Neli tüüpilist viga, mida naha puhastamisel tegema kiputakse

Igasuguse näohooldusrutiini puhul on väga tähtis järjepidevus.Foto: Shutterstock

Naha pesemine ja niisutamine võiks kuuluda iga inimese loomulikku igapäevarutiini, kuna just nahk on see, mis kaitseb ülejäänud organismi erinevate kahjulike keskkonnategurite eest. Paraku kipuvad inimesed naha pesemisel sageli eksima ainuüksi põhitõdedes, mistõttu toome välja neli kõige sagedamini tehtavat viga – kui neid väldid, siis sinu nahk tänab sind!

  1. Nahka ei pesta üldse

Enne, kui suundume pesemisel tehtavate vigade juurde, teeme selgeks ühe kõige tähtsama põhitõe iga inimese nahahoolduses: nahka tuleb hoolikalt pesta vähemalt kaks korda päevas, hommikul ja õhtul. Nimelt puutub meie nahk päeva jooksul kokku õhusaaste, tolmu, erinevate saastunud pindade, aga ka kätega, kust jõuab näonahale suur osa sinna sattunud mustusest.

Kui naha pesemine jäetakse kogemata vahele ning suundutakse otse kreemitamise juurde, võib seda võrrelda näiteks räpase auto vahatamisega. Veelgi enam: et nahale kogunenud bakteritel on kombeks paljuneda, võib naha pesemata jätmine põhjustada ebapuhtusi, viies põletikuliste reaktsioonide väljakujunemiseni. Kui naha pesemine on sulle võõras ega kuulu sinu igapäevarutiini, pole kunagi liiga hilja alustada: vali välja endale sobiv näopesutoode ning asu katsetama!

  1. Valitakse vale toode

Näopesutoodete valik on teadupärast suur ja lai. Kui ühest küljest võib vaatepilt poes või apteegis silme eest kirjuks võtta, siis tegelikult on valikute paljususel igati kindel põhjus – nimelt on iga inimese nahk väga erinevate vajadustega, mistap leidub valikus kindlasti igaühele midagi. Siiski peitub just siin üks suurimaid eksimuse kohti – näiteks ei sobi keha pesemiseks mõeldud dušigeel teistsuguse pH-tasemega näonaha pesemiseks, samuti ei ole toonik naha pesemiseks õige toode.

Kuid millist toodet siis ikkagi valida? Kui sul on teada oma nahatüüp, on sobiva konsistentsiga toote valiku tegemine märksa lihtsam. Kui DermatoCLEAN näopesugeel on lollikindel valik normaalsele ja segatüüpi nahaga inimestele, kes eelistavad naha puhastamiseks kasutada geeljat koostisega toodet, siis õrnatoimeline puhastuspiim sobib hästi kuivale nahale. Samas võid naha puhastamisele läheneda ka DermatoCLEAN mitsellaarvee ja vatipadja abiga, mis eemaldab jumestuse õrnalt ja laseb nahal hingata.

Rasusel või aknele kalduval nahal on soovitatav kasutada DERMOPURE näopuhastusgeeli, mis aitab nahal uueneda ning toetab nahka ka akneravi ajal. Kuid lõpliku valiku sobiva toote osas teed loomulikult sina ise – kõige tähtsam on katsetada ja leida toode, mis sinu soovidele ja naha vajadustele vastab. Alati võid sobiva toote valimisel pidada nõu ka dermatoloogiga.

  1. Loputamise ja kuivatamisega tuleb olla ettevaatlik

Kui võiks arvata, et vesi pakub nahale niisutust, siis liiga külm või kuum vesi võib naha kaitsebarjäärile hoopis karuteene teha. Samuti tuleb meeles pidada, et näo puhastamiseks ei piisa ainuüksi veest – kasutada tuleks mõnda pindaktiivset ainet (rasvlahustavat pesuainet), mis seob endaga mustuse ja eemaldab selle nahalt märksa tõhusamalt kui vesi.

Samuti kiputakse vett naha pesemisel kasutama kas liiga palju või üldsegi mitte, mis omakorda nahka kahjustada võib. Seega võiksid nägu loputada leige veega ning keskenduda pesemisel pigem sobiva näohooldustoote pealekandmisele, mitte veega hõõrumisele, kuna hõõrdumise tõttu võib niigi õrn ja tundlik näonahk veelgi rohkem ärrituda.

Ettevaatlik tasub olla ka naha kuivatamisel. Nimelt ei ole rätikuga hõõrumine sugugi hea samm tervema ja värskema ilmega naha suunas – selle asemel võiks nahka õrnalt tupsutada ning kasutada näonaha kuivatamiseks eraldi pehmet käterätikut. Sinu nahk tänab sind selle sammu eest!

  1. Pesemisele ei järgne niisutamist

Sageli arvatakse, et värskelt pestud nahk ongi valmis tegudeks – küll aga unustatakse seejuures sageli ära, et puhas nahk tahab ka niisutamist, kuna vastasel juhul võib see muutuda kuivaks ning kutsuda esile tunde, nagu nahk kisuks. Ühtlasi võiks pesemise ja niisutamise vahele jääda naha toniseerimine, kuna see aitab mustusejäägid eemaldada ning valmistada nahka ette viimaseks etapiks. 

Naha niisutamisel on igapäevases hooldusrutiinis väga oluline koht. Sobivate nahahooldustoodete valimisel peaks arvestama nahatüüpi ja võimalikke nahaprobleeme, kuna igal tootel on nahahoolduse seisukohast väga erinev ülesanne ja missioon. Näiteks sobivad päevakreemid pealekandmiseks just hommikuti, kuna sisaldavad järjest enam ka päikesekaitseks vajalikku SPF faktorit. Öökreemid seevastu aitavad nahka une ajal taastada ja järgmiseks päevaks ette valmistada.

Igasuguse näohooldusrutiini puhul on väga tähtis järjepidevus – kui leiad endale sobivad näohooldustooted ning lisad hommikuse ja õhtuse rutiini oma igapäevaellu, on nahk tervem ja säravam ning kahjulike keskkonnategurite eest hoolikalt kaitstud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.