Tee tark otsus: apteeker annab nõu, mille põhjal valida sobiv D-vitamiini preparaat

Kuidas leida endale sobivaim D-vitamiini preparaat?Foto: Shutterstock

D-vitamiini preparaatide valik on apteegis lai ning igaüks leiab endale sobivaima variandi, olgu eelistuseks sprei, tablett, kapsel või hoopis D-vitamiinid tilgad. Küll aga võib pilt erinevate preparaatide rohkuse tõttu kirjuks lüüa, kuna sobivat annust on raske välja selgitada. BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane annab nõu, millest lähtuda sobiva D-vitamiini preparaadi valimisel.

Eestlased võiksid D-vitamiini juurde tarvitada

Kerli Valge-Rebase sõnul võiksid D-vitamiini lisaks tarvitada kõik eestlased – seda kinnitab ka Tartu Ülikooli teadlaste läbiviidud uuring. “Arvestades, kus Eesti asub, siis sügis-talvisel perioodil ei ole meil nii intensiivset päikest, et meie organism suudaks D-vitamiini sünteesida. Oktoobrist mai alguseni on päikese intensiivsus liiga madal, et selle toimel nahas D-vitamiini süntees toimuks,” selgitas ta.

Siiski pole päike ainus viis D-vitamiini omastamiseks. “Tegelikult on seda võimalik omastada ka toiduga nagu rasvane kala, munakollane, kalamaksaõli ja maks. Kui inimese toidulaud on mitmekesine ning läbimõeldud, võib täiesti juhtuda, et keha saabki piisavalt D-vitamiini. Ent kahjuks on see siiski pigem erand,” möönis proviisor.

Kuidas preparaatidel vahet teha?

Kuid kuidas sobiv preparaat ikkagi välja valida? Nimelt erinevad preparaadid üksteisest peamiselt D-vitamiini sisalduse (annuse) osas. “Suurim ühekordne annus, mis on käsimüügis saadaval, on 4000 IU ehk 100 mcg – seda annust soovitatakse tarvitada suure defitsiidi korral. Väikseim annus on lahusena, kus 5 tilgas sisaldub 400 IU ehk 10 mcg – see toode on mõeldud pigem beebidele kasutamiseks,” näitlikustas proviisor.

Hea teada: mis on mcg, mis on IU?

  • mcg (ka μg) ehk mikrogramm on massiühik
  • IU ehk international unit, (ka ) ehk rahvusvaheline ühik on rahvusvaheliselt määratud bioloogiliselt toimiva aine kogus
  • Võrdluseks: 10 mcg = 400 IU

Samuti tehakse erinevatel preparaatidel vahet vormi põhjal ehk kas tegemist on lahuse, kapslite või tablettidega. Kui täiskasvanutel tasub valik teha eelistuse põhjal, siis beebidele on mõeldud just D-vitamiini tilgad. “Kas eelistada preparaati tilga, sprei või kapsli vormis, on täiskasvanutel puhtalt mugavuse küsimus.”

Viimane erinevus puudutab preparaadis kasutatud õli: nimelt on valikus kookos-, kanepi-, oliiv-, päevalille, viinamarjaseemne- ja sojaõli. “Kui varasemast on teada, et mõni eelpool mainitutest võib põhjustada allergiat, siis ka sedasi saab sobivaima toote välja valida,” lisas Valge-Rebane.

Sageli võib preparaadi juurde olla kirjutatud, et tegemist on liposoomse vitamiiniga. See tähistab Kerli Valge-Rebase sõnul spetsiaalset tehnoloogiat. “Selle eelis on näiteks toimeaine parem imendumine, aga ka teatud keskkondades parem vastupidamine – näiteks mao happeline keskkond. Parem imendumine on tingitud asjaolust, et liposoomne kiht meenutab oma ehituselt rakumembraani ning see lihtsustab rakku sisenemist,” selgitas ta.

Kõige lihtsam moodus: tee vereanalüüs

Kuivõrd vajalik annus erineb vastavalt inimesele, soovitab Kerli Valge-Rebane teha vereanalüüsi: see annab teada, milline on just praegusel hetkel vajalik D-vitamiini annus. “Kui vereanalüüsi tulemused on teada, siis saab apteeker vastavalt sellele õigeid annuseid soovitada.” Vereanalüüsi saab lasta teha nii perearsti juures kui ka paljudes apteekides kohapeal.

Normaalseks loetakse D-vitamiini taset, mis on üle 75 nmol/l. Kui aga vereanalüüsiga määratud tase on hoopis 45 nmol/l, siis lähtuvalt analüüsi tulemusest soovitaks proviisor tarvitada 2000 IU ehk 50 mcg D-vitamiini. “Seda tuleks teha igapäevaselt vähemalt 2 kuu jooksul ning siis võiks teostada kordusanalüüsi,” rääkis ta.

Kui tulemus on eriti kehv ja D-vitamiin tase jääb hetkel alla 25 nmol/l, siis oleks kindel soovitus manustada sama perioodi vältel 4000 IU ehk 100 mcg D-vitamiini.

Kõige tähtsam on Kerli Valge-Rebase sõnul jälgida, et kohvi ja D-vitamiini tarvitamise vahele jääks kindel periood. “D-vitamiini kasutades tuleks vähemalt 2 tundi enne ja pärast hoiduda kohvi joomisest, sest kofeiin ei lase D-vitamiinil imenduda,” rõhutas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.