Märkamatult on käes juba august, mis annab märku, et suvepuhkuste aeg hakkab vaikselt läbi saama ning peab end peagi tagasi töölainele viima. See tähendab, et tuleb leida uuesti rutiin ja rütm, et taas täie hooga tööülesannete juurde asuda. Aga kuidas võimalikult kiiresti töörežiimi lülituda?
Changemakersi koolitaja Merili Ginter on enda peal katsetanud kolme nippi, mis aitasid tal puhkuse rütmist palju paremini välja tulla ja edukalt töörežiimi naasta. “Mina tundsin lausa ootusärevust, et saaks taas tööle hakata, seega soovitan julgelt neid nõuandeid katsetada,” soovitab Ginter.
1. Korrasta enda töökeskkond
Ginteri sõnul mõjutab meie töövoogu väga palju meid ümbritsev keskkond. “Kui töötad kodukontoris, siis võib selleks olla lihtsam toa koristamine või hoopis oma digitaalse keskkonna puhastamine,” ütleb Ginter. Toa või kontoriruumi korrastamiseks soovitab Ginter uurida lähemalt Marie Kondo metoodikat. Näiteks soovitab see metoodika koristada asju kategooriate versus asukohtade järgi.
Kategooriad on:
- riided,
- raamatud,
- paberid,
- sentimentaalsed asjad,
- komono ehk kõik ülejäänu.
“Kui keskkond on puhas, siis on puhas ka sinu pea,” räägib Ginter veendunult.
2. Analüüsi oma tegevusi
Pärast pikemat puhkust on Ginteri sõnul kasulik alustada nii-öelda uuelt lehelt või uue peatükiga, mis pakub suurepärast võimalust oma järgmised plaanid samm-sammult läbi mõelda ning analüüsida neid varasematega võrreldes. “Selleks on hea läbi mõelda viis küsimust ning soovitan soojalt neile kirjalikult vastata, sest nii töötled sa oma vastused rohkem läbi,” annab Ginter konkreetse soovituse.
Viis küsimust, mida uue tööperioodi eel endalt küsida:
- Mis on mõned head harjumused, mis teevad mulle eriti head meelt ja pakuvad rahulolu? Mida ma tahan kindlasti teha, et oleksin rõõmus?
- Milliseid eesmärke tahan saavutada, mis aitaksid mind lähemale selle inimese poole, kes ma tahan olla?
- Kui tuleb mõni raskus või motivatsioonilangus, siis kuidas ma sellega toime tulen?
- Mida ma eelmisest “hooajast” õppisin, mida ma sel korral tahan kindlasti teisiti teha?
- Kui ma saaksin vaid ühe asja edukalt tehtud ja ma oleks sellega tõeliselt rahul, siis mis see võiks olla?
3. Võta ette üks eesmärk korraga
Alguse eufooria ja motivatsioonilaenguga ei tohi ka üle pingutada. “Mõistlik on töörütmile naastes võtta ette üks eesmärk korraga. Kui on mitu suurt eesmärki korraga, siis selline rööprähklemine häid tulemusi ei too, vaid hoopis väsitab,” räägib Ginter. Ühele sammule korraga keskendumisest räägib ka Gary Kelleri raamat “See üks asi”. “Seega on fookuse hoidmiseks kõige olulisem alustada asjadega ühe kaupa,” toonitab Ginter.
Esmapilgul võivad need kolm sammu tunduda väga lihtsad. Ometi tasub mõelda, kas neid ka tegelikkuses oma igapäevaelus rakendanud oleme. Ginter soovitab kõik sammud läbi teha ning vaadata, kuidas siis enesetunne on.