Kaitsemask: kanda või mitte kanda? Ja mida teha aegunud maskidega?

Viiruste hooaeg on taas käes ning pole haruldus, kui ühistranspordis või poes keegi su kõrval köhatab, luristatab pisut nina või aevastab. Maskikohustust praegu ei ole, kuid kas maski võiks vabatahtlikult kanda?Foto: Shutterstock

Suurem koroonakriis tundub õnneks möödas olevat ja praegu kaitsemaski kandmine kohustuslik ei ole. Ent kas kas selle võiks viiruste hooajal siiski vabatahtlikult välja kraamida? Miks ja missugustel puhkudel seda teha? Ja kas koju tagavaraks ostetud aegunud maskid tuleb lennutada prügikasti või võib need siiski ära kasutada?

Kaitse ennast ja teisi

Terviseameti soovitus on, et kuigi kohustust maski kanda praegu ei ole, võiks kõik, eriti aga riskirühmadesse kuulujad seda rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis siiski teha. 

Ka City Tervisekliiniku õendusjuht Eliise Berens nõustub sellega ning sõnab, et isegi kui kaitsemaskide kandmist enam kohustuslikuks ei tehta, võiks seda siiski teatud puhkudel vabatahtlikult kanda, sest maski kandes saad kaitsta nii iseennast kui ka teisi. 

“Kui inimene tunneb, et vajab kaitset seoses nõrga tervisega või tunneb end ebakindlana rahvarohketes kohtades, on maski kandmine igati õigustatud ja soovituslik. Samamoodi – kui endal on haigussümptomid, aitab mask kaitsta teisi, eriti immuunsüsteemi probleemidega või riskirühma kuuluvate inimeste tervist,” kordab Berens üle. 

 Millistel puhkudel maski kanda? 

Möödunud koroonapuhangu ajal andis maski kandmise suunised valitsus, nüüd aga tuleb selle üle ise otsustada. Mille järgi otsustada, et just nüüd on olukord niisugune, et mõistlik on mask kapist välja kraamida?

Eliise Berens soovitab, et näiteks pärast covidi põdemist on soovitatav mõnda aega kanda maski, eriti kui on veel kestvaid haigustunnuseid. Ta täpsustab, et tegelikult võiks kanda maski ükskõik millise viirushaiguse tunnuste korral, et kaitsta teisi inimesi. 

“Iga viirus nõrgendab inimese tervist ja muudab ta vastuvõtlikumaks erinevatele haigustele. Kui koroonasse nakatunute arv suureneb, ka siis võiks inimesed olla oma käitumises ettevaatlikumad, ise hinnata oma riske ning sellest tulenevalt vajadusel kanda maski,” suunab Berens.

Ta lisab, et kaitsemaski võiks kanda avalikes rahvarohketes kohtades nagu näiteks ühistransport ja siis, kui puututakse kokku immuunpuudulikkusega inimestega. Sellised kohad on näiteks haiglad ja hooldekodud.  

Kui vajad kaitsemaske, leiad need Linus Medicali e-poest veebilehelt www.veresuhkur.ee. Kampaaniapakkumise raames saad need praegu soetada tõenäoliselt turu parima hinnaga 2 senti/tk, kui ostad terve kasti korraga. 

Kas aegunud mask pakub kaitset?

Kuna mõne aja eest olid kaitsemaskid üsna defitsiitne kaup, soetati neid koju ka tagavaraks. Kas maskid, mille aegumistähtaeg on käega katsuda või juba käes, veel kaitsevad pisikute eest?

Eliise Berens ütleb, et kui maske  sai varutud ette, on mõistlik kontrollida karbilt nende aegumiskuupäeva ja kasutada ära läheneva aegumiskuupäevaga maskid enne, et veenduda, et näokate tagab endiselt maksimaalse efektiivsuse ja vältida nende niisama äraviskamist. 

Kui mask on aegunud, ei tähenda see, et see kaitset ei paku. Lihtsalt maski terviklikkus ei ole vananevate materjalide tõttu nii tugev, kui see oli varem. Maski tootjad ei saa tagada nende igavest toimimist ja efektiivsust. Seega kandke aegunud maske ainult siis, kui nakatumise risk on madal või kui muid valikuid pole. 

Tasub ka meeles pidada, et maske tuleb hoida kuivas kohas või õhutusavadega kotis, et vältida niiskuse kogunemist. See aitab tagada nende pikema kaitsevõime.

Kuidas kasutada maski nii, et sellest ka kasu on?

Uuringud on kinnitanud, et kaitsemaskid aitavad aeglustada COVID-19 põhjustava viiruse levikut. Koos teiste ennetavate meetmetega, nagu vaktsineerimine, sage kätepesu ja füüsiline distants, pärsivad need viiruse levikut.

Eliise Berens suunab, kuidas kanda kaitsemaski nii, et see kaitseks võimalikult tõhusalt viiruste eest.

  1. Enne maski ette panemist puhasta käed antiseptikuga või pese sooja vee ja seebiga.
  2. Veendu, et mask on puhas, kuiv ja terve.
  3. Jälgi, et mask oleks õigetpidi (traadiga vormitav osa jääb nina peale, välisel pinnal olevad voldid lähevad ülevalt alla) ja see katab nii nina, suu kui ka lõua. Mask on maksimaalselt tõhus, kui maski ja näo vahele ei jää ruumi – st vajuta maskil olev traat nina peale vältides õhuruumi.
  4. Ära katsu maski, kui mask on näo ees, see suurendab maski saastumist.
  5. Maski eemaldamisel väldi esiosa katsumist. Ühekordne mask tuleb visata ohutult selleks ettenähtud prügikonteinerisse ja korduvkasutatavat maski tuleks peale igat kasutamist pesta kõrgel temperatuuril (+60 kraadi).
  6. Pärast maski eemaldamist tuleb pesta käed ja kasutada antiseptikumi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.