Suvekuumus pole ohtlik ainult vanemaealistele ja lastele, vaid muutub globaalse soojenemise tõttu järjest ohtlikumaks ka krooniliste haigustega ja ülekaaluliste inimeste tervisele. Nimelt peidavad soojakraadid endas tõsiseid ohte, mille ignoreerimine võib olemasolevaid terviseprobleeme veelgi süvendada.
Palju erinevaid ohtusid
Ehkki suvi on paljude inimeste jaoks lemmikperiood aastast, on puhkamist raske nautida olukorras, kus tervislik seisund seda ei luba. Üheks selliseks probleemiks on maailmas järjest rohkem süvenev ülekaalulisus, mille kahjulikud mõjud tulevad just suvekuudel eriti teravalt esile.
Näiteks on ülekaalulistel inimestel sageli probleeme rohke higistamise ja sellest tingitud nahaprobleemidega. Eeskätt võivad valu ja ebamugavustunnet põhjustada kehapiirkonnad, mis soosivad naha hõõrdumist ehk kaenlaalused või reie siseküljed. Samuti on sagedaseks probleemiks lööve või nahaärritus, mis on samuti tingitud higistamisest või jäsemete kokkuhõõrdumisest.
Rohke higistamine tuleneb asjaolust, et ülekaalulisuse korral on inimese kehatemperatuuri regulatsioon häiritud – seda põhjusel, et nahaalune rasvkude võib soojuse väljutamist takistada. See omakorda suurendab eluohtliku kuumastressi või -rabanduse tõenäosust, kuna piltlikult öeldes jääb kuumus inimese organismi kinni ega pääse naha ja higi kaudu välja.
Ülekaalulistel inimesel võib sageli esineda probleeme unega – näiteks on sagedaseks probleemiks uneapnoe, aga ka hüpoventilatsioon. Kuna palavus takistab uinumist, võib see halvendada une kvaliteeti veelgi. Unemurede süvenedes on kergemad välja kujunema erinevad vaimse ja füüsilise tervise mured nagu stress, ainevahetushäired või vererõhuprobleemid.
Kuivõrd organism peab enda jahutamiseks rohkem pingutama, tähendab see lisakoormust südame-veresoonkonnale, mis omakorda suurendab erinevate terviseprobleemide tekke tõenäosust. Uuringud on näidanud, et just ülekaalulistel inimestel on suurem risk krooniliste kardiovaskulaarsete haiguste tekkeks. Seega võib suviselt palav ilm või kuumalaine potentsiaalset ohtu veelgi suurendada.
Suvi ei pea tervislikke harjumusi pausile panema
Ehkki kuumalaine ajal tuleks viibida jahedas ning vältida keskpäeval õues käimist, on palavus sage põhjus, miks väheneb suvisel perioodil ülekaaluliste inimeste füüsiline aktiivsus. Kuna palav ilm tekitab eelnevalt väljatoodud sümptomite tõttu halva enesetunde, on igati mõistetav, miks soovitakse suvekuudel liikuda võimalikult minimaalselt.
Siiski pole vähene liikumine lahendus olemasolevale probleemile: just liikumisel on ülekaalulisuse seljatamisel ülioluline roll. Seejuures piisab kasvõi 30-minutilisest jalutusest varahommikul või hilisõhtul, mil päeva kõige kuumemad tunnid on möödas.
Kuna suveperioodil esineb rohkem higistamist, on ülekaalulisuse puhul ülioluline tarbida rohkelt vett. See aitab vältida dehüdratsiooni ning ennetada päikesepiste või kuumarabanduse teket. Just tavaline vesi on kõige tõhusam janukustutaja, mistõttu võiks hoiduda magustatud jookide liigtarbimisest.
Seega ei tasu suveperioodil tervist toetavaid eluviise hüljata: kuivõrd toitumisel ja liikumisel ning piisavas koguses vedeliku tarbimisel on enesetunde parendamises väga oluline roll, on ennekõike abiks järjepidev harjumuste juurutamine. Nii on tähtis hoida tasakaalu ning võtta suvel aega ka päriselt puhkamiseks.