Dr Made Laanpere: üleminekueas naised ei peaks sümptomeid lihtsalt ära kannatama

Dr Laanpere sõnul on hormoonasendusravil väga palju positiivseid toimeid, millest naised sageli teadlikud ei ole.Foto: Alana Proosa

Perimenopaus ehk üleminekuiga jõuab kätte iga naise elus, kuid võib põhjustada kaebusi, mida peetakse sageli ekslikult lihtsalt paratamatuseks. Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku vanemarst-õppejõud dr Made Laanpere rõhutab, et perimenopausi sümptomite leevendamiseks on olemas tõhus ravi, mistõttu ei tohi igapäevaelu häirivaid vaevusi vajaliku tähelepanuta jätta.

Kehakaalu tõus on sage probleem

Dr Laanpere sõnul on üleminekueas toimuvad muutused suuresti kantud just naissuguhormooni ehk östrogeeni langusest. “Kui munasarjad ei tooda enam östrogeeni, tekivad organismis hormonaalsed muutused, mis viivad füüsiliste vaevusteni, aga ka meeleolu puudutavate probleemideni,” ütles dr Laanpere. Nii võivad naisi sageli kimbutada kuumahood, tupekuivus, lihas- ja liigesevalu, higistamine, ärevus, “ajuudu” ja muud sümptomid, mis häirivad tugevalt igapäevaelu.

Ehkki üleminekuea sümptomid on igal naisel individuaalsed, on mõned muutused universaalsed – näiteks kehakaalu tõus. “Vastuvõtule jõudes ütlevad naised, et nad pole oma elustiilis midagi muutnud ning toituvad ja liiguvad samamoodi nagu varem, kuid sellegipoolest on kehakaal tõusnud. Just hormonaalsed muutused on need, mis samasuguse elustiili jätkamisel ei võimalda kehakaalu tõusu sageli ohjata,” tõdes arst.

Samuti märkavad naised, et ülekilod hakkavad kogunema teistesse piirkondadesse kui varem: kui enne perimenopausi võis rasvkude koguneda peamiselt puusade või reite ümber, siis üleminekueas naistel hakkab rasv ladestuma kõhule ja vööpiirkonda – ka see on tingitud suures osas hormonaalsetest muutustest. “Selline nn meestüüpi rasv, mis östrogeeni languse tulemusel kõhule koguneb, suurendab erinevate krooniliste haiguste, peamiselt südame-veresoonkonna haiguste, aga ka II tüüpi diabeeti haigestumise riski.”

Riskitegureid II tüüpi diabeedi tekkeriskiks naistel on veel: näiteks on östrogeenil insuliinitundlikkust hoidev roll, samuti suurendab II tüüpi diabeeti haigestumist rasedusaegne diabeet. “Naiste puhul on II tüüpi diabeeti põhjustavaid riskitegureid rohkem kui meestel ning need on mõnevõrra erinevad – seetõttu on väga tähtis, et muuhulgas ka perimenopausi sümptomitele pöörataks õigel ajal tähelepanu,” märkis dr Laanpere.

Hormoonasendusravi ei ole kaalutõusu põhjus

Kuigi ühiskonnas vaikitakse perimenopausist ja domineerib arusaam, mille kohaselt tuleb sümptomid naistel lihtsalt ära kannatada, lükkab dr Made Laanpere selle ümber – nimelt aitab hormoonasendusravi üleminekueale iseloomulikke sümptomeid leevendada ning parandada naise elukvaliteeti. Kindlasti ei vasta tõele eksiarvamus, et just hormoonasendusravi on kehakaalu tõusu põhjus.

“Uuringud on näidanud, et hormoonasendusravi saavatel naistel on kehakaalu tõus väiksem. See ei tähenda, et hormoonasendusravi oleks kaalulangetusravim, kuid kindlasti vajab ümberlükkamist populaarne eksiarvamus, et hormoonasendusravi on kaalutõusus süüdi – see ei vasta absoluutselt tõele.”

Kuigi suurenenud kehakaal võib viia II tüüpi diabeedi väljakujunemiseni ja hormoonasendusravil õnnestub seda riski langetada, ei saa samas aga unustada, et hormoonasendusravi ennetab ja lükkab edasi mitmete muude terviseprobleemide väljakujunemist, mida üleminekueas toimuvad muutused mõjutavad. “Krooniliste haiguste, sh II tüüpi diabeedi ennetamine ei ole hormoonasendusravi tarvitamise näidustus, kuid teades ravi toimeid, on meil igati õigustatud loota, et see mõjub organismile positiivselt.”

Mis on hormoonasendusravi?

Hormoonasendusravi (HAR) on maailmas rakendatud juba 1951. aastast. HAR sisaldab naturaalse östrogeeni (naise munasarjas viljakas eas toodetud östrogeeni) väikeseid annuseid, et asendada munasarjades toodetu puudumist. Seeläbi aitab HAR efektiivselt vähendada unehäireid, leevendada meeleoluhäireid ning parandada üldiselt sümptomite küüsis oleva naise elukvaliteeti. Samuti aitab see soodustada haavade paranemist ning ennetada lihasmassi tugevuse ning jõudluse alanemist.

Hormoonasendusravist veel olulisem haiguste ennetamisel on tervislike eluviiside järgimine. “Olen märganud, et inimestele meeldivad rohkem keerulised lahendused, ehkki tegelikult on tõhusamad pigem lihtsad lahendused. Ennekõike on oluline järgida tervislikku eluviisi: minge jala tööle ja poodi, liikuge rohkem vabas õhus, toituge tervislikult ja hoolitsege oma une eest.”

Kannatamine ei ole voorus

Dr Laanpere sõnul on hormoonasendusravil väga palju positiivseid toimeid, millest naised sageli teadlikud ei ole. Niisiis kiputakse igapäevaelu häirivaid sümptomeid pidama vaevusteks, millest pole kuhugi pääsu. “Üleminekueas naised arvavad sageli, et kehakaalu tõus, enesetunde- ja meeleolumuutused, kehv uni ja teised menopausiga kaasnevad sümptomid on paratamatus ja need tuleb üle elada. Sellist suhtumist kohtab nii naiste kui ka kahjuks meedikute seas,” rõhutas ta.

Väga sageli on kannatajateks tublid naised, kes teevad oma sümptomitega võitlemiseks üliinimlikke pingutusi, et endisel moel toime tulla. “Olles kannatanud võib-olla aastaid, jõuavad nad sümptomitest räsituna arsti vastuvõtule. Kaotatud on väärtuslik aeg oma elust, milles on ka haiguste ennetamisel oluline roll.”

Sümptomite ilmnedes tasuks dr Laanpere sõnul pöörduda kindlasti arsti poole ning olla abi otsimisel järjepidev. “Kuna üldiselt valitseb ühiskonnas hoiak, et vananevad naised peavadki kannatama ja perimenopausi sümptomeid taluma, siis sama arvamust kohtab paraku ka meedikute seas. Kui patsient tunneb, et ta esimese spetsialisti juures abi ei saa, ei maksa alla vanduda ja võiks pöörduda mõne teise tervishoiutöötaja vastuvõtule, kuniks abi leitakse,” sõnas arsti lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.