Jalad ei lase magada: miks vaevab rahutute jalgade sündroom sageli just diabeetikuid?

Rahutute jalgade sündroom võib põhjustada uneprobleeme.Foto: Shutterstock

Diabeedi diagnoosi puhul suureneb risk rahutute jalgade sündroomi väljakujunemiseks – see on seisund, mis segab inimest sageli nii päevasel kui ka öisel ajal, kuna ebamugavustunne jalgades ei lase rahulikult lõõgastuda ega uinuda. Miks varitseb rahutute jalgade sündroom sageli diabeetikuid ning mida selle ennetamiseks või ohjeldamiseks ette võtta?

Rahutud jalad häirivad ööund

Erinevate uuringute kohaselt puudutab rahutute jalgade sündroom umbes 10–15% rahvastikust. Rahututele jalgadele on iseloomulik tunne, mis võib väljenduda kipituse, kiheluse, tahtmatute lihastõmbluste või ka valuaistinguna – see omakorda annab tõuke vajaduseks jalgu pidevalt liigutada. Eriti häirivaks muutuvad sündroomile iseloomulikud sümptomid just öösel, mistõttu käsitletakse rahutute jalgade sündroomi unehäirena.

Ehkki rahutute jalgade sündroomi täpne tekkemehhanism pole teada, on diabeetikutel suurem tõenäosus sündroomi väljakujunemiseks. Kuivõrd veresuhkru taseme kõikumine võib kahjustada inimese närve ning viia närvirakkude kahjustuseni, ei tule põhjuseid kaugelt otsida – just närvisüsteemi häire on sageli jalgade liigutamise ja ebamugavustunde peamine põhjus.

Samas seostatakse rahutute jalgade sündroomi sageli ka rauapuudusega – umbes kolmandik aneemiaga patsientidest kogeb muude kaebuste kõrval just seda sündroomi. Kuivõrd diabeetikutel esineb rauapuudust teistest sagedamini, on ka see üks põhjustest, miks sündroom ajapikku välja kujuneda võib. Seetõttu on potentsiaalne aneemia üks paljudest põhjustest, miks diabeetikuna regulaarselt arsti külastada ja oma tervisenäitajatel silm peal hoida.

Küll aga on leitud, et sündroomi väljakujunemist mõjutab ka geneetiline eelsoodumus, mistap võib suguvõsas ilmnenud diagnoos samuti olla probleemi väljakujunemise soodustajaks.

Et rahutute jalgade sündroom häirib ööund, võib probleemi tähelepanuta jätmine viia uute ja veel tõsisemate probleemide tekkeni. Kuna unel on diabeedi kontekstis väga oluline roll, toob ebapiisav uni omakorda kaasa soovimatud veresuhkru kõikumised. Seetõttu on rahutute jalgade sündroomi ohjeldamine tähtis ka unekvaliteedi seisukohalt – kui aga probleem on juba väljakujunenud, on tegemist justkui nõiaringiga, kust väljapääsemine tundub esmapilgul võimatu missioon.

Konsulteeri arstiga

Rahutute jalgade sündroomi raviks leidub tänapäeval erinevaid võimalusi. Et väga suur roll on diabeetiku elustiiliharjumustel ning diabeedi ohjeldamisel, tõuseb esikohale veresuhkru taseme hoidmine eesmärkvahemikus, vältimaks potentsiaalsete tüsistuste, sealhulgas närvikahjustuste teket.

Just veresuhkru hea glükeemiline kontroll aitab erinevaid diabeedist tingitud probleeme ära hoida – jälgides regulaarselt oma veresuhkru taset, kuid ka toitumist ja liikumisharjumusi on tõenäosus erinevate diabeediga kaasnevate tervisemurede tekkeks oluliselt väiksem.

Kui rahutute jalgade sündroom on juba jõudnud tekkida, tuleks pöörduda raviarsti poole, kes saab anda nõu, määrata ravi või juhendada diabeetikut elustiiliharjumuste ja sobilike harjutuste tegemisel. On näiteks täheldatud, et magamaminekule eelnevatest venitamisharjutustest võib olla abi parema une saavutamisel. Samuti on positiivne mõju kofeiini ja alkoholi sisaldavate jookide tarbimise vähendamisel.

Ennetada on alati lihtsam kui väljakujunenud probleemi ravida. Et probleemi raskusaste võib igaühe puhul veidi varieeruda, aitavad just spetsialistid võimaliku lahenduseni jõuda. Seetõttu on diabeediravi õigeaegsel intensiivistamisel ja regulaarsetel arstivisiitidel väga oluline roll potentsiaalsete tervisemurede ärahoidmisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.