Viiruste periood on hoos. Kuidas toituda, et oma immuunsust hoida?

Vitamiinirikaste värsketest aiasaadustest, täisteratootest ja valguallikast kombineeritud smuuti on väga kasulik vahepala. Toitumisspetsialist Monika Kahro soovitab sinna lisada ka annuse proteiinipulbrit. (c) Foto: pressifoto
Vitamiinirikastest värsketest aiasaadustest, täisteratootest ja valguallikast kombineeritud smuuti on väga kasulik vahepala. Toitumisspetsialist Monika Kahro soovitab sinna lisada ka annuse proteiinipulbrit.Foto: pressifoto

Terviseameti andmetel pole viiruste levikul suur langust märgata ja koroonaviiruse levik on viimastel nädalatel pisut isegi tõusnud.

Viirushaigused jõuavad meieni kontakti teel teise inimesega. Need ei teki tuuletõmbusest või liiga õhukestes riietes õues käimisest, mis muidugi samuti meie kaitsevõimet nõrgestavad. Haiguste vältimiseks tuleb aga immuunsüsteem võimalikult tugev hoida.

Söömisharjumustel on meie keha loomulikul kaitsevõime hoidmisel ja toetamisel suur roll. Toitumisspetsialist Monika Kahro annab kolm nõuannet, mida kõige rohkem tähele panna.

1. Enamik immuunsusest paikneb seedekulglas, toitumine mängib siin seetõttu suurt rolli.

Tervislik toitumine ei too kaasa mingeid erilisi dieete, kinnitab Kahro. Iga toidukord tuleks enne lihtsalt läbi mõelda.

See tähendab, et taldrikule tõstetu peab olema tasakaalus: seal peab leiduma täisteravilja, valguallikas ja võimalikult palju värvilisi värskeid köögivilju. Kahro nipp ongi just täisteraviljast saadavad rohked kiudained, mis aitavad parandada soolestiku tööd, imenduda vitamiinidel ja mineraalainetel paremini ja hoida magusaisu kontrolli all. 

Toidud võivad olla lihtsad ja klassikalised, näiteks täisterapasta delikatesshakkliha ja tomatikastmega, kõrvale värske salat.

Talvel ja kevadel võib vabalt kasutada ka kodumaiseid külmutatud juurvilju, mis kohati on isegi vitamiinirikkamad kui lõunamaalt toodud värsked juurviljad.

Keha funktsioneerimise tagamiseks, immuunsuse tugevdamiseks ja viirushaigustest taastumiseks tuleb kindlasti juua ka piisavalt vett.

2. Väldi ülekaalulisust, sest see nõrgendab immuunsüsteemi

Mida suurem on inimese ülekaal ja mida vähem on tema toidus mikrotoitaineid ehk vitamiine ja mineraalaineid, seda vastuvõtlikum on ta viirustele ja bakteritele.

Üleliigne rasv raskendab organite tööd ja tõstab kehas põletiku taset. Meie immuunsüsteem peab sellega hakkama saamiseks võitlema. Nii läheb kogu tema jõud ja energia organismi igapäevasele toimetulekule ja keha loomulik kaitsevõime jääb unarusse. Ainuüksi juba sellepärast vajab ülekaalus inimene rohkem vitamiine ja mineraale.

Paraku sööb enamik neist, kellel on tekkinud ülekaal, väga kaloririkast toitu, kus vitamiine ja mineraale on eriti vähe.

Vastasel juhul ülekilod tekkida ei saakski: kui kõhutäiest moodustab enamiku porgand, tomat ja hapukapsas, siis on kõht pidevalt täis vitamiini- ja kiudainerikast toitu ning ülekaaluliseks minna ei õnnestugi.

3. Vajadusel võta juurde toidulisandeid

Kui immuunsus on juba nõrgenenud, sest toidusedel pole sisaldanud õiges koguses toitaineid või kui ollakse kimpus ülekaaluga, võib olla mõistlik võtta mineraalaineid ja vitamiine lisaks igapäevastele söögikordadele juurde ka toidulisandina.

Neid on saadaval kapslite, veeslahustuvate tablettide, pulbrite ja ka tilkade kujul. Kahro soovitab meie kohalikku tootjat Iconfiti, kes pakub klassikaliste lahenduste kõrval ka uuenduslikke lahendusi, näiteks vitamiinišokolaadi.

Lisaks vitamiinidele võiks võtta juurde tsinki, mis on üks põhilisi mineraalaineid, mida keha vajab viirustega toimetulekuks. Magneesiumikuur aitab kehal paremini lõdvestuda, taastuda ja uinuda. Hea uni mängib aga keha taastumisel suurt rolli.

Toidulisandeid soovitab Kahro võtta vähemalt paar kuud, kui toote manustamise juhend või arsti ettekirjutused ei näe ette midagi muud. Nii on võimalik näha toidulisandite toimet ja anda kehale taastumiseks aega. Selle toimimise eeltingimuseks on aga tervislik toitumine, füüsiline aktiivsus, stressitaseme maandamine ja maksimaalselt ühe pidupäevaga nädalas piirdumine. 

Väsimuse, madala immuunsuse või tuju langemise korral võiks teha vereanalüüsi, et kontrollida vitamiinide taset. Seda protseduuri võiks korrata pärast mõnekuulist toidulisandite tarbimist ja tervislike toitumispõhimõtete järgimisega alustamist.

Niisama ei tasu erinevaid toidulisandeid sisse sööma hakata, sest kui mõnda ainet saab liiga palju, võib keha ka edaspidi selle imendumist takistama hakata.

Ja pane tähele! Paljud vitamiinid ja mineraalained on loodud imenduma üksteisega koostöös. Seetõttu on soovitatav enamikku toidulisandeid tarvitada kohe pärast tervislikku söögikorda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.