Huvitav küsimus: kas vananemisvastased kreemid ikka siluvad kortse?

Kuivõrd on erinevate vananemisvastaste toodete väitel tõepõhi all?Foto: Shutterstock

Ehkki teatud tüüpi näohooldustooted lubavad vähendada vananemisilminguid, tekib paljudel põhjendatud küsimus, kas anti-age kreemid ja seerumid aitavad ikka päriselt kortsukesi siluda või mitte. Kuivõrd on erinevate vananemisvastaste toodete väitel tõepõhi all? Kohe teeme selgeks.

Naha vananemine ei tähenda ainult kortse

Naha enneaegset vananemist soodustavad väga erinevad tegurid, sealhulgas geneetilised aspektid, pidev kokkupuude kahjuliku päikesekiirgusega, ebatervislikud eluviisid ja palju muud. Sellest tulenevalt leidub apteegi- ja poelettidel palju erinevaid näohooldustooteid, mis on väidetavalt just vananemisvastase toimega ning aitavad erinevate ilmingutega võidelda.

Naha vananemisest annavad märku näiteks elastsuse vähenemine, pisikesed või sügavamad kortsukesed, tumedad laigud, aga ka tuhm või elutu jume. Sellel on lihtne põhjus: et vanemaks saades väheneb nahas kollageeni, elastiini ja hüaluroonhappe sisaldus, mis kõik naha ehitust stabiilsena hoiavad, on just noor ja terve nahk sile ja prink.

Kui lisaks vajalike ainete vähenemisele leiab organismis aset ka oksüdatiivne stress, muutub vananemine veelgi kiiremaks ja silmale nähtavamaks. Seega ei ole kortsukesed ainus vihje naha vananemisest, sest protsessid saavad alguse juba enne, kui need silmale nähtavaks muutuvad.

Kui enneaegset vananemist õnnestub erinevate meetmete abil ennetada, siis naha loomuliku vananemise käigus toimuvad protsessid soodustavad samuti naha vormikuse vähenemist ning veelgi küpsemasse ikka jõudes ka selle elastsuse vähenemist. Seetõttu võib märgata, et vananemisvastased tooted sisaldavad sageli just kollageeni, elastiini või hüaluroonhapet, mis kompenseerivad selle aine puudujääke nahas, ennetavad vananemist või aitavad seda aeglustada.

Just hüaluroonhappe olulisusest on inspiratsiooni saanud ka Hyaluron-Filler tootesari, mis sisaldab nii suure kui ka väikse molekulmassiga hüaluroonhapet ning glütsiinsaponiini, tänu millele annavad selle sarja tooted häid tulemusi, täites silmanähtavalt ka kõige sügavamaid kortse ja andes nahale noorusliku välimuse.

Miks on vananemisvastased tooted nii erineva koostisega?

Siiski võib õigustatult tekkida küsimus: kas kreemid ikka siluvad kortse või on tegemist pelgalt hea turundusnipiga? Erinevate teadusuuringute kohaselt tekivad peened kurrud ja kortsukesed suurema tõenäosusega just kuival nahal. Et vananemisvastased tooted sisaldavad koostisosi – näiteks hüaluroonhapet –, mille eesmärgiks on nahka sügavalt niisutada, on kortsude silumise lubadus igati põhjendatud – mida niisutatum on nahk, seda väiksem on kortsude tekkimise tõenäosus.

Ehkki naha vananemine on suuresti paratamatus ning uuringud ei kinnita ega lükka anti-age toodete efektiivsust kuidagi ümber, leiavad eksperdid, et kõige tähtsam on leida enda nahale sobivaimad tooted ja toimeained, mis just konkreetsele nahale kõige paremini mõjuvad. See on suuresti ka põhjus, miks vananemisvastaste näohooldustoodete koostised üksteisest nii palju erinevad.

Näiteks on uuringud välja toonud, et väga oluline roll on antioksüdantidel. Üheks tuntumaks on naharakkudes kollageeni tootmiseks vajalik C-vitamiin, mis aitab toetada naha struktuuri tervist ning aeglustab vananemisilmingute esilekerkimist. Ka Eucerini Hyaluron-Filler booster-seerum sisaldab puhast värskelt aktiveeritud C-vitamiini, mis tugevdab ja silub nahka, täites samal ajal kortse ning on loodud spetsiaalselt vabade radikaalide ja esimeste vananemisilmingute vastu võitlemiseks. Samuti leiab tootesarjast ka päeva- ja öökreemi, silmaümbruskreemi, intensiivmaski ja kontsentraadi, mis kõik täidavad ka eriti sügavaid kortse ning annavad nahale noorusliku välimuse.  

Vaid kreemidega vananemist ära ei hoia

Kui vananemisvastaste näohooldustoodete puhul arvatakse, et neid võiks asuda kasutama siis, kui esimesed vananemisilmingud on juba kohal, siis tegelikult on tegemist populaarse müüdiga, millel pole tõepõhja all. Kuigi inimese nahk hakkab vananema juba 20ndate eluaastate teises pooles, võivad esimesed kortsukesed ilmenda alles 30ndates või 40ndates See tähendab, et vananemine on pikk protsess, mille esimest etappi ei pruugi inimene märgatagi.

Silmale nähtamatut naha vananemist on võimalik aeglustada juba varem. Nagu öeldud, ei anna naha vananemisest märku ainult kortsud – sellele võib viidata ka tuhmistunud jume või põhjendamatult nahale ilmunud tumedad laigud. Seega ei ole vananemisvastaste toodete kasutamisel vanusepiirangut, seda enam, et üldjuhul sisaldavad anti-age kreemid ja muud näohooldustooted erinevaid koostisaineid, mille eest nahk igal juhul tänulik on.

Siiski ei ole vananemisvastased tooted kuldne võti igavese nooruse maailma, mistap on levinud ütlusel, et ilu algab seestpoolt, kindlasti tõepõhi all. Et terve naha saladus peitub seespool, aitab vananemist ära hoida ka see, kui loobud uuel aastal näiteks suitsetamisest ja alkoholist, toitud tervislikult ning kasutad aastaringselt päikesekaitsekreemi.

Organism on üks tervik ning just naha tervis peegeldab kõige paremini kogu süsteemi terviklikkust. Võiksid niisiis mõelda, milliseid muutusi viia oma igapäevaelus läbi selleks, et nii oma tervise kui ka naha seisukorda parandada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.