Valu vaigistamise ABC: missuguse valu puhul millist ravimit ja kui palju võtta?

Milline valuvaigisti millal valida ja kui palju seda võtta? Kas valuvaigisteid tohib kombineerida?Foto: Shutterstock

Peavalu, lihase- ja liigesevalu, menstruatsioonivalu, kurgu-, hamba- ja seljavalu… Milline valuvaigisti millal valida ja kui palju seda võtta? Kas valuvaigisteid tohib kombineerida? Ning kuidas ravim teab, kust täpselt on vaja valu ära võtta?

Valuvaigistite hingeelu ja toimimise nüanssidega seotud küsimustele vastab Revali Raeapteegi proviisor-juhataja Triinu Entsik-Grünberg.  

Missugused on enamlevinud käsimüügi valuvaigistid Eestis?

Apteegiriiulilt saab abi ägeda, nõrga või mõõduka valu korral. Tänapäevase valuravi põhimõtteid järgides alustatakse valuvaigisti valikul n-ö valutrepist. Selle kohaselt kasutatakse kõige esimesena (nõrga ja keskmise tugevusega valu korral) paratsetamooli ning mittesteroidseid põletikuvastaseid aineid ehk MSPVA-sid. 

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid käsimüügis on ibuprofeen, atsetüülsalitsüülhape, ketoprofeen, deksketoprofeen, naprokseen ja diklofenak. Lastele on paratsetamooli nii küünaldena, lahusena, siirupina kui tablettidena ja ibuprofeeni siirupi ja tablettidena.

Kuidas valuvaigisti teab, kust valutab?

Apteegis käsimüügis olevad valuvaigistid mõjuvad eelkõige vastavale kahjustunud koele ehk nn traumast tingitud valule. 

Peaaegu igas inimese koes on hormoonilaadsed lipiidid, mida kutsutakse prostaglandiinideks. Need vastutavad paljude keha funktsioonide, samuti valu ja põletiku tekke eest. Prostaglandiine toodavad omakorda tsüklooksügenaasi (COX) nimelised ensüümid. Apteegi käsimüügis olevad valuvaigistid mõjuvadki sellele COX-ensüümile, blokeerides ensüümi toimimist ja takistades prostaglandiinide tootmist. 

Niinimetatud COX-inhibiitorid on ibuprofeen, aspiriin ehk atsetüülsalitsüülhape, diklofenak, naprokseen, ketoprofeen ja deksketoprofeen. Valuvaigisti, mis blokeerib valusignaali jõudmist ja registreerimist vastavas aju osas, on paratsetamool.

Kõik MSPVA-d on näidustatud peavalu, lihas- ja liigesevalu, menstruatsioonivalu, hamba- ja seljavalu korral. Milline preparaat neist valida? Alustada võiks ibuprofeenist, millel on võrreldes teiste MSPVA-dega vähem kõrvaltoimeid. Samas, nii nagu inimesed on erinevad, on ka inimeste organismid ja ensüümsüsteemid erinevad, sealhulgas ravimite ainevahetus ehk ühele inimesele aitab üks ja teisele teine valuvaigisti paremini.

Kas ka suure kurguvalu korral võib olemist valuvaigistiga leevendada?

Tõeliselt tugeva kurguvalu korral on omal kohal ka mittesteroidsed põletikuvastased ravimid või ka paratsetamool. Kuigi ravi alustada soovitan ikkagi looduslike, õli sisaldavate spreidega, millel on põletikuvastane ja kurgu limaskesta niisutav-pehmendav toime. Lisaks võib kasutada spetsiaalseid kurguvalu leevendavaid imemistablette.

Kas käsimüügi valuvaigisteid tohib võtta igapäevaselt? Mis hetkest muutub see n-ö ohtlikuks ja millised võivad olla kõrvalmõjud?

Igapäevaselt suuremas koguses valuvaigisteid tarvitades võivad näiteks peavalud tekkida hoopis juba valuvaigistitest endast. Liigne valuvaigistite tarvitamine võib põhjustada ka neeru-, maksa- ja maoprobleeme. 

Liiast on üle 15 päeva valuvaigisti tarvitamine ühes kuus. Sellisel juhul võib valu sarnaneda pingetüüpi peavalule ning seda üritatakse leevendada uue, vahel ka veel suurema valuvaigisti annusega, mis võib aga viia valuvaigisti liigtarvitamiseni. 

Sellisel juhul tuleb konsulteerida perearstiga, selgeks teha, miks valutab, ja tegeleda probleemi lahendamisega. Alati ei olegi valuvaigistit vaja, näiteks õlavarrevöötme ja nn kaelavalu korral on suurem abi hoopis kas pipraplaastrist või soojendavast kreemist. 

Kui valus valu on nii valus, et seda on soovitatav valuvaigistiga leevendada? 

Valu ei pea kannatama, sest igasugune valu on organismile stress. Iga inimese valulävi on erinev. Ja samas vastab ka tõele, et ühele aitab üks valuvaigisti, teisele teine, sest meie ensüümsüsteemid on erinevad. 

Kõige parem on tablett ikkagi võtta siis, kui tunned, et kuskilt hakkab valutama, sest valuvaigisti toime saabub kõige varem alles 15 minutit pärast ravimi manustamist. 

Tasub aga teada, et vahel võib näiteks peavalu olla põhjustatud veepuudusest ja kui juua klaasitäis vett, kaob ka valu.

Mille järgi otsustada, kui suur doos valuvaigistit võtta? Kas õige on manustada kohe pigem suurem kogus või alustada väiksemast ja vajadusel võtta lisa?

Valuvaigisteid tuleb võtta õiges annuses, sest kui võtta soovitatust vähem, ei võta see valu ära, kuid kõrvaltoimed tekivad ikkagi. 

Täiskasvanu ibuprofeeni annus on 400 mg ja paratsetamooli annus 1 g. Alati on mõistlik lugeda ka pakendi infolehte ja teha enne ravimi võtmist selgeks, kuidas ravimit tarvitada ja mis on lubatud päevane maksimaalne annus. 

Oluline on ka teada, et näiteks ibuprofeeni, ketoprofeeni, atsetüülsalitsüülhapet ja diklofenakki võetakse kindlasti pärast sööki, deksketoprofeeni aga enne sööki (tablette 30 minutit enne ja lahustuvaid tablette ning suukaudset vedelikku 15 minutit enne sööki).

Kui esimene tablett valu ära ei võta, kuidas toimida? Kas ja mis aja pärast võtta uus tablett ning kas kombineerida tohib erineva toimeainega ravimeid?

Valuvaigisti valikul on oluline mõista, kas valu võib olla tingitud põletikust. Paratsetamool on reeglina esmane valik nii nõrgema kui keskmise tugevusega valu korral. Sellel on vähem kõrvaltoimeid kui MSPVA-del ja lisaks aitab see ka palavikku alandada. 

Õiges annuses on see ohutu nii rasedatele, imetavatele emadele, lastele, eakatele, verdvedeldavaid ja kõrgvererõhuravimeid tarvitavatele patsientidele, diabeetikutele kui ka mao- ning kaksteistsõrmiksoole haavandite korral. Paraku ei aita paratsetamool põletikust tingitud valu korral. 

Üldine reegel on, et MSPVA-sid võivad kasutada nooremad ja n-ö terved täiskasvanud, kel ei ole kaasuvaid haigusi ja nendest tingitud keerukaid raviskeeme.

Ibuprofeeni ja paratsetamooli võib samal päeval võtta. Samal päeval ei soovitata võtta ibuprofeeni, diklofenakki, naprokseeni, ketoprofeeni, deksketoprofeeni ja teisi MSPVA-sid.

Annuse tõstmine üle tootja poolt ette nähtud maksimaalse lubatud piiri ei suurenda valuvaigistavat toimet, küll aga tõstab kõrvaltoimete esinemise tõenäosust. Seetõttu tuleks meeles pidada, et patsiendi infolehel välja toodud maksimaalseid lubatud annuseid ületada ei tohi. 

Oluline on, et võetakse õiges annuses ja klaasitäie veega ravim. Kui ravim ei ole 1 tunni jooksul toiminud, võib näiteks paratsetamoolile peale võtta ibuprofeeni või ibuprofeenile paratsetamooli. Ning valuvaigistile tuleb paremaks imendumiseks peale juua klaas toasooja vett. 

Kahe erineva toimeainega MSPVA manustamise vahele peab jääma olenevalt toimeainest 6–8 tundi selleks, et võtta uus tablett. Samas võib olla ka nii, et kui on tugev bakteriaalne põletik, ei pruugigi valuvaigisti valu ära võtta ja on vaja pöörduda arsti poole antibiootikumiravi saamiseks.

Kas valuvaigisteid võib poolitada, purustada, närida?

Osadel ravimitel on peal poolitusjoon, mis ongi mõeldud selleks, et tabletti neelamise kergendamiseks poolitada. Neid tablette võib äärmisel juhul ka närida või purustada. Kui tabletti poolitada ei tohi, siis ei tohi seda ka närida ega purustada. 

Sama kehtib ka kapslite korral, reeglina neid ei tohi avada ning tuleb tervelt alla neelata. Vahel harva on ka infolehel märge, et kapsleid võib avada neelamise kergendamiseks, sel juhul tuleks graanulid kapsli seest soovitatavalt alla neelata kas vee või hapu mahlaga. 

Kui teha katki tablet, millel puudub poolitusjoon, siis ei tööta see enam nagu vaja. Kui näiteks tavaliselt on tablettidel õhuke polümeerkate, mis veega kokku puutudes muutub libedaks ning kergendab neelamist, siis modifitseeritud tablettide kate võib olla tehtud materjalist, mis peab vastu mao happelisele keskkonnale, sest see tablett võib olla ette nähtud lahustumiseks alles kindlas seedetrakti osas. 

Erinevad tablettide katted kaitsevad kas magu tugevatoimelise ärritava aine eest või ravimit ennast mao happelise keskkonna eest.

Mida peaks valuvaigistite kohta veel teadma?

Lisaks koostoimetele kaasuvate haiguste ja samaaegselt kasutatavate teiste ravimitega tasub teada, et koostoime võib esineda ka valuvaigistite tarvitamise ning naha kokkupuutel päikesega. 

Teatud valuvaigistid, nagu näiteks ketoprofeen, ibuprofeen, diklofenak ja naprokseen, suurendavad naha valgustundlikkust, mistõttu võib kokkupuutel päikesega tekkida kergemini päikesepõletus. Nii soovitatakse olukorras, kus päikese käes viibimist ei ole võimalik vältida, valuvaigistina eelistada paratsetamooli.

Tervise hoidmisel ja heaolu suurendamisel tuleb appi Stebby. Stebbyst leiad erinevaid raviteenuseid ning 7000 muud võimalust tervise edendamiseks. Vaata lähemalt Stebby veebilehelt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.