Kuidas mõjutab elustiil mehe seksuaalsust? Kõik, mis on halb südamele, on halb ka peenisele!

Ühel hetkel – näiteks vanuse lisandudes – võib saabuda aga aeg, mil seksuaaltervis halveneb ja iha väheneb. Mida teha, kui libiido on langenud ja olukorra paranemise märke ei paista?Foto: Shutterstock

Mehe vananedes tema seksuaalfunktsioon väheneb ning uuringutega on leitud, et 50. eluaastaks võivad mehed kaotada umbes poole normaalsest testosterooni tasemest ja see tähendab ka libiido langemist. Tasub aga teada, et muutustega on võimalik võidelda. Ent kuidas seda teha?

On nagu on?

Sündides kaasa antud “mehelikkus” on selline nagu on, kuid seksuaaltervise kohta “on nagu on” ei käi. Oma seksuaaltervist ja -võimet on igal mehe võimalik vormis hoida ja hea tahtmise korral ka parandada.  

Kõige sagedamini mõjutavad libiidot 

  • vanus,
  • ärevus,
  • stress,
  • suhteraskused,
  • madal suguhormoonide (testosterooni) tase,
  • halva kvaliteediga uni,
  • depressioon ja paraku ka ravimid, mis depressiooni ravivad,
  • erektsioonihäired,
  • istuv eluviis.

Sageli seda ei teadvustata või ei usuta, kuid tegelikult käivad tervislik või piisav seksuaalelu ja seksitung käsikäes. Madala libiidoga mehed tunnevad seksiisu puudumist, kõrge libiidoga mehed kogevad aga suuremat seksuaaliha. Ühel hetkel – näiteks vanuse lisandudes – võib saabuda aga aeg, mil seksuaaliha väheneb. Mida teha, kui libiido on langenud ja olukorra paranemise märke ei paista?

Kuidas ennast vormis hoida?

Libiido languse puhul on võimalik meditsiiniline sekkumine ja ravimid võivad tõepoolest asja paremaks teha ning kui see on vajalik, siis midagi halba neis ei ole. Kuid iha, seksuaalset rahulolu ja libiidot saab hoida ja turgutada ka n-ö loomulikel viisidel.

Kui seksuaaltervise halvenemise ja libiido languse taga on mõni ülalpool toodud teguritest või nende kombinatsioon (nt kehv uni ja istuv eluviis), saab seksuaaltungi ja -võime parandamiseks ka omal käel üht-teist ära teha.

1. Hoia lõke lõõmamas!

Libiido võib langeda ka siis, kui oled olnud suhtes juba pikka aega. See ei pruugi olla tingimata halb, kuid kui on soov muutusteks, tuleb proovida “lõket uuesti süüdata”. Kohtinguõhtud, kvaliteetaeg iseendale, intiimsus, uute asjade proovimine – kõik see aitab kirge (libiidot) elus hoida ja elustada. 

2. Uni, uni ja veelkord uni!

Kvaliteetne ja piisavalt pikk uni on nii üldise- kui ka seksuaaltervise vormis hoidmiseks ja parandamiseks ülioluline. See kehtib nii meeste kui ka naiste seksuaalsuse kohta. Ja üllatust see fakt tekitada ei tohiks. 

Kehv uni ja väsimus võivad tekitada vaimseid probleeme ning viia ka seksisoovi vähenemiseni. Et tagada hea seksuaaltervis, on vaja piisavalt ning hästi magada. See leevendab stressi ja annab energiat ning hoiab libiido taset. 

3. Liiguta!

Üks loomulik ja tõhus viis magamistuba ja kooselu “elavana” hoida on tervisesport ja endale mõõduka füüsilise koormuse tagamine.

Treening aitab hoida korras nii vaimu kui keha – turgutab näiteks vererõhku, mis on erektsiooni saavutamise võti.  Teadmine, et oled vormis, parandab kahtlemata ka enesetunnet ja -hinnangut. Enda minapildiga heas suhtes olemine ja enda hindamine aga omakorda tõstab libiidot. seksiisu parandamisele. Seega vali istuva eluviisi asemel alati liikumine!

4. Vähenda nikotiini ja alkoholi kogust või ära tarbi seda üldse!

Liiga palju nikotiini ja/või alkoholi on üsna kindel viis probleemide tekitamiseks magamistoas. Alkohol tundub sageli küll pidurid maha võtvat, tegelikult aga takistab liigne vägijookide tarbimine saavutada nii erektsiooni kui ka orgasmi.

Seega kui soovid püsida heas “magamistoavormis”, tarbi alkoholi mõõdukalt ja sama nõuanne kehtib ka suitsetamise kohta. Suitsetamine nimelt mõjutab südame tervist, heas vormis süda aga on seotud seksuaalfunktsiooni püsimisega.

5. Väldi stressi 

Pinges, murelikul ja stressis inimesel on keeruline nautida seksi ja harv pole ka juhus, kui suguiha sel puhul üldse kaob. Muremõtted hõivavad vaimu ja röövivad parajas koguses energiat ning nii võibki libiido langeda. 

Kergema stressi korral võib aidata trenn, meditatsioon või teised n-ö teadveloleku harjutused. Hea on teha joogat ning kindlasti ei tee paha ka jalutuskäik värskes õhus või massaaži. 

Meestearst Kristo Ausmees on öelnud, et (meeste)arsti tuleb võtta nagu oma inimest. Ka siis, kui tegemist on voodielu probleemidega (loe intervjuud SIIT). Seega ei maksa suuremate probleemide korral häbeneda pöörduda meestearstile või perearstile. Ja olenevalt murest võib abi olla muidugi ka psühholoogi või seksuoloogiga asjade arutamisest (intervjuud seksuoloog Annika Tammega saad lugeda Stebby blogist SIIT).

6. Söö tervislikult!

Tervislikult söömine vähenda metaboolse sündroomi tekkeriski. Metaboolne sündroom võib põhjustada näiteks südamehaigusi, II tüüpi diabeeti ja insulti. Kõik need terviseseisundid mõjutavad seksuaalfunktsiooni.

Mida süüa, et vormis püsida, loe Stebby blogi artiklist SIIT. Lisaks pea meeles tarkusetera, et kõik, mis on halb südamele, on halb ka peenisele!

Üle 7000 võimaluse oma tervise kontrollimiseks ja heaolu parandamiseks leiad Stebby veebilehelt SIIT.    

Pea meeles!

  • Järgi tervislikke eluviise.
  • Ära suitseta, veibi ega kasuta mokatubakat või vähemalt piira nende kasutamist. 
  • Vähenda alkoholi tarbimist. 
  • Väldi kaalutõusu. 
  • Säilita tervislik seksuaalelu – kasuta oma peenist! See hoiab ära erektsioonikoe lühenemise ja kahanemise. 
  • Vajadusel ära häbene pöörduda konsultatsiooniks spetsialisti vastuvõtule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.