Tead ju seda tunnet, kui telefon silmanurgas pidevalt vilgub, samal ajal pitsitavad töö juures tähtajad ning oled veel palju asju kirja pannud, mida kõike tahaks päeva lõpuks tehtud saada. Tunne sinu sees muutub järjest rahutumaks, sest sind on ainult üks ja aega nii vähe. Kuidas sellise rööprähklemise keskel rahu säilitada ja kõik vajalik ära teha?
Changemakersi eestvedaja Erkki Kubber ütleb, et tehnoloogia ja sotsiaalmeedia on muutnud seda, kuidas me tegutseme. “Kuid meie mõtlemine pole sellele muutusele järele tulnud. Eelkõige selles mõttes, kuidas neid võimalusi kasutame,” jätkab Kubber. Tema sõnul on oluline, et tähtsamatele asjadele keskendumiseks lükkaksime mitte nii tähtsad asjad tagaplaanile.
Vaigista telefoni märguanded
Esimese sammuna soovitab Kubber lülitada telefonist välja teavitused. Nii ei vilgu telefon su laua peal iga natukese aja tagant ning saad paremini keskenduda olulistele tegevustele. “See on väga okei, kui vastad sõnumitele siis, kui sa otsustad seda teha, mitte iga tegevuse keskel,” toonitab Kubber.
Erandina on soovitatav alles jätta kalendriga seotud teavitused, et mõnda kohtumist maha ei magaks.
Üks hea nipp sotsiaalmeediaga toime tulemiseks on Kubberi sõnul panna paika ajad, millal ühel või teisel meediaplatvormil aega veedad. “Vastasel juhul saavad mõnest minutist skrollimisest tunnid ja muud asjad jäävadki tegemata,” rõhutab Kubber.
Teine hea nipp telefoni puhul on panna sotsiaalmeedia rakendused teisele lehele. Siis on vähem ahvatlusi minna sotsiaalmeediasse vaatama, et äkki keegi on midagi kirjutanud, millele peaks kohe vastama.
Väga hea mõte on panna paika aeg, millal telefon võiks sulle rahu anda. “Minul on määratud telefonis ajavahemik 22–07, millal ükski asi mu telefonist läbi ei tule ja saan keskenduda magamisele,” toob Kubber näite enda elust. Samamoodi soovitab ta panna telefoni ekraanile neutraalse taustapildi.
Kui sa ise ei suuda end piirata, siis on võimalik telefonil ekraaniaega piirata, pannes paika ajad, kui kaua sa ühel või teisel veebilehel võid viibida. “Mina olen selle piiramisega päris kaugele läinud ja piiranud lehti nii telefonis, tahvlis kui arvutis. Need on küll toredad ajaveetmise võimalused, kuid praeguste eesmärkide saavutamisele kaasa ei aita,” selgitab Kubber.
Ka arvutis saab segavad faktorid eemaldada
Teine võimalus, kuidas fookust paigal hoida, on piirata kõrvalisi tegevusi ka arvutis. Kubber soovitab seada kindla aja, millal e-postkasti ja sotsiaalmeediat külastada. “See annab sulle kontrolli selle üle, millal igasse keskkonda jõuad, samas aitab sul nendega piiri pidada. Kui sa veel kalendrit ei pea, siis tasub sellest alustada,” soovitab Kubber.
Kui tegeled e-kirjadega, siis mine selle tööga kohe lõpuni. “See tähendab, et kui kiri vajab vastamist, siis vasta, või kui vajab hiljem tegutsemist, siis määra kindel aeg, millal sellega tegeled,” selgitab Kubber. Ja kui e-kiri on loetud ja sa rohkem sellega tegelema ei pea, siis kustuta see, mitte ära jäta aegade lõpuni postkasti seisma.
Võimalusel tasub ka reklaamidest ja igasugustest pakkumistest loobuda. Eriti siis, kui sa neid niikuinii ei tarbi. Aga ole kannatlik, sest nende tellimustest loobumine võib võtta omajagu aega.
Kubber soovitab ka Adblocki, mis aitab hoida ekraane rahulikumana ning oled erinevatest reklaamidest vähem mõjutatud.
Lisaks on võimalik kasutada Blocksite’i lahendust, kus saad panna blokeeringu alla lehed, mida tahad vältida, kuna seal võiks liiga palju aega kuluda.
Samme, kuidas soovitud eesmärkidele keskenduda ja rööprähklemist vähendada, ei olegi lõpuks nii palju. Natuke nokitsemist siin ja seal ning ongi segavaid faktoreid laual vähem. “Võta eesmärgiks haarata kontroll enda telefoni ja arvuti üle, mitte ära lase tehnoloogial ennast juhtida,” soovitab Kubber. Kui sa seda ei tee, siis kujundab elu sind, aga see ei pruugi olla selline elu, mida sa tegelikult soovid.