kõike seda head vastu võtma,” vastas konsultant.

Niisiis tasuks rõhk panna mõistlikule ennetustööle, seda enam, kui oled varasematel aastatel märganud, et nahale on pindkuivus kiire tekkima. “Terve ja ilus nahk algab seestpoolt ehk sellest, millega sa oma keha toidad. Vastu talve on eriti oluline, et jooksid piisavalt puhast vett ja tarbiksid häid rasvhappeid – just need kaks on naha niiskustasakaalu säilitamisel kõige olulisemad.”

Siiski ei tasu koorimise järel niisutamist unustada – kreemid, mida pindkuiva naha puhul valida, võiksid siiski vastata inimese tavapärasele nahatüübile. “Oluline on mõista, kas nahk on kuiv niiskuse puudumise või toitainete puuduse tõttu. Kui nahas on puudu niiskust ehk vett, on seda vaja niisutada, kui nahas on puudu toitaineid, on seda vaja toita. Pindkuivas nahas on üldjuhul puudu vaid niiskust. Kui paneme sellele liiga toitvat kreemi, muudame naha aga jällegi liiga rasuseks,” rääkis Talbre.

Sügisene meelespea: millised tooted näohooldusesse sobivad?

Just praegu on õige aeg vahetada suvisemad kergema tekstuuriga kreemid nn rammusamate vastu, kuna uued välitingimused muudavad kuiva naha kiiresti ketendavaks ja punetavaks.

“Nahk muutub kuivaks, kui niiskusesisaldus väheneb marrasknahas ning halvemal juhul tekivad naha sarvkihis mikropraod, mis on soodne pinnas nahka ärritavatele teguritele. Sellepärast tulebki regulaarselt oma nahka sügistalvisel perioodil kreemitada just rasvasemate kreemidega, et takistada niiskuse kadu sarvkihist,” rääkis ta.

Külmade ilmade korral võiks eelistada näiteks retinooliga kreeme, kontsentraate ja iluampulle. “Retinool ehk A-vitamiin ergutab kollageeni tootmist nahas, mis aitab nahal uueneda,” lisas Talbre.

Samuti võiks nüüd, kui UV-kiirgus on väiksem, hooldada pigmendilaike ning kasutada neid helendavaid tooteid, kreeme, seerumeid ja öökreeme. “Kuna UV-kiirguse stimulatsioon pigmenti tootvale ensüümile nahas on natuke väiksem, siis mõjuvad pigmendivastased tooted palju efektiivsemalt kui siis, mil UV-kiirgus on kõrge. Muidugi ei tohiks unustada päevasel ajal UV-kaitsega kreemide kasutamist, kuna kerge UV-kiirgus on ikkagi ka meil talvel olemas,” rõhutas ta.

Kui külma ilma suhtes on eriti tundlikud ka huuled, tuleks kasutusele võtta huulepalsam või -salv. “Soovitan huulepulga alla kanda ka näokreemi, sest see niisutab huuli kõige paremini,” ütles kosmeetikakonsultant lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.