Gümnasist noorte teadlikkusest nahavähist: kahjuks on teadlikkus aastatega vähenenud

Liigne päikesekiirgus on nahavähi peamine riskitegur. Foto: Shutterstock

Tallinna 21. kooli gümnasist uuris Tallinna 21. Kooli 8. ja 11. klasside õpilaste teadlikkust nahavähist – kuidas noored end nahavähi eest kaitsevad ning missugune on noorte inimeste tegelik käitumine. Saadud andmeid võrdles ka kümme aastat varasemalt tehtud sarnase uuringuga Reaalkooli õpilaste seas ning kurvaks tulemuseks sai teada, et noorte teadlikkus nahavähist on aastatega vähenenud. 

„Kahjuks on noorte teadlikkus kümne aastaga selle uuringu järgi vähenenud. See on kurb ja pettumust valmistav, aga positiivne on muidugi, et seda saab ju parandada. Ma oleks oodanud, et suurem hulk noori on teadlikud, sest info kättesaadavus on parem kui 10 aastat tagasi,“ ütleb uurimistöö teinud Tallinna 21. kooli 11. klassi õpilane Marta Ellermaa. 

Veebipõhise ankeetküsimustiku abil selgitati uurimistöös välja 11. klassi vastanud noortest on melanoomist teadlikud või sellest vähemalt kuulnud 70%, kuid 8. klassis vastanute seas ei ole enam kui pooled õpilastest melanoomist kuulnud ega tea sellest midagi. Tulemuste põhjal saab öelda, et tüdrukud on mõlemas uuritud vanuseklassis teadlikumad kui poisid.

Samas käituvad nii poisid kui ka tüdrukud sarnaselt ehk kasutavad päikesekreeme ning ei päevita üle kolme tunni päevas. „Nagu võis ka arvata: poisid päevitavad vähem, aga tüdrukud kasutavad kreeme ja jälgivad nahka rohkem. Ning kuigi teadlikkus nahavähist üldiselt – ei teata näiteks eriti midagi nahavähist või kuidas seda ennetada – on pigem madal, siis vastustes öeldakse, et käitutakse siiski õigesti: enamus kasutab päikesekreeme ja ka jälgivad sünnimärke,“ lisas Ellermaa. 

Uuringu tulemustest saab ka välja tuua, et erinevates vanuseklassides on tüdrukud teadlikumad kui poisid ning seetõttu saab öelda, et tüdrukud käituvad nahavähi eest kaitsmisel teadlikumalt. „Ootuspäraselt olid ka 11. klassi õpilased näiteks melanoomist teadlikumad kui 8. klassi õpilased. Kõige ootamatum aga ongi, et nahavähist olid Tallinna Reaalkooli õpilased 10 aastat tagasi teadlikumad kui praegused Tallinna 21. Kooli õpilased,“ täpsustas Ellermaa. 

Uurimistöös kasutati ankeetküsitlust, mille käigus vastasid elektroonilisele küsimustikule Tallinna 21. Kooli 8. ja 11. klasside õpilased. Lisaks võrreldi tulemusi 10 aasta taguste Tallinna Reaalkooli andmetega, kus küsitluses osalesid samuti 8. ja 11. klassi õpilased. Autori järeldus oli, et isegi kui 10 aastaga on info kättesaadavus paranenud, tuleks õpilaste teadlikkuse tõstmiseks rääkida nahavähi riskiteguritest ja enda kaitsmise võtetest ka koolitundides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.