5 vitamiini ja mineraali, mille puudust peaks juba sügise eel ennetama hakkama

Et sügishooajale hästi ettevalmistatult vastu minna, peaks juba ette veenduma, et meile eluks vajalikke aineid piisavalt saame. (c) Foto: Shutterstock
Et sügishooajale hästi ettevalmistatult vastu minna, peaks juba ette veenduma, et meile eluks vajalikke aineid piisavalt saame.Foto: Shutterstock

Oleme harjunud mõtlema, et talviti ja kevaditi kipub meie kehas tekkima puudus olulistest vitamiinidest. 

Tänapäevane toidulaud on aga võrreldes mõnekümne aasta tagusega küllalt erinev: kaugeltki mitte alati pole poes müügil olev kõige värskem ja vahel kipub ka meie toidulaud olema mitte just kõige tervislikuma näoga, olgu kevadel, suvel, sügisel või talvel. 

Seetõttu on oluline ka praegusel aastaajal silmas pidada, et saaksime piisavalt vitamiine ja mineraale, mida meie keha vajab. Oluline on siinjuures toituda tasakaalustatult. Kui aga oled puhkusemeeleolus söönud pigem jäätist ja teisi toitainevaeseid palu või hoopis aiapidudel napsitamisega natuke liiale läinud, võib kasu olla ka kuurist toidulisanditest.

Toome siinjuures ära mõned ained, vitamiinid ja mineraalid, mille piisav tarbimine aitab vastu sügist tagada mõnusa enesetunde ja annab jõudu taas tööl laineid lüüa.

Ashwagandha 

Ashwagandha on supertoitude uus suur staar, mis toetab meid mitmel erineval moel.

Aine regulaarne tarbimine võib toetada stressi vähendamist ja aitab paremini ärevust juhtida. See toetab ka mälu ja keskendumist. Suvepuhkuselt meelerahuga tavaelurutiini tagasi pöördumisel kulub niisugune turgutus marjaks ära.

Ka väsimuse ennetamisel võib ashwagandha anda loomuliku energiatõuke, samuti immuunsüsteemi toetamiseks. Sellel on potentsiaal parandada füüsilist vastupidavust, suurendada lihasjõudu ja toetada treeningust taastumist.

Ka hormonaalse tasakaalu, menstruatsioonihäirete ja menopausi sümptomite leevendamisel on seda ainet traditsiooniliselt kasutatud.

D3-vitamiin

See on vitamiin, mida saame päikesest, aga meie kliimas oleme pidevalt sellega hädas. Nüüd, kus päevad taas lühemaks lähevad, tasub D-vitamiini tarbimisel kindlasti silm peal hoida, et selle tase liialt madalale ei kukuks. Eakamad inimesed peaks selle taset jälgima lausa aastaringselt. 

See vitamiin aitab hoida tervena luud, hambad ja lihased, samuti toetab ta immuunsüsteemi normaalset toimimist ja soodustab kaltsiumi ja fosfori imendumist.

Raud

Raud on selline ühend, mida kipub kehal puudu jääma, kuid mille puhul on enne, kui hakata seda lisandina sisse võtma, oluline veenduda, et rauapuudus tõesti on. Raua liigtarbimine on veelgi halvem kui rauapuudus.

Soovituslik on tarbida rauda formaadis raudbisglütsinaat, mis imendub 2-4 korda paremini kui klassikaline raudsulfaat. 

Raud aitab kaasa punaste vereliblede ja hemoglobiini normaalsele moodustumisele ja selle kaudu hapniku normaalsele transpordile organismis.

Samuti aitab see kaasa energiavahetusele, immuunsüsteemi talitlusele ja aitab vähendada väsimust ja kurnatust.

Magneesium ja vitamiin B6 

Need kaks on olulised närvisüsteemi normaalse toimimise ja psühholoogiliste funktsioonide jaoks. Magneesium koos B6-vitamiiniga osaleb rakujagunemise protsessis ja aitab vähendada väsimust ja kurnatust. 

Magneesium toetab ka elektrolüütide tasakaalu hoidmist, lihaste normaalset toimimist ning tagab hammaste tervise.

Q10 koensüüm 

Q10 koensüüm või ka ubikinooni nime kandev aine on võimas antioksüdant, mis aitab pärssida vananemisprotsesse.

See osaleb rakkude energiatootmises ja aitab siduda vabu radikaale. Tegemist on vitamiinilaadse antioksüdantse ühendiga, mida sünteesitakse maksas, kuid alates 25.–30. eluaastast hakkab selle süntees vähenema. Seetõttu võib olla oluline ainet ka lisandina juurde võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.