Kas mammograafia on valus? 3 müüti rinnavähist, mis ei vasta tõele

Rindu tuleb regulaarselt kontrollida igas vanuses.Foto: Shutterstock

Üle Eesti juuksurisalongides on mais käimas Roosa keebi kampaania: see on teadlikkuse kampaania, millega juhitakse naiste tähelepanu sellele, et oma rindu peaks regulaarselt kontrollima igas vanuses naised.

Sama oluline kui regulaarne välimuse eest hoolitsemine, on ka igakuine enesevaatlus, mis on lihtsaim viis rindade kontrolliks ja rinnavähi ennetuseks. Naised saavad juuksuri juures selga roosa keebi, millel on õpetussõnad oma rindade enesekontrolliks.

MÜÜT: Kui avastan rinnast „tüki“, on see alati vähk

VALE. Enamik rinnas leiduvatest tihenditest on healoomulised muutused. Ka rinna erinevaid seisundeid ja haigusi on palju. Oluline on teada, et rinnavähile sarnased sümptomid võivad olla tingitud ka mittekasvajalistest haigustest, nagu infektsioon või tsüst. Kõige tähtsam on õigeaegselt leida/välistada pahaloomuline kasvaja või kinnitada healoomuline muutus. Kui muretsed või kahtled, pöördu erialaspetsialisti poole – perearsti, günekoloogi või rinnakabinetti kinnituse saamiseks.

MÜÜT: Mammograafia teeb alati haiget ja põhjustab ise rinnavähki

VALE. Mammograafia on rindade röntgenuuring (loe teistest rinnauuringutest siit), mille eesmärk on rinnahaiguste avastamine ja diagnoosmine. Mammograafia võib olla vahel valulik, ja kui on, tuleb sellest alati protseduuri läbi viivale meditsiinipersonalile öelda. Mammograafia käigus saadav kiiritusdoos on väga väike ja see ei mõjuta naise tervist. Loe mammograafia kohta pikemalt nt siit.

MÜÜT: Ma olen rinnauuringuteks ja vähiks liiga noor

VALE. Statistika järgi haigestub iga kaheksas naine rinnavähki. Eestis diagnoositakse igal aastal umbes 750 uut rinnavähijuhtu naistel ja 3–4 mehel. Sõeluuringute vähendab naiste rinnavähki suremuse riski 30–35%, kuid oodatav osalusmäär peaks olema vähemalt 70%. Eestis oli see viimaste avaldatud andmete järgi 56%, see on väikses kasvutrendis.

Rinnavähi sõeluuringutele kutsutakse Eestis naisi vanuses 50–69. See aga ei tähenda, et nooremad naised ei haigestuks. Seetõttu on oluline, et iga naine, olenemata vanusest teeks ise regulaarselt oma rindade enesekontrolli.

Roosa keebi kampaania tõstab teadlikkust

Roosa keebi kampaaniat viivad läbi Eesti Vähiliit koostöös loovagentuuriga Tank, enesevaatluse lihtsad juhised leiab rinnavähk.ee ja kasvaja.net.

Vähiliidu Roosa keebi kampaaniat toetavad sotsiaalmeedias aktiivsed mõjuisikud, teiste seas näiteks Lenna Kuurmaa, Liis Lemsalu, Merlin Miido, Liis Velsker ja Mallukas, Jana Boberg, mädleen Mustonen, Anna Saar jt.

Juuksurisalongidest osalevad kampaanias nt Salon+ kett, Big Apple, Helen Heinroos Hair, salonge on kaastatud üle Eesti Tallinnas, Tartus, Rakveres, Tõstamaal, Haapsalus, Lihulas, Pärnus, Jõhvis. Kampaaniale panid õla alla Novartis Eesti, Merck Sharp & Dohme, Astra Zeneca Eesti, Pfizer Eesti ja Roche Eesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.