Nahahooldusest rääkides kasutatakse sageli termineid, mille tähendusest tavainimesel aimugi pole – maini jutu sees näiteks väljendit “oklusiivne toimeaine” ja juba ongi rong läinud. Pole hullu – aitame sul rööbastele tagasi saada ning teeme selgeks, mida need keeruliselt kõlavad terminid tähendavad.
Kas tead, mida tähendab aktiivaine?
Terminit “aktiivaine” kohtab näohooldusest rääkides üsna sageli, ja sellel on lihtne põhjus: nimelt on tegemist koostisosaga, mis täidab iga nahahooldustoote juures justkui peaosa. See tähendab, et aktiivaine on loodud tegelema mõne konkreetse nahaprobleemiga – olgu selleks hüaluroonhape, C-vitamiin ja/või uurea kuiva naha niisutamiseks, glükoolhape aknele kalduvale nahale või tiamidool pigmendilaikude vähendamiseks.
Tasub mainida, et teatud tüüpi nahahooldustooted on teistest suurema aktiivaine kontsentratsiooniga – tavaliselt on nendeks kas seerumid või kontsentraadid, mis imenduvad näokreemist kiiremini ja sügavamatesse nahakihtidesse. Seetõttu võiksid lisaniisutuse jaoks kasutada näiteks Hyaluron-Filler niisutavat booster’it, mis täiendab hetkega naha veevarusid ning sobib kasutamiseks kõikidele nahatüüpidele, ja lõpetada niisutamise etapp Hyaluron-Filler päevakreemiga – nii võid olla kindel, et aktiivaine teeb päriselt nahal oma tööd.
Mis on humektant, mis oklusiiv?
Sageli kasutatakse naha niisutamisest rääkides termineid nagu “humektant” ja “oklusiiv”, mis paneb paljusid samuti lihtsalt kukalt kratsima. Tegelikult on kõik väga lihtne: kui humektanti kõige olulisemaks eesmärgiks on nahka vajalikku vett ehk niisutust koguda, siis oklusiivne niisutaja tekitab nahale veekadu takistava kaitsekihi, tänu millele saab humektant veelgi paremini nahal mõjuda.
Ent mida see päriselt tähendab? Näiteks tuleb paljudele sageli üllatusena, et niisutava seerumi võiks nahale kanda enne näokreemi, kuna see tungib sügavamatesse kihtidesse ning töötab seega just humektandina. Näokreem on aga reeglina oklusiivse niisutaja rollis, kuna “sulgeb” seerumist saadud niisutatuse nahka ning takistab veekaol tekkimast. Niisiis kõigepealt humektant ja seejärel oklusiiv – pea seda järjestust meeles, kui õhtuse näohooldusrutiini kallale asud.
Nahka pole vaja kaitsta ainult päikesekiirte eest
Kindlasti oled märganud, et päikesekaitsetoodete puhul räägitakse lisaks SPFi väärtusele ka laia spektriga päikesekaitsest, kuhu juurde kuuluvad näiteks tähekombinatsioonid UVA, UVB ja järjest rohkem ka HEVIS. Kuid mida need täpsemalt tähendavad?
Laia spektriga päikesekaitse viitab spektraaltehnoloogiale, milles on ühendatud UV-kiirguse eest kaitsvad UVA ja UVB filtrid. Nimelt eristuvad need üksteisest pikkuse ja mõju poolest: kui UVA kiired põhjustavad nahal foto- ehk enneaegset vananemist, siis nendest lühemad UVB kiired jõuavad vaid naha pealispinnale, kuid mõjutavad siiski selle pindmiseid kihte. Et nahk oleks kahjuliku päikesekiirguse eest täielikult kaitstud, mõistetaksegi laia spektriga päikesekaitse all tooteid, mis pakuvad kaitset nii UVA kui ka UVB kiirte eest.
Kui UV-kiirgus on peamine päikese tekitatud nahakahjustuste põhjustaja, siis siinkohal ei saa mööda vaadata ka suure energiaga nähtavast valgusest, mida tähistab HEVIS. Nimelt võib ka selline valgus tekitada vabu radikaale ning põhjustada seeläbi nahale lisastressi ja on seetõttu näiteks põhjus, miks pigmendilaigud ikka ja jälle tagasi tulevad. Seega tasub sobiva päikesekaitsekreemi valikul nende teadmistega arvestada ning valida välja sobivaim.
Mittekomedogeenne toode – mida see tähendab?
Aknele kalduva naha puhul tuleks üle vaadata nii igapäevaseks nahahoolduseks kasutatavad tooted kui ka meigitooted, kuna vastasel juhul võib nende kasutamine nahale karuteene teha. Koduse “inventuuri” tegemisel võiksid muu hulgas veenduda, kas igapäevaselt kasutusel olevad tooted on mittekomedogeensed või mitte.
Nimelt võivad teatud näohooldustooted nahal asuvaid poore ummistada ning olemasolevat nahaprobleemi veelgi võimendada. Mittekomedogeensed tooted seevastu sisaldavad koostisaineid, mis poore ei ummista, ning tänu sellele tasub neid eelistada rasuse või aknele kalduva naha korral. Mittekomedogeensed võivad olla nii naha puhastamiseks, niisutamiseks kui ka jumestamiseks vajalikud tooted, seega võid veenduda, et leiad enda nahale sobivaima valiku igast tootegrupist.