BENU Terviseblogi

Väärt soovitused pühadeks: kuidas leevendada jõulutoidust tekkinud kõhuvaevusi?

Jõulupühad ei pea ilmtingimata mööduma kõhuvaevuste tähe all.Shutterstock

Pühade ajal ei saa üle ega ümber traditsioonidest, sealhulgas ka heast ja paremast toidust lookas jõululauast. Ent paraku toovad jõulupühad sageli kaasa ka seedimismuresid ja kõhuhädasid. Kuidas täiskõhutunnet leevendada, räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Lisaks toidule mõjutab kõhu tervist ka alkohol

Karjagina sõnul on pühade ajal enamlevinud kaebusteks täiskõhutunne, iiveldus, kõrvetised, kõhulahtisus ja -kinnisus. Lisaks toidule võib olla probleemiks ka alkoholi tarvitamine. “Alkoholi liigsest tarbimisest tingitud halb enesetunne ei ole ainukene probleem, tundlikel inimestel võib tekkida näiteks kõhulahtisus,” tõi ta välja.

Samuti peaks pühadel jälgima ka toidu käitlemisreegleid ja säilitamistingimusi. “Nende eiramisel on võimalikud toidumürgitused, mille põhiliseks sümptomiteks on kõhuvalu, oksendamine ja kõhulahtisus,” toonitas ta.

Liiga suur toidukogus, rasvane toit või rohke toitude kombineerimine võib põhjustada raskust ja täiskõhutunnet, samuti puhitust. “Viimase probleemi põhjuseks võib olla ka gaseeritud jookidega liialdamine ja erinevate toidugruppide vaheldumisi söömine, näiteks praad, kohe selle järel tordilõik ja siis veel liha,” selgitas proviisor ning lisas, et lastel võib sel põhjusel tekkida ka kõhuvalu.

Igale probleemile leidub leevendus

Kõhuvalu korral saab Karjagina sõnul abi taimsetest tilkadest, mis sobivad nii valu, iivelduse kui ka täiskõhutunde korral, seda juba alates 3. eluaastast. “Vahel on valu tingitud liigsest kogunenud gaasist seedetraktis. Antud juhul sobivad simetikooni kapslid või piparmündi ja apteegitilliõli kapslid,” rääkis ta.

Seedetrakti spasmide korral, kus peamiseks sümptomiks on hootine kõhuvalu, võib kasutada drotaveriini sisaldavaid tablette. “Kui on teada varasematest seedimisraskuste juhtumitest, siis võib võtta ensüüme sisaldavaid preparaate, aga neid võetakse söögi ajal,” toonitas Karjagina.

Häid soovitusi pühade ajaks

“Kõhukinnisuse korral võib kasutada puuviljakuubikuid, mis on suhteliselt pehme toimega. Väljendunud probleemi korral sobib laktuloosi lahus, ent on oluline pidada meeles, et toime ei ole kohene ja esmasel kasutamisel võib kuluda 48 tundi toime saabumiseni,” rääkis ta.

Juhul, kui oleks vaja kiiremat toimet, võib kasutada spetsiaalset rektaallahuse mikroklüsme, mis aitavad tühjendada soole lõpuosa. “Sobivad ka naatriumvesinikkarbonaati sisaldavad pärasooleküünlad, mis eraldavad mikromullikesi ja stimuleerivad soole seina. Mõlemad annavad kiire tulemuse 10–15 minuti jooksul,” soovitas Karjagina.

Selleks, et pühad mööduksid kõhumuredeta, jagas proviisor häid soovitusi:

  • ole mõõdukas toidukoguste ja jookide valimisel
  • range dieedi pidamine enne pühi ja kohe pärast seda pühade ajal söögiga liialdamine ei ole kõige parem mõte
  • ära püüa toidulauas proovida kõikvõimalikke toite, pigem piirdu paari-kolme erinevaga ning ära unusta süüa värsket salatit
  • vee tarbimine on alati asjakohane
  • peolauas vali pigem vesi kui magus morss või karastusjook
  • ära liialda alkoholiga
  • ära söö puuvilju ja desserti kohe pärast praadi, pigem tee paaritunnine paus

Pühad mõjutavad ka lemmikloomi

Sageli pöördutakse pühade ajal apteeki ka lemmikloomade seedimishäiretele abi saamiseks. Selle põhjusteks võivad olla tugev stress, aga ka juhused, kus koer sõi inimestele mõeldud toitu.

Veterinaartoodete valikuga apteekides on pakkuda spetsiaalset pastat koerte ja kasside kõhulahtisuse ja seedimishäirete korral, mis sisaldab loomade seedetraktile iseloomulikke baktereid, prebiootikume, pektiini ja kaoliini või pulbrit, mille koostises on pro- ja prebiootikumid. Võimalusel peaks konsulteerima ka loomaarstiga,” soovitas Karjagina.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.