Kodus treenimiseks napib motivatsiooni? 7 soovitust, kuidas luua rutiin tubaseks treeninguks

Kodune treening võib olla tõeline päästja, kuid reaalsuses on motivatsiooni tuttava nelja seina vahel treenimiseks sageli raske leida.Foto: Shutterstock

Kodused treeningud on paljude jaoks tõelised päästjad, kuna sportimisvõimalused välitingimustes on veel talvised ning jõusaal pole alati kõigile meeltmööda paik.  Kodus treenimine on mõne jaoks ka ajaline kokkuhoid, kuna kodukontoris töötades on mugav end vaid minutitega treeninguks valmis seada.

Tundub lihtne ja loogiline, kuid reaalsuses on motivatsiooni tuttava nelja seina vahel treenimiseks raske leida. Jagame mõningaid nõuandeid, kuidas haarata kodustel treeningutel sarvist ning hoida motivatsioonitase kõrge. 

1.   Koosta kava ja pea sellest kinni

Sinu tavapärane rutiin kodus olles on tõenäoliselt kõike muud kui trenni tegemine — koristamine, kokkamine, puhkamine ja paljud teised tegevused röövivad sinu niigi piiratud vaba aja. Kuna paljud on jäänud kodukontori rütmi, siis võib esineda olukordi, kus sa ei välju päeva jooksul kordagi oma kodust. 

Kuid see ei tähenda, et sa ei saa luua rutiini aktiivseks eluviisiks, lähtudes kõikidest oma kodustest võimalustest. Järjepidevus ja kindel plaan on siinkohal võtmesõnadeks. Leia oma päevas kindel aeg, mil oled füüsiliselt aktiivne ja pea sellest põhimõttest iga päev kinni. Just nii juurdub tervislik harjumus, mis seab sinu füüsilise ja vaimse tervise esikohale.

Kui pikalt treeninguid ette planeerida?

Üks võimalus on igal pühapäeval maha istuda ja planeerida ette kogu uue nädala kava. See aitab sul nädala sees rajal püsida ka siis, kui motivatsiooni või jaksu parasjagu ei ole. Kui sa nii pikaajaline planeerija ei ole, siis võta vähemalt igal õhtul üks hetk ja pane treening järgmiseks päevaks kirja. Suhtu plaani täie tõsidusega ning võta iga treeningut kui päeva olulist osa. 

Kui sa ei tea, kuidas või mida treenida, siis võta ühendust oma ala spetsialistiga. Personaaltreener aitab sind kindlasti koduse kava loomisel ning annab häid juhiseid, kuidas treenida vastavalt sinu seatud eesmärkidele. 

Juhendaja lihtsamaks leidmiseks vaata Stebby keskkonna personaaltreenereid SIIT.

2.   Leia treeninguteks kindel paik

Pühenda enda treeningutele üks kindel koht — konkreetne ruum aitab sul paremini end treeninguks ümber häälestada. Võta seda kui enda heaolupaika. 

Me kõik ei ela suurtes majades, kus on piisavalt ruumi täismõõtmelise jõusaali jaoks, kuid see ei tähenda, et sa ei saa oma loovust kasutades eraldada treeninguteks mõnda ruutmeetrit — isegi kui see kõik on ajutine ja pärast treeningut selle uuesti lammutad. Võimalusel jäta see paik aga alati samaks, et sul oleks see silme ees ning tuletaks meelde juba loodut ära kasutada.

3.  Varustus puudub? Pole probleemi

Treeningute alustamiseks ei ole vaja tipptasemel vahendeid, alustades hantlitest ning lõpetades mattide ja kummilintidega. Kasuta esmalt ära enda keharaskus. Lisaraskuseta harjutused võivad sind üllatada, olla omamoodi väljakutsuvad ning panna sind proovile. Vaid keharaskusega tehtavaid harjutusi on sadu, millega treenida endale vajalikku lihasgruppi.

Teine võimalus on lasta fantaasial lennata. Asenda hantlid veepudelitega, pealeastepink tooliga ja võimlemiskepp harjavarrega. Piisava nutikusega leiad treeningvahended ka kodusest majapidamisest.

4.  Pane selga spordiriided

Sa võid üllatuda, kuidas riiete vahetamine võib tõsta sinu treeningmotivatsiooni kõrgustesse. Meie soovitus on, et iga kord, kui plaanid treeningutega alustada, vaheta kindlasti ka oma kodused riided trenniriiete vastu.

Väike asi, mis võib anda suure tõuke, sest pärast seda ei jää trenn kindlasti tegemata. 

5.   Leia kaaslane, kellega koos edusamme teha

Kui üksinda alustamine on raske, siis võta sõber motivatsiooniks teekonnale kaasa. Planeerige koos treeninguid, olge pidevas kontaktis ning innustage üksteist. Pereliige, tuttav või kaaslane aitab teha kõik kordused lõpuni, sest koos on alati lihtsam.

6.   Eemalda segajad

Kodus treenimine on mugav ja lõbus, kuid seal on ka palju häirivaid tegureid. Soovitame enne treeningu alustamist eemaldada või välja lülitada kõik segavad faktorid, et saaksid täielikult keskenduda oma treeningrutiinile. Sea telefon hääletuks, loo hubane keskkond ning pane käima oma lemmikmuusika.

7.   Ära unusta venitada

Soojendus ning venitamine on tõenäoliselt olnud sinu varasema treeningrutiini regulaarne osa. Miks peaks kodus teisiti olema? Ei peakski, sest venitamine ja lihaste lõdvestus on sinu lihashoolduse tähtsaim osa.

Me keegi ei soovi järgnevat päeva alustada valutavate ja kurnatud lihastega. Venitamine ja soojendus aitavad ennetada vigastusi ning parandavad su füüsilisi näitajaid veelgi, kuna oled paindlikum ning sinu lihased on paremini valmis järgmiseks treeninguks. Pea meeles, et juba 10 minutit võib teha imesid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.