Mis saaks siis, kui me ei laseks lapsel kukkuda? Kas ta jääkski igavesti maas roomama?

Kas laps õpiks kõndima, kui vanemad ei laseks tal õppimise käigus kukkuda?Foto: Shutterstock

Läbikukkumist kogeb ühel või teisel viisil oma elu jooksul igaüks meist. Ometi kardame põrumist kui tuld. Miks ei tohi läbikukkumist karta ja mida saame erinevatest ebaõnnestumistest õppida, räägib lähemalt sotsiaalse ettevõtte Changemakersi eestvedaja Erkki Kubber.

Kui väike laps õpib kõndima, on kukkumine osa protsessist. Ta kukub lugematu arv kordi, enne kui ühel päeval suudab veidi tudisevatel jalgadel seista, et seejärel hakata kõndima ning lõpuks jooksma. “Aga mis saaks siis, kui me ei laseks lapsel läbi kukkuda? Kas ta siis jääkski igavesti maas roomama, sest kardab eksida?” arutleb Kubber.

Ka edukad ärimehed kõrbevad

Läbikukkumise õppetundides mängib väga suurt rolli meid ümbritsev keskkond. “Näiteks Ameerikas ei peeta sind ettevõtjaks, kui sa pole kordagi pankrotti läinud. Eestis on lugu risti vastupidi: kui sinu ettevõtmine põhja kõrbeb, siis sageli ei peeta sind enam ettevõtjaks,” toob Kubber välja mõtteviiside erinevused eri riikides.

Ärimees Armin Kõomägi, kes muu hulgas on spordiklubi MyFitness osanik ning kes omal ajal avas Rimi eelkäija Säästumarketi, on rääkinud, et ainult 29 protsenti tema ettevõtmistest on jõudnud omadega nulli või plussi. 

“See tähendab, et kümnest ettevõtmisest seitsmele on ta ise peale maksnud. Kas see tähendab, et tegemist on läbikukkujaga?” küsib Kubber. Sugugi mitte – Kõomägi on aastaid figureerinud Eesti rikkamate inimeste hulgas. 

Selliste kogemuslugude näitel julgeb Kubber väita, et läbikukkumine on hoopis üks olulisemaid, kui mitte ainus võimalus õppida, kuidas jõuda eduni.

“Kui sa ei proovi, siis on raske saada edukaks. Ilma läbikukkumiseta on raske saada õppetunde, mille abil korrigeerida oma tegevusi ning seejärel teha suuri asju,” selgitab Kubber.

Sama paralleeli võib Kubberi sõnul tõmmata paljude suurkujude vahele. Ameerika Ühendriikide üht tuntumat presidenti Abraham Lincolni tabas ametiajal üks ebaõnnestumine teise järel, ent ometi on ta üks märkimisväärsemaid inimesi USA ajaloos. Nagu ka Gandhi, Churchill ja teised omas ajas ja kohas.

Õnnestumiseks on vaja palju harjutada

Kubber soovitab lugeda Matthew Syedi raamatut “Suurte saavutuste saladused”, mis kinnitab ka tema veendumust, et edukaks saamiseks tuleb väga palju katsetada. “Kuidas Inglismaa üks tuntumaid jalgpallureid David Beckham katsetas ja harjutas oma legendaarseid karistuslööke või kui lennuk kukub alla, siis tehakse iga kord põhjalik uurimine ning tulemusi jagatakse avalikult, et taolisi õnnetusi tulevikuks ei juhtuks,” toob Kubber näiteid. 

Kubber on väga rahul sellega, et ka Changemakersi tiimis, kus ta igapäevaselt tegutseb, on kõik julged katsetajad. “Esimeste ühiselt korraldatud sündmuste juures tuli tagasisidest välja, et kuskil nende korraldamise keskel kadus paljudel motivatsioon. Tegime sellest omad järeldused ning lisasime ajatelje keskele inspiratsioonipäeva – see tõstis motivatsiooni ürituste edukamaks korraldamiseks märgatavalt,” räägib Kubber.

See polnud aga kõik. Changemakersiga kaasatud ettevõtted soovitasid, et noored võiksid oma ideid rohkem ellu viia. “Andsimegi järgmine kord noortele võimaluse saada ekspertidelt tagasidet ning sellest lähtuvalt tuli ka ülesanded ellu viia,” toob Kubber näiteks järgmise õppetunni. Selle tulemusena, muuseas, jõudsid noored televisiooni välja.

“Samas oleme mõnd programmi teinud ka ainult üks kord ja seejärel loobunud, sest oli selge, et sellisel kujul asi ei toimi,” nendib Kubber. Aga kõik sellised katsetused viivad sammu võrra lähemale arusaamisele, mis toimib ja mis mitte. “Ja see on aidanud meil ettevõttena kasvada üha suuremaks ja edukamaks,” märgib Kubber.

“Läbikukkumine on niivõrd igapäevane ja tavaline osa meie elus. Teistmoodi lihtsalt ei saagi,” usub Kubber. Seega on oluline soodustada seda ja luua turvaline keskkond, kus noor võib eksida ja läbi kukkuda, sest just nii ta õpib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.