Ehkki naha eest hoolitsemine ei kuulu paljude inimeste jaoks endiselt igapäevaste rutiinide sekka, tasub meeles pidada, et tegemist on meie organismi kõige suurema elundiga, mis vajab inimese hoolt ja tähelepanu. Mida teha selleks, et nahk mitte ainult ei näeks, vaid ka oleks päriselt terve, räägib nahaarst Alina Brokk.
Naha vananemine on igati loomulik protsess
Broki sõnul mängivad naha vananemises rolli nii sisemised kui välimised tegurid. “Sisemise ehk kronoloogilise vananemise puhul on suur roll geneetikal ning see on faktor, mida tuleb lihtsalt aktsepteerida – selle vastu võidelda pole võimalik,” ütles ta.
Nimelt ei saa naha puhul unustada, et tegemist on inimese suurima organiga, mis vananeb ühes kogu organismiga, soovime seda või mitte. “Põhiline põhjus, miks rakud vananevad, seisneb meie kromosoomides – iga kord, kui rakk jaguneb, lüheneb tema otstes paiknev telomeer. Maksimaalselt saab üks rakk läbida ligikaudu 50 jagunemistsüklit ning seejärel protsess peatub,” selgitas Brokk.
Et aga just rakkude uuenemine ja jagunemine hoiab nahka noorena, puudutab see mõistagi ka neid rakke, mis toodavad kollageeni ning mille lõppemise tõttu naha elastsus vähenema hakkab. Eriti märgatavalt on seda nahaarsti sõnul näha menopausi järel, mil naha väljanägemine östrogeeni langemise mõjul väga palju muutuma hakkab. “Menopausi toimel kaotab naise nahk 30% kollageenist – see on väga suur ja drastiline muutus,” lisas ta.
Seega võiks sel eluperioodil toetada nahka sobivate nahahooldustoodetega, mis rakkudele uut elujõudu annaksid. “Minu soovitus oleks kasutada igapäevaselt selliseid tooteid, mis sisaldaksid koensüümi Q10, C-vitamiini ja hüaluroonhapet. Eucerini tootevalikus on näiteks Q10 ACTIVE päevakreem ja öökreem, samuti soovitan kasutada C-vitamiini booster-seerumit,” ütles Brokk.
Nahavähki haigestumise risk on kõrgem ka aastakümneid pärast päikesepõletust
Siiski ei saa eelneva põhjal väita, nagu inimene ei saaks naha vananemise aeglustamisele üldse kaasa aidata – väga palju sõltub siinkohal eluviisist, igapäevastest valikutest ja keskkonnateguritest, sealhulgas kokkupuutest päikesekiirgusega.
“Päike on naha vananemise juures väga oluline tegur. Tuleb nentida, et selle kahjustavast toimest ei teatud ajaloos väga pikka aega: esimesed uuringud päikese kahjuliku mõju kohta ilmusid alles 1960ndatel aastatel,” märkis Brokk.
Uuringud on aga läinud veelgi täpsemaks ning tõestanud, et kui inimesel on lapsepõlves päikesepõletuse tõttu nahale nn päikesevillid tulnud, on risk nahavähki haigestumiseks lausa kaheksa korda kõrgem. “Nahale jääb kõik meelde ning see väike viga, mis sai lapsepõlves tehtud, avaldub mõnikord alles paarkümmend aastat hiljem ehk siis, kui immuunsüsteem tasapisi nõrgemaks jääb,” nentis nahaarst.
Kui nahavähi avaldumist ja põhjuseid seostatakse eesotsas UVB-kiirgusega, on fotovananemise ehk enneaegse vananemise juures põhisüüdlaseks hoopis UVA-kiirgus. “Mis seal salata, jumeka ehk pruuni naha kultus on meil väga kaua kestnud ja see on endaga kaasa toonud ka tagajärjed,” nentis ta.
Seega võiks näiteks päikesekaitsekreemi valikul veenduda, et toode kaitseks nahka mõlema kiirguse eest. Siiski tuleb ühe lisateguriga arvestada inimestel, kes on hädas pigmendilaikudega. “Pidevalt nahale naasvate pigmendilaikude korral tuleks valida päikesekaitsekreem, mis kaitseks ka nähtava valguse (HEV) eest, sest ka see võib pigmendilaike põhjustada ja tagasi tuua.”
Nahaarsti sõnul on ka Eucerinil pigmenteerumisvastaseid kreeme, milllel on on lisaks UVA- ja UVB-kiirguse kaitsefiltrile olemas ka HEV-valguse kaitsefaktor. “Neid kreeme julgen oma kogemuse põhjal kindlasti soojalt soovitada,” lisas ta.
Lisaks on fotovananemise aeglustamise puhul oluline roll ka stressil ja tervislikul toitumisel – seda kinnitavad Broki sõnul ka erinevad läbiviidud uuringud. “Uuringutes on välja toodud, et 15 minutit meditatsiooni pikendab telomeere, samuti parandab naha seisukorda märkimisväärselt nii tervislik toitumine kui ka eluviis,” märkis ta.
Spetsialisti poole võib pöörduda ka väiksemate murede korral
Ehkki nahaarsti poole pöördutakse reeglina juba olemasoleva murega, oleks spetsialisti sõnul palju kasu sellest, kui inimesed oskaksid muresid ennetada ning tuleksid vastuvõtule ka siis, kui neil on oma naha kohta mõni küsimus.
“Väga paljud inimesed kannatavad rosaatsea või akne käes ega pöördu spetsialistide poole, kuna nad arvavad, et see on liiga väike mure. Tegelikult ei vasta see tõele – pöörduda võib alati, kui midagi kripeldab,” julgustas ta.
Kahjuks leiavad inimesed pahatihti oma tervisemuredele lahenduse Google’i abil. “Inimesed tulevad sageli nahaarsti vastuvõtule Internetist loetud informatsiooniga ja siis on juba raskem nendega vaielda, kuna pea on paksult müüte ja eksiarvamusi täis. Siiski pole harv juhus, kui inimene tuleb täpsustama mõnda nahahooldusega seotud küsimust, aga läheb minu juurest ära hoopis mõne retseptiravimiga,” näitlikustas Brokk.
Nahahooldus võiks olla osa igapäevasest hügieenist
Kui kronoloogilise vananemise puhul muutub nahk kogu aeg õhemaks, siis fotovananemise puhul toimub Broki sõnul vastupidine protsess: nahk hoopis pakseneb. “Kõige parem koht kehal veendumaks, kui vana sinu nahk on, on õlavarre sisepind, sest see koht saab reeglina kõige vähem päikesevalgust,” soovitas ta.
Enneaegset vananemist võivad aga soodustada ka valed nahahooldustooted. “Naha niisutamine võiks tegelikult olla meie normaalse igapäevase hügieeni osa, sest mida vanemaks nahk jääb, seda rohkem ta niisutamist vajab. Kindlasti tuleb aga erinevate nahaprobleemide osas spetsialistiga konsulteerida,” pani Brokk südamele ning lisas, et naha eest hoolitsemine peaks olema sama loogiline nagu igapäevane hambapesu.
Ent mis on siis noorusliku ja terve naha saladus? Et naha enneaegset vananemist vältida, võiks UVA ja UVB filtrit sisldavat päevakreemi kasutada maist septembrini igapäevaselt, mitte ainult päikeselistel päevadel või randa päevitama minnes, kus võiks kasutada juba hoopis päikesekaitsekreemi.
“Päikesekaitse puhul kehtib kuldreegel: topelt ei kärise. Pidage meeles, et 80% naha vananemisest toimub päikese süül! Mida rohkem erinevaid nahaprobleeme ennetatakse, seda vähem on hiljem vaja tõsiste tagajärgedega võidelda,” kinnitas Brokk lõpetuseks.