Lõhenenud nahk: külma ilma tagajärg või hoopis mõne haiguse sümptom?

Talvised karged ilmad ja kuiv õhk ei ole nahale sugugi meeltmööda, mistõttu on oluline valida nahatüüpi, seisundit ja ilmastikuolusid arvestavad hooldustooted. Ilma õige hoolduseta on tulemuseks kuiv ja kare nahk ning halvimal juhul nahalõhed. Kahjustunud nahk loob omakorda võimalused nii mõnegi tõsisema nahaprobleemi tekkeks. Kas sina tead, kuidas nahka õigesti hooldada ning mida nahalõhede korral ette võtta?

Barjäär sinu ja maailma vahel

Naha ülesandeks on kaitsta sind väliskeskkonna mõjude eest ning aidata kaasa kehatemperatuuri reguleerimisele. Selleks, et nahk saaks oma tööd hästi teha ja pakkuda kehale piisaval määral kaitset, on oluline hoida õiget niiskustaset. Kuna kuiv nahk ei suuda siduda piisaval määral niiskust ega seda säilitada, toob pikaajaline kuivus kaasa ridamisi probleeme, mida saaks aga õige hooldusega ennetada.

Just nagu on olemas erinevaid nahatüüpe, mis vajavad kõik veidi isemoodi hoolt, on ka nahk erinevatel kehaosadel küllaltki erinev. Nii ohustab kuivus suurema tõenäosusega käte, säärte, labajalgade ja näonahka. Niisutamist vajab aga iga nahk ning seda eriti just talvekuudel.

Miks nahk lõheneb?

Lisaks külmale ilmale ja siseruumide kuivale õhule võib naha kuivust ja lõhenemist põhjustada hulk muid tegureid. Kui oled neist teadlik, saad oma naha eest hästi hoolt kanda. 

Naha seisukord sõltub nii kehasisestest kui -välistest teguritest, mis võivad viia kaitsevõime vähenemiseni ja soodustada sellega erinevate nahaprobleemide tekkimist. Kehasisesed tegurid on näiteks vanus, hormoonid, mõned haigused ja geneetiline eelsoodumus kuivaks nahaks. Kehavälisteks faktoriteks on ilmastikuolud, kasutatavad hooldustooted ning mitmed ravimid, näiteks võivad naha niiskustaset vähendada mõned vererõhu-ja vähiravimid. Ning nii nagu üldtervise seisukohast on oluline roll elustiilil, mõjutavad ka naha tervist nii suitsetamine, toitumine, stress kui muud elustiilist tulenevad harjumused.

Sageli on aga naha kuivuses ja lõhedes süüdi hoopis ebapiisav või vale nahahooldus. Nahk vajab iga päev puhastamist, niisutamist ja kaitset. Jälgi, et kasutatavad puhastus- või pesuvahendid nahka ei ärritaks, sest valed tooted võivad teha nahale rohkem kahju kui kasu. 

“Viiruste perioodil pööratakse hügieenile ja puhtusele rohkem tähelepanu, aga intensiivse kätepesu ja desinfitseerimisega eemaldame naha normaalse lipiidikihi kaitse ja tulemuseks on kuiv ja kahjustunud nahk,” räägib dermatoveneroloog Kairi Nurm. “Lipiidikihti kahjustab ka liiga sage või pikalt kuumas vannis või duši all käimine.”

Külmal ajal vajab nahk aga eriti põhjalikku hoolt. Nurm hoiatab, et talvistes tingimustes võivad ägeneda ka teatud nahahaigused, nagu ekseem, psoriaas, rosaatsea, ja kuivuse tõttu võib tekkida nn talvine nahasügelus. Seepärast võiksid talvekuudel oma nahahooldustoodete koostise veidi tähelepanelikumalt üle vaadata. “Eelistada tasub tooteid, mis on lipiididerikkamad, väiksema veesisaldusega ja tihkema konsistentsiga,” soovitab Nurm. “Neis võiks sisalduda keramiide, humektante, okluseerivaid komponente ja hüaluroonhapet — nii võid olla kindel, et nahk on piisavalt niisutatud ja väliste ärritajate eest kaitstud.”

Kanna õues kindaid ja kasuta tooteid, mis on mõeldud just kuivale nahale, väldi tugevatoimelisi vahendeid ning niisuta nahka pärast iga pesukorda.

Dermatoveneroloog Kairi Nurm, Vahlberg & Pild Erakliinik

Kas nahalõhed on haiguse sümptom?

Pidev ja pikaajaline kuiv ning punetav nahk võib olla ka märk mõnest haigusest. Selleks võib olla näiteks kseroos ehk patoloogiline nahakuivus, atoopiline dermatiit, psoriaas või keratosis pilaris. Nahakuivust võivad vahel põhjustada ka sellised ainevahetushaigused nagu diabeet või neeruhaigused. 

Esmaabi lõhenenud nahale

Sõrmedele või kandadele tekkinud lõhed annavad märku sellest, et nahk vajab kiiremas korras abi. Selleks, et naha seisukorda parandada või kuivust ja lõhesid ennetada, tuleb regulaarselt kasutada hooldustooteid, mis on mõeldud spetsiaalselt eriti kuiva naha taastamiseks ja niisutamiseks.

Eucerin Aquaphori tooted pakuvad tõelist SOS-abi kuivale, lõhenenud ja ärritunud nahale. Tootesarja kuuluvad Aquaphor taastav salv, nahka kergelt jahutava toimega Aquaphor pihustatav salv ning Aquaphor SOS taastav huulepalsam.

Glütseriini ja pantenooli sisaldav salv on niiskust siduva ja säilitava toimega ning kiirendab naha uuenemist ja taastumist. Vee-, lõhnaainete- ja säilitusainetevabad tooted loovad nahale poolkatva kaitsekihi, mis kaitseb nahka väliskeskkonna eest seni, kuni nahk seda taas ise suudab teha.

Aquaphori salv on tõeline multitalent, mis sobib kasutamiseks väga erinevate nahaprobleemide korral. Näiteks pakub ikooniline Aquaphori taastav salv kohest leevendust beebide õrna naha mähkmelööbele, aitab ära hoida sportimisel tekkida võivaid ville ja hõõrdumisi ning parandab kuivade, karedate ja lõhenenud kandade seisukorda silmnähtavalt ja tuntavalt vaid paari nädalaga.

Aquaphori pihustatavat kehasalvi saab tänu oma tagurpidi kasutamist võimaldavale pihustiga pudelile mugavalt kanda ka suurtele kehapiirkondadele ja raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Aquaphor SOS taastav huulepalsam aga sobib huulte kaitsmiseks pakaselise külma eest ning pakub kohest leevendust ka praegusel ajal maski kandmisest tekkivate lõhenevate suunurkade ja villide korral.

Eucerini tooted teeb eriliseks tavapärasest pikem ja põhjalikum tootearendusprotsess. Toodete kvaliteet ja ohutus on osa ettevõtte DNAst, toodetes kasutatakse vaid parimaid, hoolikalt valitud toimeaineid ning kõigi toodete toimet ja tõhusust on kliiniliselt ning dermatoloogiliselt testitud.

Tänu väga põhjalikele teadusuuringutele ning tihedale koostööle valdkonna tippspetsialistidega on Eucerin võitnud nii arstide kui apteekrite usalduse ja poolehoiu.

Nippe ja soovitusi

Kuivi ja lõhenenud käsi võiks salviga kreemitada pärast iga kätepesu. Pese käsi leige vee ja õrnatoimelise pesuvahendiga, et nahka hoida. Salv sobib väga hästi kasutamiseks öise intensiivselt taastava kätemaskina. Selleks kanna salv kätele õhtul enne magamaminekut, pöörates erilist tähelepanu sõrmenukkidele, küüneümbruse nahkadele ja sõrmeotstele.

Lõhenenud kandade korral vaata esmalt üle oma jalanõud: on need mugavad ja parajad või kipuvad jalgu hõõruma ja pitsitama? Siseruumides ära kanna jalatseid ning lase jalgadel hingata. Kui taldadele on tekkinud paks nahk, tuleks see ettevaatlikult pimsikiviga pärast vannis või duši all käimist eemaldada. Olulisel kohal on ka regulaarne niisutamine — Eucerin Aquaphori taastav salv aitab parandada kandadele tekkinud lõhesid ning leevendab nahaärritust. 

Sama oluline on oma keha ka seespidiselt niisutada ning jälgida, et sind ümbritsev keskkond oleks nahasõbralik. “Tarbi iga päev piisavas koguses vedelikke ning jälgi, et sa külma ilma tõttu elamist liiga kuumaks ei küta või muretse koju õhuniisutaja,” soovitab Nurm. Ihu vastas võiks kanda pehmest ja nahasõbralikust materjalist riideid ja vältida karedaid ning sünteetilisi kangaid. 

Kui sind painab krooniline nahakuivus, mis aastaaegade vahetumise ega intensiivsema hooldusega oluliselt ei parane, soovitame konsulteerida apteekri või dermatoloogiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.