Kõik, kellel võib tekkida vajadus kiirelt WC-sse pääseda, saavad nüüd kasutada mobiilset WC-leidjat

Ligikaudu 2500 Eesti inimest, kellel on diagnoositud IBD, peavad oma terviseseisundi tõttu tihti ja ootamatult saama WC-sse.Foto: Shutterstock

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsi loodud WC-kaart koos WC-leidjaga on kasutatav mobiilis. EPSS palub kõiki anda teada WC-dest, mis ei ole avalikud, aga mille omanikud on valmis tervisest tingitud erivajadusega inimesi toetama ning nõus oma WC-d lisama WC-leidjasse.

„Tõenäoliselt on raske ette kujutada, et mõne inimese kodust väljaminek sõltub sellest, kas tal on võimalik vajadusel kiiresti tualettruumi kasutada,“ sõnas Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsi (EPSS) on seltsi juhatuse liige Janek Kapper. Tema sõnul on seltsi südameasi korrastada ülevaadet olemasolevatest avalikest tualettruumidest.

„Soovime luua nii põletikulise soolehaigusega (IBD) inimestele kui ka teistele – näiteks rasedatele – võimaluse leida vajadusel kaardilt WC-d kardilt ja selleni navigeerida,“ lisas Kapper.

Ligikaudu 2500 Eesti inimest, kellel on diagnoositud IBD, peavad oma terviseseisundi tõttu tihti ja ootamatult saama WC-sse. 2020. kevadel võttis EPSS kasutusele IBD-patsientidele mõeldud rahvusvaheliselt tunnustatud WC-kaardi, millega on võimalik pääseda lähimasse WC-sse. Kaart peaks andma inimesele võimaluse kasutada tasuta või eelisjärjekorras tualettruume, sh ka tasulisi või mitteavalikke. Läbirääkimised sellise teenuse kasutamiseks võtavad aega ja tulemused on visad tulema.

2021. suvel tutvustas EPSS Eesti esimest WC-kaardirakendust, mille abil saab leida lähima tualeti ning sinna navigeerida. Jõudumööda korrastatakse selle abil olemasolevat WC kultuuri, lisatakse rakendusse juurde uusi tualette ning teatatakse suletud või halvas olukorras ruumidest.

Janek Kapperi sõnul on viimasel ajal Eesti WC-de olukord oluliselt parem kui varasemalt. Tualettides on olemas paber, puhas vesi ja ruume koristatakse regulaarselt. Kaardirakenduse kaudu on igal kasutajal võimalik anda tagasisidet WC olukorrast, hoida andmebaas uuendatuna ja tegelikkusele vastavana.

Selline võimalus peaks kindlasti meeldima koostööpartneritele, kes WC-de hooldust tellivad. Mis oleks parem ostetavale teenusele kui tagasiside otse lõppkasutajalt.

Käesoleva aasta suvest on IBD patsientidele mõeldud WC-kaart kättesaadav ka mobiilis. Kaardi saamiseks tuleb liituda seltsiga või uurida oma erialaseltsilt võimalusi teha seltsidevahelist koostööd võimaldamaks ka teistel abivajajatel EPSS-i loodud WC-kaarti kasutada.

WC-kaardirakendus on kättesaadav kõigile ja allalaetav EPSS-i kodulehelt – https://ibd.ee/wc-kaart/

Lisainfot haiguse, sümptomite ja ravivõimaluste kohta leiab Eesti patsiendiorganisatsiooni kodulehelt: http://www.ibd.ee/.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.