Stebby heaolublogi

Jooksuvõistlus libedas ja külmas öös: miks korraldajad seda teevad, osalejad kohale sõidavad ja pealtvaatajad raja äärde ergutama lähevad?

Vaatemängu naudivad lisaks osalejatele kogu hingest ka pealtvaatajad ja seda isegi üsna krõbedate külmakraadide käes.Foto: Stebby

Talvel sportimine on eestlaste südameis nii sügavale pugenud, et suusatajad ja kelgutajad ilmuvad välja kohe, kui esimene lumekirme maad katab. Tartu Maratoni vinge suusapeoga oleme end kirjutanud lausa talispordi maailmakaardile.

Sellest kõigest jääb mulje, et muud spordialad kolivad külmaga siseruumidesse, sest võimalused ning ka ohud karges ilmas ei ole pingutust väärt. Tegelikult saab talvel õues edukalt joosta, rattaga sõita ja isegi kettagolfi mängida. Oluline on olla hästi varustatud ning valmis ka krõbedamat ilma nautima.

Selle mõttega on päri ka Eesti Ööjooksu korraldaja Marko Torm, kes on võtnud eesmärgiks hoida jooksusõprade põnevust, motivatsiooni ja huvi üleval ka keset karget talve ning korraldab juba mitmendat aastat efektseid ning meeldejäävaid Eesti Ööjookse.

Miks korraldajad seda teevad, osalejad kohale sõidavad ja pealtvaatajad ergutavad? Selle selgitamiseks haarasime kinni võimalusest vestelda paari Ööjooksu entusiastiga, kes olid 17. detsembril võtnud plaani olla “STEBBY Eesti Ööjooks – Narva Talv 2022” osalised.

Kokku käis Narva Talve viie- või kümnekilomeetrisel distantsil jooksmas või jalutamas üle 800 osavõtja, kellele lisandus veel 500 virtuaaljooksuga liitunut üle Eesti.

Just libe ja külm annavad erilise elamuse

Kui uurida Ööjooksu peakorraldaja Marko Tormi käest, kas nad on hulluks läinud, et libedas ja külmas öös jooksuvõistlust korraldavad, vastab ta, et just need asjad annavadki õige elamuse.

“Liigutama ja liikuma peame ikka läbi aasta,” lausub ta. “Selge see, et talvel tuleb jooksukilomeetreid vähem kui lumevabal ajal, kuid aktiivne eluviis olgu alati meiega.”

Miks osalejad on nõus seda kõike tegema ja pealtvaatajadki nendega kaasa tulema? Tormi sõnul on selleks avastused, eredad mälestused, endale tõestamine ja mugavustsooni ületamine. Tahetakse tunda saada kõike seda, mis on ööjooksu osa, ja kindlustada aasta lõpuks vägev energialaeng. Vaatemängu nauditakse isegi pealtvaatajana ja 10 külmakraadi käes. “See räägib üritusest nii mõndagi,” rõhutab Torm. 

See, et Narva Talve vastukaja on olnud ainult positiivne, innustab Tormi pakkuma emotsiooni tulevikus üle Eesti. Inimestele meeldib, kui sündmus toimub erinevates linnades eri aegadel ja rõõmu jagub rajale palju.

Narvas on korraldajail muidugi täita ka tähtis missioon – viia piirilinna rohkem Eestit. Seda isegi kõige raskemal aastaajal, keset tuisku ja külmakraade.

Vaata 2023 Eesti Ööjooksu üritusi Stebbyst SIIT.

Olulisim on emotsioon ja mugavustsoonist väljumine, hea tulemus on lisaboonus

Stebby osaleja Joosep (24) ei lasknud jooksusõbrana sellist põnevat võimalust käest ning sõitis Narva kohale lausa Tartust.

Joosep avaldas, et mingil määral oli ööjooksule minek teadlik enese kiusamine, et mugavustsoonist välja saada. Ööjooksul osales ta esmakordselt ning eesmärk oli lihtsalt nautida sündmusega kaasnevat melu ja võistlust. “Tagasihoidlikke ootusi endale kahe minutiga ületada oli lihtsalt väike boonus selle juures.”

Kiidusõnu korraldajatele ning osalejatele jagus Joosepil kuhjaga. “Emotsioonid on vinged,” lausus ta. Jooksuvorm oli tegelikult päris kehv, aga võistluspäeva melu oli võimas ja adrenaliin laes. Joosep oli seni osalenud ikka tavapärasel ajal alanud jooksudel, öösel võistelda oli tema jaoks esmakordne. “Ütlen ausalt – emotsioon oli siin võimsam.”

Külma Joosep ei kartnud, kuid ilmaennustusel hoidis silma peal siiski. Vaid stardipauku oodates oli ehk veidi jahe, kuid pärast esimesi samme sai töötemperatuur saavutatud ja mõtted juba hoopis mujal ning lõpuks selgus, et külmaga on paremgi joosta, kuna see jahutab mõnusalt keha.

Samuti kiitis Joosep rada ja korraldustiimi. Karge talv oli jooksu toimumise ajaks ka Narva jõudnud ning mõned kurvid seetõttu libedavõitu, aga korraldustiim oli tasemel ning osalejaid hoiatati ohtudest enne kurve ette. Rada oli põnev ka selles mõttes, et päris arvestatav osa kulges väikestel ning kitsastel tänavatel – hea vaheldus sirgjoonelistele radadele, mida tuleb tihti ette näiteks suurematel maratonidel.

Ööjooksu fännid Joosep ja Markus Stebbyst.

See on nakkav

Pealtvaatajate ja meediakajastajate rolle täitnud Rezete ja Caroli sõnul andis võistlus suurepärase emotsiooni ka kõrvalseisjatele.

Rezete mõtles enne Narva jõudmist tõsimeeli, et inimesed on ikka hullud, et sellise külmaga jooksma kipuvad. Kohapeal olles aga nägi ja mõistis, kuidas tekib ühtekuuluvus ja asi lihtsalt tehakse ära. Vahet polnud, kas olid noor või vana, jõuluvana kostüümis või suusad all.

“Tuli kohe selline tunne, et äkki järgmine aasta peaks ikka ise ka proovima,” sõnas Rezete.

Võistluse korraldus oli Rezete ja Caroli sõnul suurepärane ja sedavõrd efektne, et neid tabas pealtvaatajatenagi kambavaim. Raja kõrval ergutamine annab jooksjatele energiat ning hoiab sooja sees ka pealtvaatajail. “See on tõesti väärt üritus,” arvavad mõlemad ja mis eriti lahe – ööjooksu etapid toimuvad aasta jooksul eri linnades.

Intervjuudes oli Rezete ja Caroli samuti kuulda, et Narva oli kohale tuldud üle Eesti, mis näitab sündmuse laiemat mõju. Jooksjail olid kõigil finišis näod naerul – isegi lühem distants andis võimaluse kogeda heaolu ja tervise nimel end natuke rohkem liigutada. Oli ka neid, kes raja lihtsalt läbi kõndisid, mis on ju juba vähemalt pool võitu.

Talvel ei pea sugugi ainult suusatama – Stebbyst leiab muudki

Stebby ürituste juht Markus Puusepp sõnas, et kuigi talv on spordikalendris rahulikum aeg, leidub üritusi nii siseruumidesse kui õue. Kui mitte igaks päevaks, siis vähemalt igasse nädalasse: kalendrist leiab kultusliku suusapeo, nii rahulikus kui ka kiires tempos matkad, crossfit’i-võistluse või isegi pisut “veremaitselised” trepijooksud.

Puusepa arvates peaks ürituskorraldajatel motivatsiooni jaguma – talve algus on olnud väga ilus ning miks mitte pakkuda üritustel osalemise kaudu võimalust nautida liikumist lumisel Eestimaal. “Kindlasti on aasta algus paljudele uute eesmärkide seadmise aeg, seega miks mitte pakkuda huvilistele võimalust täita oma suur eesmärk just sinu üritusel?” innustab ta teisigi ürituskorraldajaid veelgi rohkem korraldama.

Kui soovitada ühte spordipidu selleks talveks, siis Puusepa sõnul on pärl kindlasti eestlaste talvine laulupidu ehk 49. Tartu Maraton, mis toimub 19. veebruaril.

“Stebby on koostöös klubiga Tartu Maraton loonud võimaluse maksta osalemistasu Stebby vahenditega ka otse Tartu Maratoni registreerimiskeskkonnast,” tuletab Puusepp huvilistele meelde. Ta juhib ka tähelepanu, et uudisena on Stebby keskkonnas olemas ka Sportland Kõrvemaa Neliküritus, mis algab 22. jaanuaril 38 kilomeetri pikkuse suusamaratoniga. 

Lõpetuseks – talvel on kõik võimalik! Isegi jooksuvõistluse korraldamine. Vaja on vaid õiget häälestust ning vingeid inimesi, kes on nõus kõike kaasa tegema. Loodetavasti tuleb tänu sellistele üritustele igal aastal juurde aina rohkem liikumishuvilisi, kes teevad oma tervise heaks järgmise sammu.

Eesti Ööjooksu, Tartu Maratoni, Sportland Kõrvemaa ning teisedki üritused leiad Stebbyst SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.