2019. aasta andmete järgi oli Eesti täiskasvanud elanikkonnast 21,8% rasvunud (kehamassiindeksiga üle 30).
Rasvumuse arutelu eesmärk on algatada ühiskonna tasandil aktiivsem diskussioon, kuidas teadvustada ülekaalu ja rasvumist kui terviseriski ning mida tuleks teha või muuta, et rasvumuse käsitlus muutuks kroonilisele haigusele sarnaselt süsteemsemaks, kättesaadavamaks ja saaks pikemas perspektiivis tervishoiusüsteemi prioriteediks.
Arutelu tulemusel võiks suureneda ühiskonna teadlikkus sellest haigusest ja tekkida riiklikult rahastatud võimalused kaaluprobleemidega inimestele süsteemse abi pakkumiseks. Samuti on soov vähendada ühiskonnas kaaluga seonduvaid eelarvamusi ja stigmatiseerimist või häbimärgistamist ning julgustada kaaluprobleemidega inimesi ise julgemalt abi otsima.
Kui ka sina oled mõlgutanud sarnaseid mõtteid, tule rasvumuse teemal kaasa mõtlemiseks ja arutlemiseks 13.augustil kl 16.00 Arvamusfestivali “Märka Tervist” alale kaasa kõnelema.
Rasvumuse teemal arutlevad perearst Marko Ölluk, oma lugu jagav Elina Martinson ning Eesti Tööandjate Keskliidu Tervise töögrupi juht Kadri Mägi-Lehtsi.
Sõna ütleb sekka ka psühholoog Uku Vainik, kes uurib tervisekäitumist Tartu Ülikooli psühholoogia ja genoomika instituudis ja Kanadas McGilli ülikoolis, samuti Eesti sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Heidi Alasepp (pildilt puudu).
Arutelu modereerib terviseajakirjanik Aleksander Laane.
Festivalil osalejatel on võimalik tasuta mõõta kehakoostist
“Märka tervist” alal on võimalik tasuta lasta mõõta enda kehakoostist InBody analüsaatoriga. Masin kasutab kehakoostise analüüsimiseks bioelektrilist impulssi, mis on inimese jaoks ohutu ning suudab keha jagada segmentideks ehk osadeks, mistõttu on analüüs täpsem.
Tulemused saadakse umbes 45 sekundiga ning nendest on nähtavad inimese baasainevahetuse kiirus, rasvaprotsent ja mass, lihasprotsent ja mass, vee hulk ning jagunemine kehas.
Lisaks arvutab masin välja vööümbermõõdu, kõhurasva taseme ning talje ja puusade suhte, mis on kõik rasvumuse olulised markerid ja kõrgenenud väärtused on riskitegurid rasvumuse väljakujunemiseks.