Talveapteek: proviisor annab nõu, kuidas palavikku tõhusalt alandada

Palaviku alandamiseks leidub igati tõhusaid meetodeid.Shutterstock

Palavik on selge märk sellest, et organism võitleb millegagi, olgu selleks viirushaigus või mõni bakter. Kuidas palavikku tõhusalt leevendada ning millal tuleks appi võtta ravimid, räägib BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg.

Ravimeid pole esialgu alati vaja

Oolbergi sõnul loetakse inimese normaalseks kehatemperatuuriks vahemikku 36,5–37 °C, lastel kuni 37,3 °C. “Eluohtlikuks võib osutuda kehatemperatuur üle 40 kraadi,” täpsustas ta.

Ent mida see ikkagi tähendab, kui inimesel tekib palavik? “Kõige enam esineb palavikku külmetuste hooajal, kui viirused tungivad organismi, hakkavad seal paljunema ja kahjustavad rakke. Organismis tekib põletik, vahel ka bakteriaalne põletik (näiteks kopsupõletik või bronhiit), mille tulemusel hakkab immuunsüsteem võitlema haigustekitajate kahjutuks tegemisega ja nendest vabanemisega,” selgitas ta.

Haigustekitajad taluvad kõrgemat temperatuuri kehvemini kui me ise. “Mida kõrgem on keha temperatuur, seda kiiremini need protsessid käivad. See tähendab, et kuni 38–38,5 °C temperatuuri ei tasuks kohe ravimitega alandama hakata,” ütles proviisor.

Jälgi organismi ja enesetunnet

Oolbergi sõnul on palaviku korral kõige tähtsam rahu ja voodirežiim. “Laste puhul võib eriti märgata, et kui neil on palavik, siis on nad meelsasti teki all, aga kui juba veidikene paranemist toimub, kipuvad nad askeldama,” kirjeldas ta.

Siinkohal tasub jälgida organismi ja tema käitumist. “Kui lapsel on külmavärinad, siis tuleks lisada üks tekike juurde, kui on palav ja higistamine toimub, ei pea ilmtingimata olema mitme paksu teki all,” soovitas ta.

Kindlasti tasuks palaviku korral väga palju juua, kasvõi lonksude kaupa. Selleks sobib hästi nii vesi, tee kui ka näiteks mahl. “Jõhvikas, mustsõstar ja vaarikas on igati abiks,” ütles Oolberg ning lisas, et ka puljong aitab enesetunnet turgutada.

Keha jahutamiseks leidub väga tõhus meetod

Palaviku alandamiseks võiks teha ka jahutavaid mähiseid, mis on proviisori sõnul hea ja tõhus meetod keha jahutamiseks. “Kui käed-jalad on jahedad, siis pole nendele mõistlik mähiseid teha, vaid pigem jahutada ülejäänud kehapiirkondi,” märkis ta.

Keha saab hästi jahutada leige veega või ka nii, et lahjendada veega pooleks hoopis viin. “Otsaesisele tasub panna siis jahe lapp või keha sellega üle hõõruda ning uskuge mind: selline meetod töötab üllatavalt hästi,” sõnas Oolberg.

Kui palavik püsib kõrge kauem kui 24 tundi

Palaviku alandamiseks kasutatakse proviisori sõnul reeglina kas paratsetamooli või ibuprofeeni, mille manustamise kohta tuleks täpsemalt lugeda pakendi infolehest. Väikelastele on sobivamateks ravimiteks palavikku alandavad siirupid või suposiidid. “Alati tasub arutada perearsti või -õega, kuidas raviga jätkata,” julgustas Oolberg.

Ent mida teha siis, kui palavik püsib üle 39 °C rohkem kui ööpäeva ning ravimid pole aidanud? “Kui ravimeid on korrektselt manustatud, ent palavik pole ikkagi langenud, või esineb märke teadvuse kaotamisest, tasub kindlasti pöörduda kiirabi poole. Ülekuumenemise korral on oht krampide tekkeks, eesotsas lastel,” sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.