Suvi muutis juuksed elutuks? Spetsialist selgitab, kuidas neisse taas elu puhuda

Suvised kuumad ilmad ja agressiivne UV-kiirgus kahjustab nii juuksekarva välimist kihti kui ka juuksekiu sisemust, muutes selle kuivaks ja elutuks.Foto: Shutterstock

Oled kindlasti tähele pannud, et suve jooksul muutuvad juuksed tavapärasest kuivemaks, kahusemaks ja tuhmimaks. See võib olla märk sellest, et juuksed on saanud päikese tõttu kahjustada ning vajavad hädavajalikku turgutust. Kuidas juustele sügise eel elu sisse puhuda, räägib BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Kuivus põhjustab juuksekarva murdumist

Talbre sõnul on suveperiood juustele mitmes mõttes väga koormav. “Just suvel tahame ennast rohkem sättida ja näidata, kuna siis toimub tavapärasest rohkem üritusi. Samas on ka rohkem päikesekiirgust ning kokkupuudet soolase mereveega – see kõik jätab endast maha kahjustava jälje,” tõdes ta.

Suvised kuumad ilmad ja agressiivne UV-kiirgus kahjustab nii juuksekarva välimist kihti kui ka juuksekiu sisemust, muutes selle kuivaks ja elutuks. “Ette võib tulla ka juuksekarva sisemist lagunemist, kus juuksekarv laguneb ja langeb välja. Kuivus ja kahusus omakorda tekitab juuste murdumist ning rohkem katkiseid otsi,” kirjeldas Talbre.

Seetõttu on juuste eest hoolitsemine sel keerukal, kuid ilusal suveperioodil väga oluline. Kuid lisaks juustele ei tohiks unustada ka peanahka, sest liigne UV-kiirgus ei ole ka sellele piirkonnale hea. “Peanaha päikesepõletus võib tekkida väga lihtsalt ning sageli ei tulda selle peale, et seitel võib päikese käes ära põleda. Põletuse saanud koht muutub omakorda ketendavaks, kiskuvaks ja kuivaks, pannes peanaha sügelema.”

Argaaniaõli ja keratiin aitavad sära taastada

Ent kuidas kahjustatud juustele taas elu sisse puhuda? Kosmeetikakonsultandi sõnul võiks alustada juuste ja peanaha puhastamisest ning proovida sügavpuhastavaid šampoone. “Need tooted pesevad juustest välja nii meresoola, liiva, päikesekaitsetoodete kui ka  viimistlusvahendite jäägid,” rääkis ta.

Samuti annavad sügavpuhastavad tooted peanahale värske ja puhta tunde. “Juuste taastamise võlusõna on niisutamine – sestap peaks kindlasti rõhku panema juuste niiskustasakaalu taastamisele. Palsami asemel võiks kasutada hoopis niisutavaid maske, mis on tekstuurilt rikkalikumad ja omavad tavivat efekti. Samuti sobivad hästi juustesse jäetavad niisutavad tooted nagu õlid või seerumid,” tõi Talbre välja.

Näiteks on juustele väga kasulik argaaniaõli või keratiini sisaldavate toodete kasutamine. “Kui juukseõli võiks sisaldada argaaniaõli, siis just palsamites ja maskides kasutatav keratiin on ülitähtis proteiin juuste vitaalsuse ja väljanägemise toetamiseks. Kui juuksekahjustused on aga pöördumatud ja toodete kasutamine ei too soovitud tulemust, aitab juukseotste lõikamine anda kindlasti värskema üldmulje,” lisas ta.

Kaitse juukseid päikesekiirguse eest!

Selleks, et juuksekahjustusi ennetada, ei pea ilmtingimata ootama, kuniks need juba tekkinud on. Marite Talbre sõnul on parim viis kasutada tooteid, mis sisaldavad UV-kiirguse eest kaitset. “Kaasajal on olemas nii UVB kui ka UVA kaitsega spreid, mis sobivad ideaalselt kasutada nii nahal kui ka siis juustel – sestap tasub lugeda toote kasutusjuhendit,” sõnas ta.

Otsese päikese käes viibides soovitab BENU kosmeetikakonsultant kasutada peakatet. “Tean omast käest, kui tõhus see meetod on, kuna juba aastaid kasutan pikemaajalise päikese käes viibimisel kübarat või kaabut,” kinnitas konsultant.

Seega on päikesekiirguse eest kaitstav peanahk või juuksed sama olulised kui oma näo- või kehanaha kaitsmine. “Nii võiks hoiduda ka juuste kuivatamisest lõõskava päikese käest ning peita juuksed võimalusel peakatte alla, et UV-kiirguse kahjulikku mõju piirata.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.