Kas suhkruasendajad on diabeetikule kasulikud või kahjulikud?

Suhkruasendajate kohta leidub väga palju vastukäivat infot.Foto: Shutterstock

Suhkruasendajad on populaarsed nii diabeetikute, kaalu langetada soovivate kui ka tervislikke alternatiive otsivate inimeste seas, kes soovivad vähendada suhkru tarbimist ning pöörata suuremat tähelepanu oma tervisele. Millist rolli täidavad suhkruasendajad diabeedi vaates ning kas neid tuleks suhkrule eelistada või mitte?

Diabeet ei tähenda suhkrust täielikult loobumist

Ehkki levinud eksiarvamuse kohaselt peaks diabeedi ehk suhkruhaiguse tõttu loobuma täielikult suhkrust või magustoitudest, ei vasta see täielikult tõele. Kuna diabeediravi eesmärk on hoida veresuhkru tase normilähedases vahemikus, õnnestub paljudel diabeeti põdevatel inimestel teha teadlikke valikuid, ilma et suhkrust tuleks täielikult loobuda. Sellest olulisem on süsivesikute hulga jälgimine, sealjuures süsivesikurohkete toiduainete vähendamine.

Organism saab energiat peamiselt süsivesikutest. Diabeetiku toiduvalik peab olema mitmekülgne ja tasakaalustatud. On selgeks tehtud, et just suhkur, viinamarjasuhkur ja mesi kiirendavad veresuhkru sisaldust veres kõige kiiremini. Kui veresuhkru kõikumisi on liiga palju, võib see viia tõsiste diabeedist tingitud tüsistuste tekkeni – seetõttu ei maksa toitumise rolli alahinnata.

Suhkruasendajaid on erinevaid

Valge suhkru asemel soovitatakse diabeetikutel sageli kasutada suhkruasendajaid ehk magustajaid. Küll aga on nendega seotult tarvis välja tuua mitu ohukohta: esiteks tuleb siinkohal vahet teha suhkruasendajatel, mis suurendavad veresuhkru sisaldust, ja suhkruasendajatel, mis seda ei tee. Nimelt jaotatakse suhkruasendajad kahte rühma vastavalt sellele, kas nende tarvitamine tõstab veresuhkrut või mitte.

Veresuhkrut tõstavad näiteks fruktoos ehk puuviljasuhkur, ksülitool, sorbitool ja maltitool.

Veresuhkrut ei tõsta näiteks sahhariin, tsüklamaat, atsesulfaam, aspartaam ja steevia.

Samas võib suhkruasendajaid jagada ka sünteetilise ja loodusliku päritolu põhjal: kui sünteetilisteks on näiteks aspartaam, sahhariin ja sukraloos, siis looduslikke magusaineid nagu ksülitool, sorbitool ja laktitool kasutatakse diabeetikutele mõeldud toodetes põhjusel, et nende lagundamine võtab organismil rohkem aega ning seetõttu ei tõuse veresuhkur nii kiiresti.

Siiski ei tähenda see eristus, et üks või teine oleks inimese tervisele kasulikum, kuna nende tarvitamine sõltub väga paljudest üksteist mõjutavatest asjaoludest, sealhulgas inimese igapäevamenüüst ja suhkruasendajate kogusest. Nimelt on ülimagusate magusainete kasutamine lubatud üksnes vähendatud energiasisaldusega toidus või toidus, millele ei ole suhkruid lisatud. Samuti on nende ainete kasutamiseks kehtestatud maksimaalsed kogused.

On tehtud uuringuid, mille tulemused näitavad, et suhkruasendajate liigtarbimine võib viia 2. tüüpi diabeedi riski suurenemiseni. Samuti on leitud, et suhkruasendajad võivad mõjutada inimeste soolestikubakterite kooslust. Seega tuleks nende tarvitamisega pidada piiri nii tervel inimesel kui ka diabeetikul ning tuua igapäevamenüüsse rohkem toiduaineid, mis tervist ja veresuhkru taset toetavad.

Jälgi toiduainete glükeemilist indeksit

Magusainetest veelgi tähtsamal kohal on järjepidev tervislik ja tasakaalustatud toitumine, mis tagab hea enesetunde ja eesmärkvahemikus püsiva veresuhkru taseme. Tervisliku ja tervist toetava toitumise juures tuleb arvesse võtta toiduainete glükeemilist indeksit, mis väljendab toiduainete veresuhkru taset tõstvat toimet. 

Tähtis on meeles pidada, et diabeedi vaates pole olemas keelatud toiduaineid ning süüa võib kõike, kui on arvesse võetud toiduportsjoni suurust ja süsivesikute sisaldust. Kui toitumisalased küsimused tekitavad segadust, võiks nõu pidada diabeedile orienteeritud toitumisspetsialistiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.