Talv esitab nahale tõelise väljakutse ning paneb tema vastupanuvõime korralikult proovile. Kuidas hoolitseda kuiva naha eest ja mil viisil nahka niisutada, räägib BENU kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.
Pidev temperatuuri kõikumine mõjutab palju
Põlme sõnul tekib nahakuivus sageli just näol ja kätel, kuna need piirkonnad on keskkonnateguritele kõige rohkem avatud. “Nägu peab tulema toime pidevate talviste temperatuurimuutuste, tuule, konditsioneeri ja kütteseadmete poolt kuivemaks muutunud õhuga. Lisaks mõjutavad näonahka päikesekiirgus ja saaste,” rääkis ta.
Ka käed on pidevalt erinevate mõjutajatele eksponeeritud. “Sage käte pesemine ja desinfitseerimine mõjutab kindlasti naha lipiidkihti, mis muutub nõrgemaks. See omakorda põhjustab naha kuivamist. Ka käte puhul on oluliseks mõjutajaks temperatuuri pidev kõikumine – siseruumis ja autos on soe, õues jällegi külm,” kirjeldas kosmeetikakonsultant.
Puhastusvahendid võiksid olla leebed
Niisutatud naha saavutamisele aitab kaasa sobiv nahahooldus, toitumine ja eluviis tervikuna. Selleks, et nahk ei oleks liivapaberile sarnaselt kuiv ja kare, tuleks Põlme sõnul kasutada leebeid puhastusvahendeid.
“Talvisel perioodil julgustan kasutama puhastuspiima ja toonikut või mõnda kuivale nahale mõeldud pesugeeli või -vahtu. Selliste toodete kasutamisel saame olla kindlad, et need ei kuivata nahka veelgi,” soovitas ta.
Peale puhastamise peaks pidevalt kasutama niisutavaid ja toitvaid kreeme. “Lisaks kreemile aitab kuivusele leevendust tuua niisutav seerum, mis imendub sügavamale kui kreem. Ka niisutavad näomaskid on omal kohal,” sõnas ta.
Toeta nahka ka seespidiselt
Selleks, et toetada nahka seespidiselt, on oluline juua piisavalt puhast vett. “Kindlasti ei pea vee joomisega minema liiale: täiskasvanud inimese veevajadus on 28-35 milliliitrit kehakaalu kilogrammi kohta päevas, näiteks 60 kilogrammi kaaluv inimene vajab 1680-2100 ml vett,” näitlikustas kosmeetikakonsultant.
Naha jaoks on Põlme sõnul olulised ka oomega rasvhapped, mida saame näiteks pähklitest, seemnetest ja taimsetest õlidest. “Lisaks peaks sööma igapäevaselt vähemalt kolm peotäit köögivilju ning kaks peotäit puuvilju. Menüüsse peaks kuuluma ka piisavalt teraviljatooteid, soovitavalt täisteratooteid. Nii tagame organismile vajalikud vitamiinid ja mineraalained,” selgitas ta.
Nahka mõjutab otseselt ka eluviis. “Liiga vähene uni, suitsetamine, liigne alkoholi tarvitamine jätavad nahale nähtavad jäljed. Nahk muutub tuhmiks, ilmnevad peened kurrud ja kortsud, kapillaaride seinad õhenevad ning pikkamööda võib tekkida kuperoosa,” kirjeldas Põlme.
Milliseid tooteid vältida?
Kui nahk on kuiv, võiksid meigitooted olla pigem niisutavad – selleks sobivad hästi näiteks bb-kreemid või õlisisaldusega jumestuskreemid.
“Tavapäraselt on jumestuskreemide pakenditel märgitud, kas see sobib kuivemale nahale või kombineeritud-rasusele nahale. Selle järgi võikski jumestustoote valida,” ütles ta ning lisas, et näiteks puudri kasutamine võib jätta veelgi kuivema mulje ning olla nahal kiskuv ja ebamugav.
Kuiva naha korral soovitab BENU kosmeetikakonsultant vältida seepe ja tugeva kuivatava toimega pesugeele- ja vahte. “Samuti võiks nahahooldusrutiinist välja jätta alkoholisisaldusega näoveed ja näo pesemiseks mõeldud harjad-käsnad. Ka peaks olema ettevaatlik nahakoorijatega, tugevate teradega koorijad võivad kuivust veelgi süvendada,” soovitas ta.