Kes ei oleks meist mõelnud: “esmaspäeval hakkan tervislikult toituma” või “homsest hakkan iga päev sporti tegema?”. Sageli jääb suure hurraaga alustatud ettevõtmine üpris üürikeseks. Kuidas leida endas see järjepidevus, et muuta ennast ja saada päriselt seatud eesmärgiga hakkama? Ja kas seda on võimalik teha kõigest kahe minutiga päevas?
Väikeste sammude jõud
Harjumuse kujundamisel on kõige mõistlikum alustada väikestest sammudest. “Kui võtsin harjumuse eesmärgiks lugemise, siis piisas mulle alustamisest kõigest minutist,” räägib Changemakersi koolitaja Erkki Kubber. Ta alustas tõeliselt väikese eesmärgiga – lugeda üks lehekülg päevas.
Leheküljed sai vaikselt keeratud ning aja jooksul hakkas lumepall veerema. Elukoht muutus, muid tegevusi tuli peale, kuid raamatu lugemisharjumus jäi – minutist sai kaks, kahest sai viis. “Lõpuks sai raamatute lugemine osaks minu isiksusest,” märgib Kubber rääkides iseendast. “2020. aastal lugesin enam kui 10500 lehekülge. Ja see kõik algas ühest leheküljest.”
Anna aega harjuda
Iga harjumus ja areng ei tule nipsust, vaid vajab vahel aastatepikkust tööd. Kubber meenutab ühte tuttavat, kes on päris venekeelsest perest ja kes kartis paaniliselt inimeste ees esineda. Ta lihtsalt keeldus lavale minemast. “Ometi osales ta Changemakersi programmides ning samm-sammult seisis ta oma hirmudele vastu,” meenutab Kubber.
Kui esimesel korral keeldus tütarlaps lavale üldse minemast, siis järgmisel korral jõudis ta juba lavale. “Ja kuigi ta veel sõnu suust väga välja ei saanud – kurk kuivas, jalg värises ning aktsendiga purssis keelt, kuid mis peamine, ta oli laval,” ehk samm edasi. Ja iga korraga muutus ta esinemine julgemaks ning enesekindlamaks.
“Tänaseks on tütarlaps loonud Hiinasse keelekohviku ning tal on oma start-upi idee, mida arendab,” räägib Kubber. Kõik see tuli läbi mitmete kordade enda hirmudele vastu astumise ja jätkuva mugavustsoonist välja minemise abil. “Kuid järjepidevus viib sihile ning samm-sammu haaval on ta jõudnud kaugemale, kui keegi oleks esimesel kohtumisel arvanud.”
Kasuta harjumuste skeemi
Õnnestumised on head näited sellest, kuidas tehes samm paremaks enda osas, on võimalik saavutada suuri tulemusi. “Samas leidub palju neid inimesi, kes küll proovivad, kuid sellegipoolest ebaõnnestuvad,” nendib Kubber. Selle jaoks on oluline teada, kuidas neid harjumusi luua.
Harjumuste loomiseks on hea kasutada skeemi, mille on lahti seletanud James Clear oma raamatus “Atomic habits”. Skeem koosneb vaid mõnest punktist, kuid mida järgides on juba võimalik teha sammukene edasi.
- Sea endale väike eesmärk või päästik. Näiteks kui ärkad, siis loed esimese asjana raamatut. “Ja oluline ei ole siinkohal, kui palju sa loed. Oluline on, et loed,” rõhutab Kubber.
- Pane paika endale auhind. “Meenuta endale, et kui oled lugenud, siis pärast seda võid kasutada näiteks telefoni, võtta kohvi või haarata mõne snäki,” räägib Kubber, kuida auhind motiveerib pingutama.
- Loe. “Loe kas või ainult üks lehekülg,” toonitab Kubber veel kord, et oluline ei ole, kui palju sa loed.
- Naudi auhinda. “Kui hea on pärast lugemist seda kohvitassi nautida teades, et oled selle välja teeninud,” kutsub Kubber iseennast tunnustama.
Selliste sammudega on võimalik luuga ükskõik, millist harjumust – olgu selleks lugemine, investeerimine, tervislik toitumine või midagi muud. “Kõik algab sellest, et sa alustad sellega ja teed seda järjepidevalt pisikeste sammude kaupa,” selgitab Kubber.
Aga mis siis saab, kui tulemuseks on läbikukkumine?
Kindlasti tuleb ka ette neid päevi, kus me ei suuda seatud eesmärki täita. “See on täiesti loomulik, et esineb päevi, kus me ei suuda paika pandud tegevusi ette võtta. Kuid see pole põhjus end mutta tampida,” selgitab Kubber. Selle asemel tuleb hoopis olla endaga leplik ja jätkata järgmisel päeval harjumuste juurutamisega.
“Kui suudad seda teha 51 % kordades, siis oledki võitnud ning harjumust kinnistub, sest enamus kordadel sa õnnestud,” toonitab Kubber.
Seega, aeg on minna ja alustada väikeste sammudega tegemist ning olla valmis ka läbikukkumiseks, “49 protsendil kordadest on see läbikukkumine harjumuste korral täiesti okei,” lõpetab Kubber.